רודרליס: מהיכן הגיעו זרעי קנאביס אוטומטיים?

ההיסטוריה של זרעי קנאביס אוטומטיים

זרעי קנאביס אוטומטיים כשמם כן הם, מתחילים לפרוח אוטומטית ללא קשר לכמות שעות אור (שמש) שהם מקבלים. זאת אומרת שצמחים אוטומטיים לא מגיבים לפוטופריודיזם, אלא מתחילים לפרוח כשהם מגיעים לגיל מסוים. סגולה יחודית זאת מעניקה לזרעי הקנאביס האוטומטיים מספר יתרונות על פני סוגי קנאביס אחרים שכן מגיבים לפוטופריודיזם. יתרונות אלה הפכו את הזרעים האוטומטיים לפופולריים ביותר בשנים האחרונות. למרות שהזרעים האוטומטיים יחסית חדשים בשוק, ברור שהם לא הופיעו משום-מקום.

‘קנאביס רודרליס’ (Cannabis Ruderalis):

על מנת להבין מהיכן מגיעים זרעי קנאביס אוטומטיים אנחנו צריכים לדעת יותר על הגנטיקה שלהם. הסיבה שזרעי קנאביס אלה פורחים בצורה אוטומטית היא נוכחותו של ‘קנאביס רודרליס’ במבנה הגנטי שלהם.

קנאביס רודרליס הוא צמח קנאביס שמקורו ככל הנראה במזרח -מרכז אירופה והיה גדל בר בטבע באופן פראי בכמויות גדולות. בימים אלה ניתן למוצאו גדל לאורך קנדה וארצות הברית. צמח קנאביס זה נקרא ‘רודרליס’ על שם המילה הגרמנית ‘רודרל’ (Ruderal), שפירושה ‘עשב הגדל בצדי הדרכים’. למרות שמומחי בוטניקה מסויימים טוענים שקנאביס רודרליס הוא סוג בפני עצמו, (מה שיעשה אותו ‘האח’ של קנאביס סאטיבה וקנאביס אינדיקה), קנאביס רודרליס הוא כפי הנראה תת-סוג של קנאביס סאטיבה, שברח מגידולים בשטחים פתוחים ונמצא לבסוף בטבע.

לאיזור זה במזרח-מרכז אירופה היכן שקנאביס רודרליס גדל באופן פראי ישנם גורמים סביבתיים שונים מאותם איזורים בעולם בהם גדלים הקנאביס סאטיבה והקנאביס אינדיקה. הקייצים קרים וקצרים יותר, ובנוסף לזה ישנה בזמן הקיץ תקופה בה יש אור כמעט 24 שעות ביממה, מה שלא נותן לצמחים מספיק זמן לנוח בזמן הלילה. בשביל להסתגל למקומו החדש, הקנאביס רודרליס התחיל לפרוח יותר מהר ויותר מוקדם, עד שבשלב מסויים הפך לאוטומטי לגמרי.

קנאביס רודרליס היה זמן רב בשימוש ברוסיה ובמונגוליה כצמח מרפא וכחלק ממסורות שאמאניות עתיקות. בשנות התשעים של המאה שעברה נעשה מחקר על ידי ה’אקדמיה המונגולית למדעים’ שבחן את הידע העממי בנושא צמחי מרפא במונגוליה. הם מצאו שקנאביס סאטיבה וקנאביס רודרליס היו בשימוש נרחב למטרות רפואיות שונות במונגוליה. אף על פי שקנאביס רודרליס חסר יכולות פסיכואקטיביות, ניתן לסבור ששאמאנים במונגוליה השתמשו בקנאביס רודרליס על מנת להגיע למצב של ‘טראנס -שאמאני’.

המגדלים עורכים ניסויים עם קנאביס רודרליס

בשנות השבעים והשמונים של המאה שעברה מספר מגדלי קנאביס מקנדה התחילו לערוך ניסויים עם קנאביס רודרליס. הם ניסו ליצור הכלאה של קנאביס סאטיבה ואינדיקה עם קנאביס רודרליס. באותה העת, נוויל שונמקר (מייסד ‘The Seed Bank’, שהיום נקראת Sensi Seeds), גם כן ערך ניסויים בהכלאות של סאטיבה/אינדיקה/רודרליס בהולנד.

גם זה בטח יעניין אותך

למרות שהמגדלים הקנדים ונוויל הצליחו אמנם ליצור הכלאה בין סאטיבה, אינדיקה ורודרליס, הם כולם היו לא לגמרי מרוצים והחליטו להפסיק לעבוד עם קנאביס רודרליס מפאת מחסור בתוצאות טובות. הבעיה העיקרית הייתה היציבות; הם לא הצליחו לייצר זן קנאביס יציב ובעל השפעה חזקה שיפרח אוטומטית.

הג’וינט-דוקטור מציג: לואוריידר (Lowryder)

המצב סביב זרעים אוטומטיים השתנה דרסטית כש’הג’וינט-דוקטור’ (Joint Doctor) נכנס לתמונה והציג את הזן שפיתח ‘לואוריידר’. הלואוריידר הוצג על ידי הג’וינט-דוקטור בתחילת המאה הנוכחית והיה הכלאה בין קנאביס רודרליס, וויליאמ’ס וונדר (William’s Wonder) ונורת’רן לייטס #2 (Northern Lights #2). הלואוריידר היה הזן המסחרי הראשון בשוק שפורח באופן אוטומטי לגמרי, והראה לקהילת הקנאביס העולמית את הפוטנציאל העצום של פריחה אוטומטית בהכלאת הקנאביס רודרליס.

ההיכרות בין הג’וינט-דוקטור לקנאביס רודרליס נערכה על ידי חברו המקסיקני אנטוניו. אנטוניו נתן לג’וינט-דוקטור כמה זרעי קנאביס מזן שהוא קרא לו ‘רודי מקסיקני’ (Mexican Rudy) ואמר לו שהזן הזה גדל נמוך ופורח מוקדם יותר מכל זן אחר. לא לגמרי ברור מה מקורו של ה’רודי מקסיקני’, אבל הגוינט-דוקטור מאמין שרודי מקסיקני היה הכלאה נסיונית של קנאביס רודרליס מרוסיה וקנאביס מקסיקני- שכנראה יוצר באוניברסיטת מיסיסיפי בשנות השבעים. הג’וינט-דוקטור ניסה לברר יותר על זן זה, אבל כל מה שהצליח למצוא היו הפניות למקורות לא ברורים. בכל מקרה, הזן עוד גודל בקנדה מספר שנים לפני שהג’וינט-דוקטור הניח עליו את ידיו.

לאחר שגידל רודי מקסיקני בפעם הראשונה, הג’וינט-דוקטור גילה שהצמח באמת מתבגר בקצב מאד מהיר והכליא אותו עם נורת’רן לייטס #2 (Northern Lights #2). הוא בחר בנורת’רן לייטס בשל נמיכותו של הזן (תכונה משותפת לרודי מקסיקני) ורמת THC גבוהה. התוצאות היו כמה זרעי F1 שהפיקו צמחים יפים, מהירים וקומפקטים, אבל הם עדיין לא פרחו באופן אוטומטי לגמרי. הג’וינט-דוקטור החליט להכליא את אותו F1 עם כמה סוגי זן אחרים, מהשיבוטים הטובים שהוא יכל למצוא. אחד מהשיבוטים שהוא השתמש היה וויליאמ’ס וונדר. בסדרה הראשונה של הנבטה מוויליאמ’ס וונדר (NL #2 x Mexican Rudy), הוא מצא כמה צמחים זכרים יוצאי דופן שפרחו באופן מיידי, לאחר שגידלו רק מספר ערכות עלים בלבד.

הג’וינט-דוקטור מיד השתמש באותם צמחים שפרחו כמאביקים, מה שגרם לדור הבא להיות אוטומטים לגמרי והם כולם פרחו תוך 60 יום. מזריעה לקטיף… הצמחים לא גדלו יותר גבוה מ -30 סנטימטר; אידיאלי לגידול בתוך ארון גידול קטן. הג’וינט-דוקטור הבין שיש לו משהו מיוחד.

להייבריד (הכלאה) הראשון מבין וויליאמ’ס וונדר ו- (NL#2 x Rudy), כבר קראו ‘ווילי’ס אוטומטיק’ ולאחר 5 -6 דורות הזן היה יציב מספיק להפצה. הג’וינט-דוקטור שינה את שמו של הזן ממווילי’ס אוטומטיק ל’לואוריידר’ והציג לשוק המסחרי העולמי לראשונה זרעי זן קנאביס יציב שפורח באופן אוטומטי לחלוטין.

התגובות הראשונות ללואוריידר היו ספקניות. הלואוריידר לא הפיק יבול גדול במיוחד והיה חלש בהשפעה. מלבד היבול הנמוך יחסית ואחוז ה -THC הנמוך, הרבה אנשים לא אהבו את הטעם של הלואוריידר. למרות שהיתה הרבה ספקנות, לואוריידר בכל זאת הצליח לגרום לבאז מסוים, בכך שהרבה מגדלים הוקירו תודה לאותה תכונה יחודית של פריחה אוטומטית.

הג’וינט-דוקטור הבין שהוא צריך להביא משהו יותר טוב, אז הוא הלך בחזרה לשלב הניסויים. הוא הכליא את הלואוריידר עם זן קנאביס סאטיבה מברזיל שנקרא סנטה-מריה ולאחר כמה דורות של גידול וטיפוח התוצאות היו מדהימות. הג’וינט דוקטור הצליח לייצר זן שפורח אוטומטית, בעל יותר השפעה ובעל טעם הרבה יותר טוב מהלואוריידר המקורי, עם יבול גדול בהרבה. הלואוריידר #2 נולד.

הודות ללואוריידר #2 הבאז סביב זני קנאביס אוטומטיים נהיה עצום ויותר ויותר מגדלים השתכנעו בסגולותיהם המיוחדות של זרעים אוטומטיים. אחרי הלואוריידר #2, הג’וינט-דוקטור הוציא עוד כמה זנים אוטומטיים, כגון: כרוניק ריידר (Chronic Ryder), דיזל ריידר (Diesel Ryder) ואיזי ריידר (Easy Ryder). כל זנים אוטומטיים אלו התבססו על הלואוריידר #2. מאז שהג’וינט-דוקטור הציג לעולם את הלואוריידר #2, מגדלים רבים אחרים התחילו להתמקד ביצירת זרעי קנאביס אוטומטיים עם תכונות יחודיות משלהם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר