חברה מעריכה עצמה ב-2 מיליארד ש”ח בגלל שיטת גידול שלא הוכחה

פיוצ'ר קרופס שנמצאת בתהליכי מיזוג עם אינפימר מדווחת על הקמת פרויקט גידול אינדור (Indoor) ומעוניינת לכן להיסחר בשווי מופרך של בין 900 מיליון שקל ל-2.35 מיליארד ש"ח, וזה כשאין לה הכנסות מהותיות ולמרות שהשימוש בטכנולוגיה זו נכשל בינתיים בחברה אחרת, לפחות מבחינה מסחרית.

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: ההערכות העצמיות המוגזמות של חברת אינפימר, שלושה דיווחים של טוגדר כולל הסכם עם חברת שראל, פיתוח חדש של קאנבריד עשוי להניב רווחים למחזיקי מניית סמארט אגרו וחברת שיח חתמה על הסכם שת”פ עם הדסה.

חברת “איניפימר” (Infimer), שכיום מלבד פעילות מינורית בתחום פיתוח טכנולוגיות למחזור פסולת היא למעשה שלד בורסאי נטול משמעות, דיווחה לפני מספר שבועות על מיזוג עם חברת “פיוצ’ר קרופס” (Future Crops) העוסקת בפיתוח טכנולוגיה המיועדת לגידול ורטיקלי של צמחים (כלומר גידול בצורה אנכית) ללא מומחיות ספציפית מסוימת בגידול צמחי קנאביס.

הדיווח על המיזוג בא לאחר קריסת הניסיון הקודם של איניפמר למיזוג עם “סטדי סטייט” (Steady State), חברה אמריקאית העוסקת במחקר, פיתוח וייצור של קנבינואידים. לפי מתווה המיזוג הקודם סטדי סטייט היתה אמורה להפוך לחברת הקנאביס הגדולה ביותר בבורסה המקומית במונחי שווי שוק עקב כך שתוכנן לגייס אליה עשרות מיליוני שקלים ולהקצות מניות רבות. המיזוג נפל כתוצאה מהרעה בעסקיה.

השבוע מדווחת כאמור אינפימר כי הכלה השנייה שלה, פיוצ’ר קרופס, חתמה איתה על מזכר הבנות להקמת מיזם לגידול קנאביס בפורטוגל על גבי שטח של 4,000 מטר מרובע במתקן Indoor. את המיזם היא מתכננת להקים עם עוד שתי חברות – האחת חברה פורטוגזית בשם “קנתירסו” (CannThyrso) מתחום הקנאביס והשניה חברת זרעי הקנאביס הולנדית הותיקה “פרדייס סידס” (Paradise Seeds). לא ידוע עדיין מה תהיה חלוקת הרווחים בין הצדדים, ככל שיהיו כאלה.

אבל – האם גידול ורטיקלי מבטיח הצלחה? ממש לא בטוח. כידוע, חברת “קנאשור” (Cannassure) הישראלית כבר ניסתה לגדל קנאביס בשיטה הורטיקאלית, גם היא במתקן אינדור ובצורה של שליטה מלאה על תנאי הגידול, אך הפסיקה את הפרויקט מבחינה מסחרית, ככל הנראה פשוט מכיוון שהוא התברר כלא יעיל. עובדה זו בהחלט צריכה להעלות סימני אזהרה למשקיעים שכן לפיוצ’ר קרופס אין שום ניסיון בגידול קנאביס בעזרת הטכנולוגיה שלהם וגידול קנאביס שונה מהותית מגידול ירקות או תבלינים, וכן יש כאמור מקרה דומה מאוד בו הטכנולוגיה הזו התבררה כלא יעילה.

חברה בלי פעילות שווה עד 2.3 מיליארד ש”ח?

מבחינת השווי: אינפימר דיווחה לבורסה כי התכנון הוא לגייס 35 מיליון שקל לפי שווי שוק מינימאלי של 200 מיליון שקל. זהו נתון תמוה מאוד, שכן אינפימר נסחרת כיום בשווי שוק של 19 מיליון שקל בלבד, כלומר יותר מפי 10 מהשווי הנוכחי. אלא אם כן באורח פלא תזנק המניה ביותר מאלף אחוז, הסיכויים שהחברה תגייס כמות כסף כזו גדולה לפי השווי הגבוה הזה הם קלושים.

לאחר המיזוג יוקצו מניות בשיעור של 74% לחברת פיוצ’ר קרופס ובמידה והיא תעמוד במספר אבני דרך שצוינו היא תקבל מניות נוספות שיעלו אותה עד לאחזקה של 90%. אם נניח שאינפימר תגייס את ה-35 מיליון שקל לפי השווי הנוכחי שלה העומד כאמור על 19 מיליון שקל בלבד, המשמעות היא שהחברה מעריכה עצמה כמי שתהיה שווה לאחר המיזוג בין 216 מיליון שקל (בהנחת אי עמידה בכל אבני הדרך) ל-540 מיליון שקל (בהנחת עמידה בכל אבני הדרך). מדובר כמובן בשווי לא נמוך בכלל לחברה שלפי הדיווחים שלה עצמה היא כלל ללא הכנסות מהותיות כלשהן.

זה כאמור בהנחה שהכסף יגויס לפי השווי של היום (19 מיליון שקל), אבל, אם הוא יגויס לפי שווי של 200 מיליון שקל כפי שהחברה מתכננת, שווי החברה יעמוד על 940 מיליון שקל בהנחה שלא כל אבני הדרך ימומשו, או 2.35 מיליארד שקל בהנחה וכל אבני הדרך ימומשו. נזכיר: לחברה אין הכנסות ואין לה פורטפוליו של נכסים שיכולים להוכיח אפילו שהטכנולוגיה שלה עובדת.

טוגדר (Together) מתקרבת לפתיחת מפעל משלה ונכנסת לשת”פ עם תאגיד הציוד הרפואי הענק “שראל” (Sarel)

חברת טוגדר דיווחה השבוע על 3 אירועים שלהערכתה הם מהותיים: הראשון הוא שהחברה קיבלה רישיון מחודש לחוות הגידול שלה בישראל, השוכנת בישוב מבקיעים הסמוך לצומת אשקלון. הרישיון החדש תקף עד ל-8 לדצמבר 2023 וזה נחמד, אבל לא מדובר בדיווח מהותי שכן ההליך של חידוש הרישיון הוא טכני ולא אמורות להיות בו בעיות (אלא אם כן ישנן בעיות כלשהן במתקן הגידול וכו’).

הדיווח השני הוא שטוגדר קיבלה אישור מבדק תשתיות למפעל שלה השוכן כקילומטר וחצי ממתקן הגידול, באזור המסחרי “גלובוס סנטר”. בפועל, אישור מבדק תשתיות זה רק עוד שלב בתהליך של השגת הרישיון למפעל קנאביס. אם וכאשר תושלם הקמת היא תצטרף כחברה הרביעית ברשימה מצומצמת של חברות שמחזיקות בכל שרשרת הערך לייצור קנאביס – כלומר גם בחוות ריבוי וגידול וגם במפעל. האחרות הן BOL, קנאשור ותיקון עולם). יש שני יתרונות מרכזיים בהחזקת מפעל לצד חווה. האחד הוא כמובן חיסכון בצורך לשלם למפעל בבעלות צד ג’, והשני הוא יכולת שליטה ובקרה על קצב הייצור וההפצה כך שיתאפשר לצרכנים רצף טיפולי ככל שניתן ומניעת מצב של צוואר בקבוק בחוליית המפעלים ובהתאם עיכוב ביציאת המוצרים לשוק). הקמת מפעל זה אכן דבר מהותי כאשר החברה מגיעה להיקפים גבוהים, אך צריך לזכור גם שבסופו של דבר איכות הסחורה היא זו שקובעת ולכן היא חד וחלק הגורם החשוב ביותר.

הדיווח השלישי של החברה השבוע הוא על הסכם עם חברת ש.ר.א.ל. במסגרת ההסכם חברת שראל תקים אתר אינטרנט שבו ימכרו המוצרים של טוגדר עד לבית הלקוח, בנוסף, שתי החברות יבדקו אפשרויות של שיתופי פעולה ביניהן להפצה של מוצרי קנאביס בחו”ל. מדובר בהסכם שנקבע עקרונית למשך 12 שנים אך עם אפשרות הארכה/יציאה בכל שנתיים, אך צריך לראות מה יתפתח ממנו והאם באמת יצא ממנו משהו או שהוא יגמר כמו רוב מזכרי ההבנות של החברה עד כה (לא ממומש ונשכח).

סמארט אגרו (Smart Agro) עשויה להרוויח מפיתוח חדש, אם אכן יעמוד בהבטחות

חברת “קאנבריד” (CanBreed), המוחזקת 10% בידי שותפות ההשקעה במחקר ופיתוח “סמארט אגרו” (Smart Agro), דיווחה השבוע על כך שהצליחה לפתח זרעי קנאביס עם 100% יציבות/הדירות. סמארט אגרו נסחרת בבורסה אבל חשוב להדגיש כי זו אינה חברה “רגילה” אלא כזו שרשומה תחת “שותפות מוגבלת” – דבר שבפועל אומר שלמשקיעים יש פחות יכולת קבלת החלטות על מה שקורה בשותפות ושגם “השותף הכללי”, כלומר הנהלת החברה, זכאי לחלק מהרווחים. בגדול מדובר בפיתוח שאם אכן הטענות לגביו מדויקות, הוא נשמע מבטיח למדי ויאפשר לחברות קנאביס ומגדלים בכל העולם לוותר על השימוש בטכנולוגיות של לקיחת ייחורים ותרביות רקמה ולחזור לגדל קנאביס כמו פעם, עם זרעים. הבעיה היתה עד כה שזרעים, הזולים בהרבה משאר השיטות, לא ידעו לשמור על יציבות ואחידות בין כל צמח וצמח. החברה טוענת כעת שהצליחה לפתח זרעים שעושים זאת ושבחודש אפריל 2021 הם כבר יהיו בשוק הישראלי. נמשיך לעקוב.

שיח (Seach) בהסכם עם הדסה (Hadassah) להקמת מותג משותף ושיווקו בבתי המרקחת של הדסה

חברת “שיח” (Seach) דיווחה השבוע כי חתמה על הסכם עם “הדסה” (Hadassah), במסגרתו שיח תמכור את מוצריה בבתי המרקחת של הדסה תחת מותג משותף שיקימו יחד. לשיח תהיה זכות כמעט-בלעדית לשימוש בלוגו של הדסה על מוצרי המותג המשותף, שניתן כבר קודם בבלעדיות לחברת “קנאשור”. ככל הנראה לא מדובר בהסכם מהותי מכיוון שבמילא מוצריה של שיח מופצים ברוב בתי המרקחת בארץ ואין לבתי המרקחת או ללוגו של הדסה יתרון משמעותי עד כדי כך במכירת קנאביס, לפחות לא כזה שהוכח עד כה.

סיכום העליות והירידות של השבוע:

 • קנזון – 7.15%+
 • אינטרקיור – 3.69%+
 • עמיר שיווק – 2.39%+
 • פארמוקן –  1.93%+
 • פנאקסיה – 1.88%+
 • קאנומד – 1.09%+
 • שיח מדיקל – 0.73%+
 • סמארט אגרו – 0.22%+
 • מדיוי – 2.41%-
 • אינטליקנה – 3.49%-
 • יוניבו – 5.23%-
 • טוגדר – 5.43%-
 • תיקון עולם – קנביט – 6.70%-
 • נקסטייג’ – 9.17%-
 • קנאשור – 11.24%-

אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר