“שוללים לחלוטין”: חברות הקנאביס מגיבות לממצאי המעבדה

חומרי ההדברה, העובש, פערי ה-THC או האיכות הנמוכה של תוצרת שנמצאו בשקיות הקנאביס הרפואי של 3 חברות קנאביס ישראליות, מדאיגות מאוד את החולים. “אנו שוללים לחלוטין את הממצאים,” מסבירים כעת ב”תיקון עולם” אצלה נמצאו לכאורה חומרי הדברה. גם שאר החברות שלא נבדקו פרסמו הודעות תגובה ותוצאות מעבדה משלהן. “מקפידים על איכות,” הם מדגישים.

בסוף השבוע פרסמנו לראשונה את דבר קיומה של עתירה שתוגש בימים הקרובים לבג”ץ ובה דרישה לעצור את אספקת הקנאביס הרפואי לחולים ולהתיר גידול ביתי למחזיקים ברשיון, זאת בעקבות ממצאי מעבדה שנערכו על הקנאביס הרפואי של 3 החברות “תיקון עולם”, “שיח” ו”טבע אדיר”. יש לצד זאת לציין שמתוך ה-3 רק 2 (“תיקון עולם” ו”טבע אדיר”) נבדקו לאיתור חומרי הדברה. לפיכך אין לדעת כיצד היו נראות התוצאות בבחינת הקנאביס של 5 החברות האחרות: “IMC”, “בטר”, “פארמוקן”, “שאיפה לחיים” ו-“קנדוק” – ואין בכך כדי לאשר או לשלול כל תוצאה בקנאביס שלהן.

“אינם בעלי ערך רפואי”

בבדיקות נתגלתה איכות כללית נמוכה של הקנאביס (ענפים, עלים וזרעים), שקיות אריזה שאינן עומדות בתקן (לא אטומות או לא ניתנות לסגירה חוזרת וללא רישם הרכיבים הפעילים של תכולת השקית) ופערים של עשרות אחוזים בנתוני הרכיבים הפעילים (THC בעיקר) – אצל כל 3 החברות. עובש אפור (בוטריטיס) נמצא בשני זנים של “טבע אדיר” ובזן אחד של “תיקון עולם”. אצל “שיח” נמצא עוד כי חולקו שקיות המכילות “מיקס” של כמה זנים וכן שנוספו דוגמיות של תחליף טבק לאריזות, זאת בניגוד להוראה על חלוקה לפי סוג אחד של הצמח ולעישון “נקי” ללא תוספים. “החברה מציעה שקית קנאביס מבלי להתחייב לתוכנה ולעתים גם מבלי לדעת מה יש בה,” מפרט ד”ר נועם צ’כנובסקי, מומחה קנאביס ומי שערך את הבדיקות.

תוצאות בדיקת מעבדה קנאביס רפואי
תוצאות בדיקת המעבדה: עובש ומראה כללי בינוני עד גרוע

אך עיקר הטענות הן על חומרי הדברה מסוכנים שנמצאו לכאורה אצל “תיקון עולם”, למשל חריגה של פי 96 בחומר ההדברה ‘פירימתניל’ המשמש להדברת ריקבון, חריגה של פי 24 בחומר ההדברה ‘ציפרודיניל’ המשמש להדברת פטריות וחריגה גם במעודד הצמיחה ‘פקלובוטרזול’ המשמש להגברת קצב הצמיחה, פריחה מוקדמת יותר ומניעת קיפאון. “בסך הכל בחברת ‘תיקון עולם’ נמצאו חריגות ב-9 חומרי הדברה שונים, 3 מהם גם בהשוואה לרמות המותרות בגידול ירקות שאינו אורגני,” כתב ד”ר צ’כנובסקי. בסך הכל נכתב בעתירה כי “פרחי הקנאביס של כל המגדלים שנבדקו אינם עומדים בפרמטרים של ערך רפואי” וכי “לפחות אצל אחד המגדלים נמצא כי פרחי הקנאביס יכולים להוות סכנה”.

חריגה בשימוש בחומרי הדברה - קנאביס רפואי
רשימת החריגות ברמות שרידי חומרי הדברה בקנאביס הרפואי

חולים חוששים לבריאותם

הידיעה עוררה זעם רב בקרב מטופלים רבים, שחוששים שמא הקנאביס הרפואי שלהם מסוכן לשימוש. עדויותיו של ד”ר טוביה יעקובי, מומחה לרעלים המעיד בעתירה כי מדובר בסכנה של ממש הגבירו את הפאניקה בקרב חולים ובני משפחותיהם, כמו גם בקרב רופאים, שעל פי גורמים בענף חלקם אף מסרבים כעת לספק רשיונות חדשים לאור הממצאים.

לטענתו של עו”ד יניב פרץ, שמגיש את העתירה בשם מרשו ר’, מטופל של חברת “טבע אדיר” ומי שיזם את הבדיקות, החברות עשו ככל שביכולתן כדי להתעלם מהממצאים החמורים. “שלחתי את המסמכים ישירות לחברות, אך הן סירבו לחתום או סירבו לקבל בכלל את החבילה,” הוא אומר וקובע כי מדובר בהתנהלות לא תקינה בעליל. “בסופו של דבר אני לא נגד חברות הקנאביס הרפואי והלוואי והן היו מספקות תרופה יעילה, אבל זה ממש לא המצב. לצערי המדינה מתעלמת כאן מסכנה אמיתית של הרעלה ומסרבת להכיר בכך שהפתרון הוא להתיר גידול ביתי לחולים.”

בסוף השבוע פרסמו חברות הקנאביס הרפואי תגובות לדיווח, לצד תוצאות בדיקות מעבדה משלהן. רובן ככולן שללו את הממצאים והכחישו בתוקף את השימוש בחומרי הדברה, את הפערים ב-THC ואת הטענות על איכות כללית נמוכה. “הם מסרבים לתת לנו את מספר הברקוד של השקיות שנבדקו כך שאיננו יכולים להתייחס ברצינות,” אמרו גורמים בחברות שטענו גם כי בדיקות הקנבינואידים נעשו במעבדה שאולי אינה מורשית. “אנו מבצעים בדיקות של רכיבי הקנבינואידים באופן קבוע אצל המעבדה המורשית על ידי משרד הבריאות, כך שאם היו פערים כל כך חריגים היינו בוודאי יודעים זאת ובוודאי שלא מספקים זאת לחולים.”

“הבדיקות של רמות הקנבינואידים אכן נערכו במעבדה שהיא לא המעבדה הרשמית של משרד הבריאות, אך זו מעבדה איכותית ומדוייקת לכל דבר,” מסביר ד”ר צ’כנובסקי, שגם מבהיר מדוע הפערים בין התוצאות של הבדיקה שלו לאלו של החברות. “החברות בודקות את האחוזים בפרח מסויים מהצמח ואנחנו בבדיקה בדקנו את סך התערובת בשקית, כולל הענפים והעלים – זו ככל הנראה הסיבה לפערים הגדולים.”

החברות מגיבות

ב”תיקון עולם” מסרו שהם “שוללים לחלוטין” את הממצאים ושלמרות בקשתם לא נמסרו להם נתונים אודות מועד ומספר השקית בה נתגלו הממצאים. לצד זאת הם צירפו תוצאות מעבדה משלהם ומסרו ש”חברת תיקון עולם מספקת קנאביס רפואי איכותי מזה 10 שנים. אלפי מטופלים הצורכים את תוצרתינו, מאות מכתבי התודה והתשבוחות, כמו גם סקרי שביעות הרצון מהן עולה כי 90% ממטופלינו מרוצים מתוצאות הטיפול, הזנים והמוצרים, מדברים בעד עצמם. לצערנו, לדעת המומחים ואנשי המקצוע לא ניתן להתייחס לממצאים כאשר לא מצוין כמתבקש מספר האצווה ומהיכן נלקחו הדוגמאות ואיך נעשו הבדיקות. צוין שכל תוצרתנו עוברת בדיקה קפדנית ע”פ תקנים מחמירים גם ע”י המעבדה של תיקון עולם וגם ע”י מעבדה חיצונית והיא עומדת בהנחיות משרד הבריאות המחיבות. תיקון עולם כחלוצה ומובילה בתחום, ממשיכה באופן מתמיד לאור התקדמות המחקר בארץ ובעולם לבחון את עצמה ולהנהיג שיפורים בתהליכי הגידול הייצור והבקרה ותמשיך גם בעתיד לספק תוצרת מעולה לכלל לקוחותיה ולתועלת החולים.”

מ”שיח” צירפו גם הם תוצאות מעבדה ומסרו ש”לאור הכתבה בערוץ 10 ופניות מצדכם על מציאת חומרי ריסוס במוצרי הקנאביס הרפואי של מגדלים מתחרים, חשוב לנו בחוות ‘שיח’ להדגיש כי כבר משנת 2013 כל מוצרי ‘שיח’ גדלים תחת תקן ‘GAP’ לתנאי גידול נאותים ונבדקים בצורה קפדנית על מנת לספק לכם את התרופה הנקייה והבטוחה ביותר. בריאות החולים שלנו תמיד עמדה ותעמוד בראש מעיינינו ללא פשרות וקיצורי דרך.”

מ”טבע אדיר” מסרו ש”טבע אדיר הינה ספקית הקנאביס היחידה בישראל הבודקת ואורזת את תוצריה המסופקים לחולים באמצעות מעבדת בדיקה חיצונית ובלתי תלויה. התוצרים נבדקים ונארזים במעבדות ‘פנאקסיה’ הפועלות על פי פרוטוקול איכות המבוצע ע״י רוקחים, לצורך עמידה ברמות התקינה הגבוהות ביותר.

מ”שאיפה לחיים” פרסמו תוצאות מעבדה ומסרו ש”חברת שאיפה לחיים אינה אחת מהחברות שאליהן מתייחסות הכתבות שמפורסמות לאחרונה בתקשורת. מוצרי שאיפה לחיים נבדקו, נמצאו נקיים ועומדים בתקנים המחמירים של משרד הבריאות. כל מוצרי החברה הינם נקיים מריסוסים ועומדים בתקנים המחמירים ביותר בגידולי צמחי מרפא בתקן Good Agricultural Practices, המבטיחים מצוינות ואיכות בגידול. מוצרי החברה יוצאים למטופלים רק לאחר בדיקות מעבדה קפדניות לאיתור שאריות חומרי הדברה ומזהמים שונים. אנו גאים להוביל את הענף בתקני האיכות המחמירים שלנו, ואנו שקופים לכל קהל מטופלנו ולכן אנו מצרפים כאן תוצאות של בדיקות מעבדה חיצוניות.”

מחברת “בטר” שלחו תוצאות בדיקות מעבדה משלהם ומסרו ש”חברת בטר מדגישה כי אינה עושה כל שימוש בשום כימיכלים סינטטים, לרבות אלו שנמצאו בבדיקות המדוברות, בשום צורה ואופן. חברת בטר מתגאה בעובדה שהיא מגדלת אך ורק באמצעים אורגניים ומעבר לכך אף לא עושה שימוש בזרחנים אורגניים.”

מחברת “IMC” נמסר ש”אנו מקפידים על האיכות הגבוהה ביותר של גידול קנאביס רפואי שניתן לספק. אנו כלל לא מרססים בחומרי הדברה אסורים ולמרות שאין תקן ברור בנושא, אי אם סי חקלאות עשתה תקן תנאי גידול נאותים לקנאביס על פי התקן ההולנדי (Euro Gap). בכל מה שנוגע לחומרי הדברה אנו עובדים לפי סטנדרטים של גידולים אורגניים ובוודאי שאנחנו לא מרססים בחומרים אסורים כפי שמצוין בבדיקות שפרסמתם. לגבי החומרים הפעילים בקנאביס הרפואי, אנו עושים בדיקות באופן קבוע במעבדות המורשות על ידי משרד הבריאות וכל הצהרותינו לגבי החומרים הפעילים מגובות בבדיקות מעבדה. נשמח לבצע בכל עת בדיקות מעבדה על ידי גורמים אובייקטיביים.”

מחברת “קנדוק” שלחו תוצאות בדיקה משלהם שמראות על בדיקות נקיות.

מ”פארמוקן” נמסר כי “חברת פארמוקן לא חווה אורגנית ואנחנו משתמשים בחומרי הדברה שמורשים בחקלאות רק בשלב הגדילה ובחומרים שלא פוגעים. בזמן ההפרחה אנחנו לא משתמשים בחומרי הדברה ומשתמשים אך ורק במוצרי ביו בי שדה אליהו בע״מ.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר