טוען...

זעם בענף: לנדשפט יקבל את “הגביע הקדוש” של עולם הקנאביס הרפואי

עד כה ידע משרד הבריאות מאיזו מחלה סובל כל אחד מ-52 אלף המטופלים בקנאביס רפואי. כעת הוא צפוי לקבל לידיו גם את החלק השני שירכיב את "הגביע הקדוש" של הענף - נתונים אודות הזנים המסייעים לכל מחלה. בענף זועמים.

לפני מספר שבועות פנה מנהל היק”ר, יובל לנדשפט, לכמה מחברות הקנאביס הרפואי הותיקות, וביקש מהן להעביר לידיו את רשימת הזנים בהם משתמשים המטופלים המשויכים להן: 500 עד 800 מטופלים בכל “נגלה”.

ההסבר לדרישה, כפי שהובהר אז למגדלים, היה הרצון להתאים לכל מטופל את הקטגוריה הרלוונטית עבורו בטבלת המוצרים החדשה של רפורמת בתי המרקחת (“הספר הירוק“), זאת לפי הזנים בהם השתמש עד כה.

יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)
יקבל לידיו את מאגר המידע החשוב והמקיף ביותר בענף הקנאביס. יובל לנדשפט (צילום: מרים אלסטר, פלאש90)

הסבר זה למהלך נשמע בהחלט סביר, אך לצדו נשמעים קולות בענף הזועמים על הניסיון ונותנים הסברים אפשריים אחרים. לחששם, כפי שהם מציינים בשיחה עם מגזין קנאביס, יש אולי סיבה אחרת, יקרת ערך, בגינה אוסף לנדשפט את המידע.

עד היום, אחרי למעלה מעשור של פעילות בענף הקנאביס בישראל, עדיין אין מידע קונקרטי מקיף על כלל המטופלים, כזה שמאפשר להגיע אל מה שהוא למעשה “הגביע הקדוש” של עולם הקנאביס הרפואי – שאלת ההתאמה בין זן קנאביס ספציפי, לטיפול במחלה ספציפית.

שאלה זו מעסיקה חוקרים, מדענים ועוסקים בתחום מזה זמן רב. כל יזם מתחיל בענף רוצה לדעת איזה זן מרגיע הכי טוב את הסובלים מאפילפסיה, איזה זן עשוי להיות בעל פוטנציאל להרוג תאי סרטן, איזה זן הוא היעיל ביותר לסובלים מנדודי שינה ועוד ועוד.

בימים אלו, תקופת ה”ביג דאטה”, מידע כזה שווה הון לכל חברה, מטפל או חוקר בתחום, שרוצה למכור, לחקור או להמליץ למטופלים על מוצרים המתאימים להם במיוחד.

יתרה מכך, ישראל היא כנראה המקום היחיד בעולם בו ניתן לעשות זאת באופן מקיף ומסודר, שכן רק כאן נקטו במתכונת בה המטופלים “משוייכים” לחברה ספציפית ומקבלים את האספקה רק ממנה – כך שהמידע נאסף באופן קבוע לאורך זמן.

יובל לנדשפט אבי בוסקילה שראל
הפעם הקודמת בה ניסה גורם אחד לאסוף את כל המידע על ענף הקנאביס הרפואי. יובל לנדשפט עם אבי בוסקילה מנכ”ל חברת “שראל”

אמנם משרד הבריאות כבר מחזיק ברשימה של כל המחלות והבעיות הבריאותיות של כל 52 אלף המטופלים בישראל, אך המידע אודות הזנים בהם אותם מטופלים משתמשים היה עד כה שמור, ועודנו, בידי המפעלים וחברות הגידול בלבד.

למרות בקשתו הקודמת של לנדשפט, חלק מהמגדלים סירבו בתוקף למסור לו מידע יקר ערך זה, שהיה מאפשר לראשונה לגוף אחד, משרד הבריאות במקרה הזה, לדעת בדיוק איזה זני קנאביס הועדפו על ידי מטופלים מאיזו מחלה.

לאחר שסורב, שלח לנדשפט אתמול (ד’) מייל מיוחד לכל העוסקים בענף, כפי שנחשף לראשונה כאן, ובו הודיע כי החל ממועד האספקה הבא, כל מטופל יחוייב לחתום במעמד המסירה על טופס, ובו פירוט הזנים בהם הוא משתמש, זאת לצד שורת עדכונים ונהלים נוספים.

מידע זה מהמטופלים, שיאסף כפי שחשפנו אמש על ידי חברת “נטלי“, שנבחרה למשימה למרות שבכיר בה הוא בן זוגה של בכירה ביק”ר, יאפשר כאמור ללנדשפט לרכז בידיו לראשונה את הנתונים המדויקים ביותר בעולם הנוגעים לשאלת התאמת הזנים למחלות – מידע השווה ערך רב ביותר.

יעקב ליצמן סופר פארם
לנדשפט (משמאל) בביקור בסופר פארם עם ס.שר הבריאות יעקב ליצמן, בעלי סופר פארם ליאון קופלר, ומנכ”ל משה”ב משה בר סימן טוב

עם זאת יש המציעים הסבר נוסף לשאלה מדוע לא אסף לנדשפט את הנתונים ישירות מהחברות והתעקש לאסוף אותם מהמטופלים תוך החתמתם על טופס יעודי: לדבריהם מנהל היק”ר רוצה לכאורה לקבל מן “הסכמה בכתב” של המטופלים למעבר לאסדרה החדשה. כלומר חתימה על הטופס תהווה אישור לכך שהם מודעים ומאשרים אותו.

הפעם הקודמת בה ניסה גורם כלשהו לאסוף לידיו מידע זה היתה בניסיון הקודם של משרד הבריאות להניע רפורמה בתחום, כאשר לנדשפט דחף את המהלך להעברת הבעלות על הענף לחברה פרטית אחת (“שראל”) כמונופול וללא מכרז. הנסיון כשל אז בעקבות עתירה לבג”ץ.

“האיש הזה, שהדעות על תפקודו חלוקות בלשון המעטה, ושבהחלטותיו גורם לסבל של עשרות אלפי חולים, מחק לדוגמה רק לאחרונה את תוכנת המחשב ביק”ר ובה כל הנתונים של האסדרה הישנה,” אומר גורם בענף. “הוא עשה זאת על דעת עצמו מבלי ליידע את הממונים עליו – זה האיש שיחזיק כעת את ׳המפתח׳ למסד הנתונים אולי החשוב והמקיף ביותר בעולם בתחום? זה חוסר אחריות מוחלט והפקרות של ממש!”

גורם אחר היה פחות נחרץ: “לנדשפט לא מספיק מתוחכם כדי לחשוב על תרגיל מורכב כזה,” אמר. “הוא גם עסוק מדי בימים אלו בהתנעת הרפורמה, ועל כתפיו יש מספיק עומס מכדי שיעסוק גם בתאוריות כאלה”. גורם שלישי נתן הסבר שונה: “יובל רוצה שהמטופלים יפנימו שהשינוי הגיע, ושהרפורמה נכנסת לתוקף, ולכן הוא רוצה שהם יחתמו על הטופס”.

יש לציין שאיסוף שמות הזנים יבוצע באמצעות טופס בו המטופלים יידרשו למלא את הזנים שחלקם מקבלים בלית ברירה, למשל בגלל מחסור, ולא בהכרח את הזנים שהם רוצים, או אלו שסייעו לשפר עד כה את מצבם עד שאזלו מהמלאי, ולכן לא בטוח שהמידע יהיה אכן מדויק כפי שיש מי שאולי מקווה.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי “המשרד פועל לקבלת המידע על מנת שניתן יהיה להבטיח המשך שירות ראוי לבעלי הרישיונות ויפנה היום לפעול להעברת המידע. המערכת מתנהלת כדין ובהתאם לכללי אבטחת מידע מקובלים ונדרשים. המידע הנוסף שהמטופלים התבקשו לספק, הינו אך דרכי תקשורת (טלפון וכתובת דוא”ל) כדי לשפר השירות למטופלים שיוכלו לקבל רישיונות ישירות לתיבת הדואר, וכן פירוט המוצרים אותם הם מקבלים כיום ישירות מהספקים על מנת שבעתיד ובעת ניפוק מוצרים בבית מרקחת הנתונים יהיו זמינים. מידע פרטני מזוהה לא יהיה זמין לציבור, אין קושי משפטי בעניין זה. חברת “נטלי” ועובדיה חותמים על התחייבויות לשמירה על סודיות ופרטיות כמקובל בכל ההתקשרויות של המשרד עם ספקים חיצונים למתן כל שירות שיש בו כדי לחשוף את נותן השירות למידע פרטי. המידע לא יחשף בפני רשתות בתי המרקחת”. לשאלה מי במשרד הבריאות יהיה חשוף למידע זה השיבו כי “כפי המצב היום – כל בקשה נבחנת לגופה ובהתאם לנסיבותיה”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר