זנדברג חזרה מועידת האו”ם: “ברור שהפללה היא לא פתרון”

למרות האכזבה היחסית מהמסמך המסכם של ועידת האו”ם, שלבסוף לא כלל את המילים “אי הפללה”, ניתן לומר שהשינוי החשוב שכן נקבע שם הוא האפשרות של כל מדינה למסד מדיניות סמים משל עצמה. ח”כ תמר זנדברג, יו”ר ועדת הסמים של הכנסת ונציגת ישראל לועידה, דיברה הערב על מסקנותיה עם חזרתה מניו יורק. “כולם הבינו שהפללה היא לא פתרון,” היא אומרת.

בשבוע שעבר התכנסה ועידת האו”ם לדיון ראשון בנושא מדיניות הסמים הגלובלית, מאז הועידה של 1998 בה הוחלט לקדם רעיון של “עולם ללא סמים”. אמנם הועידה לא חתמה על הטיוטות הראשוניות שדיברו על הנחיה למדינות לקדם אי הפללה, אבל בפועל נחתם הסכם על ידי כל 180 המדינות, שגם הוא מהווה התקדמות מסויימת לכיוון גישה טיפולית במקום גישה אכיפתית.

מעל הכל השינוי המשמעותי ביותר הוא שכעת המדינות החברות לא יכולות עוד להתחבא מאחורי הטיעון הקל של “אנחנו חתומים על אמנת האו”ם”, שנשמע רבות בעיקר מצידו של השר לבטחון פנים גלעד ארדן, שכן המסמך למעשה מתיר למדינות לפעול כראות עינן בתחום זה של אכיפה וטיפול בשימוש בסמים.

ח”כ תמר זנדברג, יו”ר ועדת הסמים של הכנסת ונציגת ישראל בדיוני הועידה בניו יורק, חזרה בסוף השבוע לישראל וכפי שהבטיחה לפני שנסעה הביאה עמה בשורה משמחת על שינוי גדול.

הערב (א’) התראיינה בנושא באולפן ערוץ 1. צפו:

“זו הפעם הראשונה מאז 1998 שהעצרת הכללית של האו”ם מתכנסת בנושא מדיניות הסמים, לאחר שבפעם הקומדת היא הכריזה על מלחמה כוללת בסמים ושהעולם יהיה נקי מסמים,” פתחה זנדברג. “כעבור 18 שנים שזה לא קרה מבינים בעולם שנלחמנו את המלחמה הלא נכונה.”

תמר זנדברג
ח”כ תמר זנדברג

“במקום לראות בצרכני הסמים קורבנות של התמכרות, ראינו בהם עבריינים, ניסינו לאכוף את זה, להפליל אותם,” אמרה, “במקרים רבים הנפגעים הגדולים היו המיעוטים, ולנושא זה הוקדש זמן רב בועידה.

כאמור 180 מדינות חתמו על המסמך המסכם, שגם זנדברג מעידה שהוא פשרה מסויימת.

“הפללה היא לא פתרון”

“המסמך הסופי הוא פשרה ואפשר היה לראות בדיונים את חלק מהמדינות הליברליות שקוראות למדיניות ליברלית, ומנגד מדינות שמרניות שמדברות על נזקי הסמים,” סיפרה, “מה שהיה משותף לכל המדינות היתה ההבנה שרדיפה והפללה הן לא הפתרון. ברור להן שכדי למנוע את נזקי הסמים צריך לעבור לגישה טיפולית. קופי אנאן אמר בעבר ש אני לא יודע כמה קורבנות היו לסמים, אבל אני יודע שהיו הרבה מאוד קורבנות למלחמה בסמים.”

“המסמך התקבל בקונצנזוס, ולכן גם כלל פשרות,” אמרה, “הנייר כולל את האפשרות לתת לכל מדינה לנהל מדיניות עצמאית משלה. כך למשל קנדה הכריזה שהיא תעשה לגליזציה בשנת 2017. מדינות כמו ג’מייקה שרואות בקנאביס חלק מהתרבות שלהם. הם אומרים ‘אתם באתם והחלטתם שהמנהגים שלנו הם לא חוקיים’.”

“בסופו של דבר יש ציפייה שגם במדינות בהן הסמים לא חוקיים, ילכו יותר לכיוון של טיפול רפואי, של זכויות אדם – גם אם אין שינוי מהותי בחקיקה עצמה,” הוסיפה.

עוד אמרה זנדברג כי היא מעריכה כי בחודשים הקרובים כבר תעלה הצעת החוק לאי הפללה בישראל שוב להצבעה. “נקדם את הנושא בועדת הסמים בכנסת,” סיכמה. “אני מקווה מאוד שנוכל לראות בקרוב שינוי בישראל. גם אם לא נהפוך את הקנאביס לחוקי, בהחלט נצפה לראות שינוי.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט