מניות הקנאביס מזנקות בבורסה לאחר ההודעה על יצוא

ברזיל, גרמניה, אוסטריה, שוויץ, אוסטרליה, בריטניה, דנמרק - אלה המדינות שאליהן מתכוונות חברות הקנאביס הישראליות להתחיל לייצא כבר בקרוב, זאת לאחר ההכרזה אמש על מתן היתרי ייצוא במסגרת פיילוט ל-3 חודשים. המניות בבורסה טסות.

מניות הקנאביס בבורסה מזנקות הבוקר בעשרות אחוזים בעקבות הכרזתו אמש (א’) של סגן שר הבריאות יואב קיש על התרת ייצוא לחו”ל, במסגרת פיילוט ל-3 חודשים ובעבור 9 חברות שהסכימו להשתתף בו. בתמורה יוזילו החברות את המחיר למעל 60 מוצרים.

רוב הגורמים בענף טוענים שלמרות ההודעה על ייצוא, לא ניתן עדיין לייצא קנאביס מישראל באופן נרחב, מכמה סיבות עיקריות: אין מספיק מדינות יעד, אין התאמת תקני ייצור (EU-GMP) בין ישראל לאירופה, יש תחרות מול חברות בינלאומיות גדולות, ועוד.

רוב הגורמים גם מסכימים כי 60 המוצרים שנותנות החברות במחירים זולים, 140 ש”ח לאריזה של 10 ג’ לעומת מחיר ממוצע של כ-240 ש”ח לפחות, הם מוצרים “נחותים”, יש מי שכינה אותם “שאריות”, ובכל מקרה מוצרים לא פופולריים שכמעט אינם נרכשים.

עובדות אלו לא משנות כמובן למשקיעים, שהזניקו עד כה בתוך שעתיים בלבד את מניות חברת ‘פנאקסיה’ ב-27%, את מניות חברת ‘יוניבו’ ב-22%, את מניות חברת ‘קאנומד’ שכלל לא פעילה בענף ב-14%, ‘טוגדר’ 8%, ‘קנדוק’ 8%, ‘תיקון עולם’ 8% ועוד.

מניות הקנאביס מזנקות בעקבות ההכרזה על היתרי ייצוא
מניות הקנאביס מזנקות בעקבות ההכרזה על היתרי ייצוא

כדי לעודד את המשקיעים עוד יותר, פחות מ-24 שעות לאחר פרסום ההודעה, שפרטיה נחשפו לראשונה כבר בסוף השבוע במגזין קנאביס, מעדכנות הבוקר (ב’) חלק מהחברות כי הגישו בקשות רשמיות לקבלת היתרי ייצוא. לאן הן רוצות לייצא? בדקנו.

חברת ‘קנדוק’ (Canndoc) הנסחרת במניית ‘אינטרקיור’ (Intercure) דיווחה בעבר על הסכמי ייצוא קנאביס, תפרחות ומיצויים, למתקני חברת ‘טילריי’ הקנדית בפורטוגל, ומשם לרחבי אירופה. החברה מחזיקה בהיתרי ייבוא למדינת היעד, הנדרשים על מנת לקבל היתר ייצוא מישראל.

חברת ‘יוניבו’ (Univo) דיווחה הבוקר על כוונתה לייצא קנאביס רפואי לברזיל. על פי ההודעה יוניבו כבר מחזיקה בהיתר מהרשויות בברזיל לייבוא קנאביס מישראל ובכוונתה להפיץ שם את מוצריה במיתוג שלה.

היתרון של חברות כמו ‘קנדוק’ או ‘יוניבו’ לטענתן, הוא שברשותן היתרי ייבוא ממשלות במדינות, זאת לכאורה בניגוד לאחרות שיידרשו כעת לפנות לקבלת היתר ייבוא ממדינות היעד ורק לאחר מכן יוכלו לקבל גם היתר לייצוא.

חברת ‘תיקון עולם’ (Tikun Olam) דיווחה על הסכם לייצוא עם החברה הגרמנית Fette Pharma העוסקת בשיווק תרופות, במסגרתו תיקון עולם תשווק ל-Fette מוצרי קנאביס בשווי מעל 100 מיליון ש”ח להפצה במדינות גרמניה, אוסטריה ושוויץ.

חברת ‘טוגדר’ (Together) דיווחה הבוקר כי “יש לנו מאות ק”ג של תפרחות מוכנות עבור מיצוי שמנים בתקן EU-GMP כך שבכוונתנו לפעול לייצוא מיידי בהתאם לרגולציה במדינות היעד”. מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי המדינות הן ברזיל, אוסטרליה, גרמניה.

חברת ‘BOL’ אינה ציבורית וכן לא מחוייבת לדווח, אך בעבר דיווחה כי כבר החלה בייצוא שמן קנאביס לבריטניה, לטיפול בילדים עם אוטיזם. BOL מחזיקה בתקני EU-GMP נדרשים לייצוא, אך רק ל-API, כלומר למיצויים ומולקולות ולא לתפרחות.

חברת ‘שיח’ (Seach) דיווחה בעבר על הסכמי ייצוא לגרמניה ודנמרק, ולדבריה הבוקר בתשובה למגזין קנאביס מתנהל מו”מ לייצוא למדינות נוספות. עוד מציינת החברה כי הם ערוכים לייצוא ויתמקדו בייצוא שמני ומיצויי קנאביס דרך חברת ‘פנאקסיה’.

חברת ‘פנאקסיה’ (Panaxia) הודיעה גם היא בעצמה כי בכוונתה להתחיל לייצא וכן שהיא היחידה שברשותה תקן EU-GMP נדרש לייצוא לאירופה. עם זאת מדובר בתקן לייצוא בתפזורת (Bulk) בעוד על פי החלטת הממשלה מותר לייצא מוצר מוגמר בלבד.

חברת ‘מדיקיין’ (Medicane) שנכנסה לאחרונה לפעילות ואינה נסחרת בבורסה, מבהירה כי אין בכוונתה לבקש ייצוא בשלב זה אלא בשנה הבאה ובכל מקרה ממתקני החברה בפורטוגל. ככל הנראה ההצטרפות לפיילוט נבעה מרצון לחשוף את מוצריה למטופלים.

חברת ‘פארמוקן’ (Pharmocann) הבהירה כפי שנחשף במגזין קנאביס כי אין בכוונתה להשתתף בפיילוט, בטענה כי מדובר בהולכת שולל של המטופלים שכן על פי רשימת המוצרים המשתתפים מדובר במוצרים משניים בלבד וכאלה שאינם נמכרים כמעט.

חברת ‘בזלת’ (Bazelet), שאינה נסחרת בבורסה, גם היא כמו חברת פארמוקן גורסת כי מדובר ביוזמה לקויה, שעלולה אף להביא לפגיעה במטופלים. לטענת החברה גם ההבטחה לייצוא לא ישימה ללא אישור אגף הרוקחות, שבשלב זה אוסר על כך.

כאמור, על פי המודל יקבלו החברות היתרי ייצוא למשך 3 חודשי פיילוט, עבורן יספקו מוצרים זולים בשוק הישראלי. ההכרזה זכתה לתשבוחות מצד החברות, אך גם לביקורות מצד המטופלים שטוענים כי מדובר בצעד שלא מסייע להם באמת.

לטענת המטופלים, מדובר במוצרים ממינונים נמוכים ובאיכות ירידה לכאורה, בעוד שכ-80% מהמטופלים צורכים מינונים גבוהים ומעדיפים איכות גבוהה. מוצרים אלה עומדים כיום על מחירים של בין 270 ל-310 ש”ח לאריזה.

היוזמה באה במטרה לפתור את הסוגיה המרכזית ברפורמה – עלויות הטיפול שזינקו מ-370 ש”ח בחודש לכל כמות, עד 800-2000 ש”ח בממוצע כיום ואף יותר מכך. בחודש הבא מקווה סגן השר קיש להביא לאישור גם את החרגת ה-CBD והתרת גידול ‘המפ’.

במהלך שנת 2020 הפכה ישראל דווקא למעצמת ייבוא, הגדולה ביותר בעולם, לאחר שבתוך 9 חודשים הובאו מעל 10 טון קנאביס מחו”ל כדי להשלים מחסור בשוק המקומי. החברות הישראליות יצטרכו כעת להתמודד עם אתגר לא פשוט בכיוון ההפוך.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר