מגלגל...

מסע עולמי: זני קנאביס מרחבי הגלובוס

טיול חוצה יבשות אל חלק מהמקומות האקזוטים ביותר בהם מגדלים קנאביס משובח – עשיר בטעם מתקתק ארומה משכרת והיסטוריה ארוכת שנים…

את ההצלחה היחסית שלי בלימודי גיאוגרפיה בתקופת בית הספר היסודי והתיכון אני חייב לענף הכדורגל. בזמנים שעוד לא היו ערוצי ספורט בלי סוף ושידורים חיים מכל חור בעולם אני זוכר איך המתנתי בסבלנות שאבא יסיים הבדלה וישר הייתי רץ להדליק את הרדיו במטבח, כי רק שם הייתה קליטה (וגם זה לא תמיד…). היה לי את השרפרף הקבוע עליו הייתי יושב ומקשיב בדריכות לכל מילה שיצאה לדני דבורין מהפה. התוכנית “שירים ושערים” הייתה עבורי אחד מרגעי השיא של השבוע, משהו לצפות לו, וכשנשמע הצליל המפורסם שמבשר על הבקעת שער – לחץ הדם בגוף עלה והאדרנלין בשמיים. בשניה אחת צצו לראשי כל-כך הרבה שאלות שהיו חייבות לקבל מענה דחוף: באיזה אצטדיון הובקע הגול? לזכות איזו קבוצה? מי כובש השער? כיצד זה קרה – האם בבעיטה חופשית או שאולי במהלך קבוצתי מרהיב? והשדרן היה מתאר בפרטי-פרטים את כל השתלשלות האירועים שהובילו לשער, ואני בראשי הייתי מדמיין בדיוק איך זה קרה.

קנאביס באופק

הזכרתי בהתחלה את שיעורי הגיאוגרפיה שלי. ובכן, התוכנית המיתולוגית “שירים ושערים” אמנם לא תרמה יותר מידי בהעשרת הידע האישי שלי בנושא, אבל היא בהחלט הציתה בי את האש והתשוקה למשחק. תשוקה שרק התעצמה כשצפיתי בפעם הראשונה בגביע העולם בכדורגל – המונדיאל. עד לאותו רגע כמעט שלא ידעתי מה זה כדורגל עולמי, לא היינו מחוברים לכבלים, בקושי קלטנו ערוץ 1 ו-2 ככה שמדי פעם היה יוצא לי לראות תקצירים בודדים מליגות בכירות באירופה ותו לא. אבל היה בי עוד רעב – וטורניר “גביע העולם” היה בדיוק מה שהייתי צריך כדי למלא את החסר.

גם אם אתם לא חובבים גדולים של כדורגל, אי-אפשר להתעלם מהאווירה המיוחדת שיש באוויר בזמן המונדיאל. 32 נבחרות מכל רחבי העולם, כל אחת מגיעה ממקום אחר, מתרבות שונה. וכולם נפגשים למספר שבועות בחגיגת ספורט ענקית. אני אישית נשביתי בקסם של האירוע הזה, לא יכולתי לפספס אף-משחק. זה כבר לא מפגש של ירושלים נגד ת”א. ואפילו לא מפגש של לונדון נגד מנצ’סטר. עכשיו זה משהו הרבה יותר גדול, הרבה יותר גלובאלי – האריות של קמרון נאבקים תשעים דקות מול הרקדנים מברזיל. אנגליה פוגשת את ארגנטינה במשחק טעון ביותר, ארה”ב מול איראן. כל משחק בטורניר הזה סיקרן אותי הרבה מעבר למה תהיה התוצאה הסופית – רציתי לדעת עוד: מהיכן הגיעו השחקנים הללו? כמה אנשים יש במדינה הזאת? איך בדיוק מתנהלת הליגה המקומית שמה? וכך מצאתי את עצמי בסוף כל משחק ניגש לאנציקלופדיה, פותח את הערך המתאים וקורא הכל אודות אותה מדינה שרציתי לחקור. הכדורגל בכלל והמונדיאל בפרט פתח לי צוהר לתחום התעניינות חדש ומרתק – העולם הרחב וכל הקסם והגיוון שהוא טומן בחובו.

גם לאוהדי הקנאביס מגיע להנות מתצוגת יכולות של נציגים מרחבי העולם ולצורך כך אספנו בשבילכם את הגדולים שבגדולים שבזני הקנאביס.

כל זן – מלמיליאן!

מקורו של צמח הקנאביס הוא באסיה, כנראה באזור רכס ההימלאיה. משם הוא הצליח להתפשט כמעט לכל חור אפשרי, עד כדי כך שנדיר למצוא היום מקומות בעולם בהם אין גידול וצריכה של הצמח. לכל מקום יש את אופי השימוש שלו, ובכל מקום יש זנים שונים, בעלי מטען גנטי שונה שמספרים את הסיפור של אותו חבל ארץ, את הסיפור של האדמה והאנשים. ערכנו עבורכם רשימה קצרה של זנים מפורסמים מרחבי העולם, חלק מהזנים מקורם מלפני שנים רבות, וחלקם פותחו רק לאחרונה. אותם זני מריחואנה הם מקור גאווה עבור המקומיים, ומבחינתם זהו חלק בלתי נפרד מהתרבות המקומית – בדיוק כמו שלא תעשו טיול בחבל שאמפיין בצרפת מבלי ללגום איזו כוס שמפניה טובה, כך גם לא תבקרו בדרום אפריקה מבלי לעשות שאכטה של “Durban Poisen”.

דרום אפריקה – Durban Poison

דרום אפריקה היא ללא ספק אחת המדינות המרתקות ביותר בעולם מהרבה בחינות – המבנה האתני הרגיש במדינה, האקלים המגוון וההיסטוריה הטעונה שלה הכוללת כמובן את משטר האפרטהייד הידוע לשמצה אך מתחילה עוד אלפי שנים לפני-כן. למעשה, דרום-אפריקה נחשבת לאחת הטריטוריות המיושבות הקדומות ביותר בעולם. מאז 1990 (נפילת משטר האפרטהייד) חלו שינויים רבים במדינה, לטוב ולרע. התרת הרסן השלטוני והחוקה הליברלית הצמיחו פשע המשתולל ברחובותיה ובמיוחד ביוהנסבורג. פתיחת הגבולות הפכה את דרום-אפריקה למרכז סחר סמים עולמי, ונכון להיום היא נחשבת ליצרנית המריחואנה הרביעית בגודלה בעולם.

Durban Poison

הזן המפורסם ביותר במדינה הוא סאטיבה מדהימה הידועה בשם – “Durban Poison” (“הרעל של דרבן”). מקורות הצמח מגיעים מעיר הנמל “דרבן” שעל שמה קרוי הזן. ה-“Durban Poison” נחשב לאחת מהסאטיבות המשובחות ביותר בעולם. בזמן הגדילה הוא מסוגל להימתח ולהגיע לגובה עצום, הפרחים עצמם לא כל-כך דחוסים יחסית לזנים אחרים, אבל הטעם והארומה שלו פשוט מעולים, ומזכירים מעט מנטה עם מתיקות קלה. באשר להשפעה – אומרים על “הרעל של דרבן” ששאיפה אחת שלו תעיף לכם את הראש לשמיים ותשאיר את הגוף הרבה מאחור, זה כמובן הגזמה פראית אולם בהחלט ניתן לומר שהסאטיבה הטהורה מורגשת פה בטירוף, והסוטול מאוד מרומם ואנרגטי.

הזרעים המוצעים היום בחנויות הזרעים כוללים לעיתים שילוב של “Durban Poison” עם גנטיקה הולנדית, אבל אם תחפשו טוב תמצאו גם זרעים של הזן לבדו.

זמן פריחה: 8-10 שבועות
אינדיקה/סאטיבה: 100% סאטיבה
THC: 8%-15%

אפגניסטן – Afghani

במדינה מוכת מלחמות ושנות בצורת כמו אפגניסטן, כדאי מאוד שיהיה משהו שייתן קצת תקווה לתושבים – וזה בדיוק מה שהקנאביס עושה. שני הגידולים הנפוצים ביותר במדינה הם פרג (ממנו מכינים אופיום והרואין) וכמובן מריחואנה. ברחבי המדינה פזורים שדות ענקיים של קנאביס אשר משמשים (בין היתר) לפרנסתם של המקומיים העניים.

Afghan

כבר בסוף שנות השישים הגיעו אירופאים ואמריקאים לאפגניסטן, התרשמו לטובה מאיכות הירוק האפגני ואספו אבקנים וזרעים של הקנאביס באזור. אין ספק שההרים והקור העז השורר בחלק מהמקומות עשו לאינדיקות הטהורות הללו רק טוב. כשהם חזרו הביתה עם השלל דאגו המגדלים לשמר את הגנטיקה המשובחת של הזנים. כיום רוב הזרעים המוצעים למכירה בחנויות הזרעים הם של הכלאות של “אפגני” עם עוד משהו, אבל כמובן שאם תחפשו טוב בטוח תמצאו חנות שאפשר לסמוך עליה אשר מאפשרת לרכוש זרעים של “אפגני” מקורי. הצמח ידוע כעמיד בפני מחלות ובכלל – ה”אפגני” הוא זן לא מפונק שנחשב מתאים מאוד למגדלים מתחילים מאחר והוא “סלחן” מאוד לטעויות גידול, והוא שורד גם בתנאים קשים ביותר. יש לו ריח חזק של חשיש ורמת ה-THC שלו מגרדת את ה-20%.

זמן פריחה: 8 שבועות (לעיתים פחות!)
אינדיקה/סאטיבה: 100% אינדיקה
THC: 15%-20%

הוואי – Maui Wowie

אחד המקומות הקסומים ביותר בארה”ב הוא קבוצת האיים של הוואי. ומסתבר שלא רק קפה משובח יודעים לעשות שם, אלא גם גידולים נפלאים של קנאביס איכותי. הזן נקרא על שמו של האי השני בגודלו בהוואי – מאווי. נדיר מאוד לפגוש תושב הוואי שלא יודע מה זה “Maui Wowie”. המקומיים גאים מאוד בזן שכבר מזמן הפסיק להיות “נכס” בלעדי של תושבי האזור וזה שנים שהוא פורץ את גבולות הוואי וארצות הברית כאשר מגדלים מכל רחבי העולם מאמצים לעצמם “Maui Wowie” בארון.

Maui Wowie

גם בקופי-שופ’ס באמסטרדם תוכלו וודאי להיתקל לא פעם בסאטיבה המצוינת הזאת. עם ניחוח טרופי מרענן וטעם פירותי. הסוטול של ה- “Maui Wowie” לא חזק במיוחד, בניגוד לרוב הזנים החדשים שיוצאים היום, ככה שהוא מתאים מאוד לצרכני קנאביס שלא אוהבים לעוף לשמים אלא ליהנות מבאזז מסביר פנים. זמן הפריחה שלו לא גבוה במיוחד יחסית לסאטיבה והוא נע בין 8 ל-9 שבועות.

זמן פריחה: 8-9 שבועות
אינדיקה/סאטיבה: בעיקר סאטיבה
THC: 8%-15%

לא חסרים זנים מעניינים ומרתקים מרחבי העולם, היום הבאנו לכם שלוש דוגמאות אך אנו מבטיחים להמשיך את הרשימה הזאת עם המלצות נוספות לזני קנאביס מצוינים שיעשו לכם טוב! שיהיה לכולנו גידול נעים…

צ’יץ’ וצ’ונג חוגגים עם המאווי-וואווי:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר