חברות הטבק כועסות: קנדה תטיל מס נמוך על שוק הקנאביס החוקי

כדי להילחם בשוק השחור רוצה ממשלת קנדה להטיל מיסוי נמוך יחסית של 10% בלבד על שוק הקנאביס החוקי שייפתח בקרוב – מה שמעורר מיד קנאה וכעס בקרב חברות הטבק הגדולות, המשלמות עד 70% מיסים על מכירת סיגריות.

ג’סטין טרודו ממשיך לקדם את תכניתו למיסוד שוק קנאביס חוקי בקנדה, לקראת אישור הצעת החוק הממשלתית שתתיר פתיחת חנויות קנאביס וגידול ביתי של עד 4 שתילים לשימוש אישי במהלך 2018.

ג'סטין טרודו ראש ממשלת קנדה
ראש ממשלת קנדה ג’סטין טרודו: “אי הפללה לא תגן על הצעירים ולא תפגע בשוק השחור, לגליזציה כן”

למרות שחלפה כבר מעל שנה מאז נבחר לתפקידו – אחרי קמפיין בו הבטיח לגליזציה מלאה – ראש ממשלת קנדה הצעיר מתעקש להוביל את קנדה להיות המדינה הראשונה בעולם שעוברת מחוקי איסור מוחלטים על קנאביס ללגליזציה מלאה.

נגד אי הפללה – בעד לגליזציה

בניגוד לעשרות מדינות בעולם שעברו למודלים שונים של ‘אי הפללה’ בלבד, חלקן המשיכו לאחר מכן גם ללגליזציה, לראייתו של טרודו המטרה היא לשבור את השוק השחור של המריחואנה ולהעביר את הרווחים מהעבריינים למדינה – ולכן אי הפללה היא לא הפתרון.

“אי הפללה לא תגן על בני הנוער ולא תמשוך את הכסף מארגוני הפשיעה, כפי שתעשה לגליזציה,” הסביר עוד בשנת 2013 מי שהיה אז עדיין רק מועמד לתפקיד ראש הממשלה.

שבירת השוק השחור כדבריו של טרודו, היא לא רק הסיבה לעצם הלגליזציה, אלא גם הסיבה למודל המיסוי החדש – הנמוך יחסית – שאמור לגרום לכך שמחירי הקנאביס לצרכן יהיו נמוכים מספיק כדי שיעדיף את הקנייה החוקית על פני הדילר השכונתי.

על פי ההצעה החדשה יימכר הקנאביס החוקי לפי מס של 1 דולר קנדי לגרם (80 סנט אמריקאי, 2.8 ש”ח) במכירה של עד 10 גרם. מכירות של למעלה מ-10 גרם ימוסו ב-10% בלבד. הרווח ממיסים יתחלק שווה בשווה בין המדינה למחוזות.

ייתכן שלסכום זה יצטרף מס נוסף, מקומי, של המחוזות – שראשיהן עוד צריכים לאשר את תכנית מיסוי זו – אך גם לאחר תוספת כזו אם תהיה, המס יהיה נמוך פי כמה וכמה מזה המוטל על סיגריות.

10% על קנאביס – 70% על סיגריות

טרודו עוד צריך לקבל את הסכמת ראשי המחוזות על מודל המיסוי החדש כאמור, אבל מי שכבר לא אוהב את התכנית הזו הן חברות הטבק הגדולות במדינה.

הרחבת השימוש בקנאביס אמנם צפויה על פי הערכות להפחית לפחות במעט את השימוש בסיגריות, בין השאר בגלל ש-CBD, הרכיב הלא פסיכואקטיבי בקנאביס, הצליח במחקר משנת 2013 להפחית משמעותית את צריכת הסיגריות בקרב מעשנים כבדים – אך לא בטוח שזו הסיבה לקנאה של יצרניות הטבק.

“אנחנו לא מבינים למה הגישה הזו של מס נמוך על מריחואנה, לא תקף גם על טבק,” אומר חורחה אראיה, נשיא ומנכ”ל חברת הטבק הקנדית ‘אימפריאל טובאקו’ בשיחה עם מגזין VICE. “נכון להיום 70% ממחיר הסיגריות הולך לממשלה. זה ממש דרקוני.”

אראיה טוען שגם בתחום מכירות הטבק והסיגריות יש שוק שחור לא קטן ולכן הוא חושב שמדובר בצביעות של הממשלה שמעדיפה את יצרני הקנאביס על פני חברות הטבק. “אנחנו מעריכים שבערך 30% מהסיגריות בקנדה נמכרות באופן בלתי חוקי,” אמר. “יש כאן חוסר עקביות ביחס לתעשייה שלנו לעומת תעשיית המריחואנה.”

מצד שני דו”חות של הממשל הקנדי מדברים על כמות של 10 עד 20 אחוז בלבד של סיגריות שנמכרות בשוק הקנדי באופן לא מפוקח. מתנגדי הסיגריות חושבים שיצרניות הטבק מגדילות את המספר בהצהרותיהן רק כדי לגרום למדינה להקטין את המס הגבוה ולהורידו מ-60 עד 70 אחוז לרמה דומה לזו של הקנאביס.

6 מיליארד דולר בשנה

מה שמרתיח לא פחות את חברות הטבק הוא נושא המיתוג. בעוד שהצעת חוק חדשה צפויה לאסור על כל מיתוג של קופסאות הסיגריות בקנדה בעתיד, הממשלה ככל הנראה כן תאפשר מיתוג מסוים של מוצרי הקנאביס. “הממשלה בחרה צד והיא מתעלמת מהנזקים הבריאותיים של קנאביס,” אומר אראיה.

נציגי חברות הקנאביס חושבים כמובן אחרת. “הם בעסקי מכירות הסרטן, אנחנו לא,” אומר פול רוזן, משקיע פעיל בענף הקנאביס הקנדי ואחד ממייסדי תאגיד הקנאביס ‘קרונוס’, שסיכם לאחרונה על שיתוף פעולה עם קיבוץ גן שמואל כאן בישראל.

על פי דו”ח שפורסם בשנה שעברה (2016) על ידי חברת ‘CIBC World Markets’ העוסקת במחקרי שוק מקיפים וניתוח נתונים בהיקף בינלאומי, מוערך שקנדה תרוויח 5 מיליארד דולר קנדי מדי שנה ממיסוי שוק הקנאביס החוקי. דו”ח חדש יותר שנערך על ידי חברת ‘Canaccord Genuity Group’ מראה שהמספר צפוי לעלות ל-6 מיליארד בשנה עד 2021.

חדשות