בעפולה אפילו חולי סרטן לא מקבלים קנאביס רפואי

קנאביס לא הוכח כתרופה, טוען מנהל המחלקה האונקולוגית בבי”ח ‘העמק’ בעפולה ומצדיק בכך את הסיבה בגינה אינו מאשר קנאביס רפואי לחולת סרטן המאושפזת במחלקה. למרות הנחיה לספק רשיונות לחולי סרטן תוך 7 ימים, סורבה בקשתה לקנאביס רפואי כי “במרפאת הכאב יש עומס”. מישהו אמר ‘רפורמה’?

רפורמת הקנאביס הרפואי תקועה לגמרי ובמקום שמצב החולים והמטופלים ישתפר, נראה כי הכיוון בדיוק הפוך – וכעת מגיע לשיא שלילי: בבי”ח ‘העמק’ בעפולה, עקב מחסור בתקנים ורופאים, הפסיקו לאשר רשיונות קנאביס רפואי – אפילו לחולי סרטן!

נכון להיום מספר המטופלים בקנאביס רפואי בישראל מחולק לשניים – קבוצה אחת (כ-20 אלף) שמחזיקים ברשיון עליו חתום ד”ר מיכאל דור הפועל מטעם היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) וכן כ-8,000 נוספים – חולי סרטן בלבד – שקיבלו את הרשיון שלהם ישירות במחלקות אונקולוגיות של בתי החולים, על ידי רופא אחראי שמונה לעסוק בכך.

למרות שמשרד הבריאות לא מבצע כל בקרה על מספר המטופלים שקיבלו את רשיונם מבתי החולים באופן ישיר, כן נקבע בשנת 2013 נוהל עקרוני על פיו כל בית חולים מונחה (מפאת הדחיפות) לספק רשיון קנאביס רפואי לחולים סופניים בתוך 48 שעות ולחולי סרטן בתוך 7 ימים מקסימום.

אייזקס קווין
ד”ר אייזקס קווין: מסרב לספק טיפול קנאביס רפואי – אפילו לחולי סרטן

מאז התנהל ההליך באופן מסודר פחות או יותר כשמנהלי המחלקות במרבית בתי החולים נענו להנחיה ולבסוף אישרו את הרשיונות גם אם במקרים מסויימים היה צורך בויכוחים ודרישות תקיפות יותר.

אך כעת, לראשונה, מודיע ד”ר אייזקס קווין, מנהל המחלקה האונקולוגית של בי”ח ‘העמק’ בעפולה, לחולי הסרטן באחריותו, כי לא יאשר רשיונות קנאביס רפואי עוד, בין השאר, לדברי בתה, מאחר וקנאביס לא נחשב לתרופה.

“מנהל המחלקה ד”ר קווין לא מאשר נתינת גראס רפואי לאמא שלי המאושפזת במחלקה האונקולוגית, למרות שזה כבר סיבוב שלישי שלה עם הסרטן,” אומרת ענת לביא, בתה של מאירה קצב בת ה-62 מקיבוץ מעלה גלבוע שחלתה בסרטן בפעם הרביעית, עמה שוחחנו לאחר שפרסמה סטטוס בפייסבוק עם קריאה לעזרה.

בהקלטת שיחה של מנהל המכון, ד”ר קווין, עם בני משפחתה של מאירה, שפורסמה הבוקר (ב’) ב’וואינט’ נשמע הרופא אומר במפורש: “אין קנאביס במחלקה שלנו. קנאביס זה בעיה מבחינה אדמיניסטרטיבית ומבחינה רפואית”. בכניסה למרפאת הכאב של בית החולים אף הגדילו לעשות והציבו שלט המבשר לחולים: “קהל נכבד: מרפאה ללא קנאביס”.

מאירה קצב חולת סרטן לא מקבלת קנאביס
מאירה קצב (שמאל) עם ביתה – מסורבת מלקבל קנאביס רפואי

בשיחה עם הכתב איתי עמיקם, מטיחה בתה: “הקנאביס הרפואי הציל את חיי אימא שלי. ההחלטה הקטגורית של בית חולים העמק שלא להעניק את התרופה מסב לה ולחולים כמוה סבל עצום. זו אטימות מתסכלת. היא סובלת שלא לצורך עם כל יום שעובר”.

“היא רק לקחה שאיפה אחת מהקנאביס הרפואי וברק ניצת בעיניים שלה. היא התחילה לאכול, מצב הרוח שלה השתפר ללא היכר והכאבים פחתו. זה היה כמו קסם. אני לא מוכנה שבגלל האטימות של בית החולים, אמא שלי תסבול. אנחנו לא מחפשים מלחמות, רק להקל על אימא שלי שנמצאת במצב הקשה ביותר בחייה”, תיארה הבת בכאב.

בהקלטה נוספת של ד”ר אייזקס נשמע מנהל המכון האונקולוגי אומר לבתה של מאירה: “יש בעיה עם קנאביס רפואי. אין מה לדבר איתי. תפני להנהלה. אין קנאביס במחלקה שלנו. הסברתי לכולם. יש לנו הנחיות בבית החולים שלנו. קנאביס זה בעיה מבחינה אדמיניסטרטיבית ומבחינה רפואית. מבחינת הכל. אין הוכחה ספרותית”. בהמשך השיחה הרופא מתאר כי “מבחינה אונקולוגית אין לנו שום הוכחה מחקרית… אנחנו צריכים הנחיות ברורות מה אנחנו עושים עם זה. אדמיניסטרטיבית אין שום סדר בעניין”.

בתה השנייה של מאירה, מעיין, דוחה בתוקף את תשובותיו של ד”ר אייזקס. לדבריה “הטענה שיש בעיות אדמיניסטרטיביות לא מעניינת אותנו. אותי מעניין המצב של אימא שלי. עבורה, הקנאביס הוא תרופה לכל דבר ועניין”.

מעיין מוסיפה ומתארת כי הקנאביס הרפואי “הציל את חייה. לא פחות. השינוי אצלה בעקבות הטיפול היה בלתי רגיל. לפני הטיפול היא לא תקשרה, היא הייתה אפורה, הרגשנו שאנחנו מאבדים אותה”. לדברי הבת, מאירה מעולם לא התנסתה במריחואנה לפני שחלתה.

אריזות תרופות נגד סרטן
ביקשנו מענת שתשלח לנו תמונה של כל התרופות והכדורים שמקבלת אמה לטיפול בסרטן בזמן שהטיפול בקנאביס נאסר עליהן

למרות שבפנייתנו לקבלת תגובה מבית החולים הסברנו בפירוש כי מדובר במקרה של חולת סרטן המאושפזת במחלקה האונקולוגית ולא במרפאת הכאב (הסגורה כרגיל למבקשים קנאביס רפואי גם בבתי חולים אחרים), בית החולים טען בתשובה כי “מרפאת הכאב עמוסה ולכן לא יינתנו רשיונות”.

“במרכז רפואי העמק פועלת מרפאת כאב שנמצאת בעומס רב של חולים שזקוקים לטיפולים שיכולים להינתן רק ביחידות כאב על ידי מומחים בתחום,” נמסר מבית החולים ‘העמק’. “היות שקנאביס אינו מוגדר בישראל כתרופה, לא חלה חובת טיפול בו במסגרת בית החולים, אלא לפי שיקול דעתם של הרופאים בהתאם למצב הרפואי של כל מטופל.”

לאחר פנייה נוספת והדגשה כי לא מדובר במרפאות כאב אלא במחלקה האונקולוגית, סיפקו בבי”ח ‘העמק’ תשובה חדשה, הפעם אדיבה יותר, בה הסבירו כי הסיבה לסירוב לאשר רשיונות קנאביס רפואי אפילו לחולי סרטן הינה מפאת מחסור בתקנים לרופאים ועומס בלתי אפשרי על מנהלי המחלקות, כולל במחלקה האונקולוגית של חולי הסרטן.

“לצערנו, בצפון הארץ קיים עדיין מחסור בשירותים הקשורים לטיפול בחולים האונקולוגיים, חסרים כיום מחלקת אשפוז המטו-אונקולוגית ורופאים מומחים בתחום, וכן חסרים טיפולי הקרנות לחולים אונקולוגיים, כמו גם טיפולים תומכים אחרים. בית החולים מכיר בחשיבות ובמשמעות של הטיפול בקנאביס רפואי, למטופלים הזקוקים לו, כמו גם במדיניות משרד הבריאות התומכת במתן הטיפולים. בימים אלה מתגבש מתווה שיתן את המענה הרחב והכוללני לצרכים של החולים האונקולוגיים, עם הקמת מרכז הסרטן במרכז הרפואי העמק, בו יוקמו גם מכון הקרנות ומחקת אשפוז.”

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לידיעה כי אין באפשרותם לחייב רופאים לספק רשיונות קנאביס רפואי, אך הודו לראשונה כי הבעיה מוכרת להם, בעיקר בעזרת בעקבות הדיון האחרון שנערך בשבוע שעבר בועדת הסמים של הכנסת בנושא זה.

“הדיון בכנסת בראשותה של ח”כ זנדברג האיר נכוחה את המצוקה של תחום רפואת הכאב בכלל ובפרט את החוסר ברופאים מומחים ברפואת כאב בישראל,” מסרו ממשרד הבריאות. “עמדת משרד הבריאות, היא כי הטיפול בקנאביס הינו כלי טיפולי לגיטימי. גם בית החולים מכיר בחשיבות ובמשמעות של הטיפול בקנאביס רפואי למטופלים הזקוקים לו. ברור כי עם זאת יש להבהיר ולהדגיש, כי אין בידי משרד הבריאות לחייב מרפאה או רופא לתת טיפול שאינו מאמין בתועלתו ובניגוד לשיקול דעתם המקצועי. זו בחירה מקצועית של הרופא המטפל. אנו מודעים למצוקה שנוצרה ובטוחים כי מימוש מתווה שר הבריאות הרב יעקב ליצמן ל’רפורמת הקנאביס’ ובמסגרתו הכשרות הרופאים לטיפול בקנאביס במקביל למימוש אסדרה כוללת בתחום הקנאביס, ישפרו וייטיבו את המצב לכלל ההתוויות ולא רק בנושא טיפולי הכאב. קידום ‘הרפורמה’ אינו פשוט, לא ניתן לזרזו ויש לקדמו במקצועיות ובזהירות הנדרשים. מדובר בתהליך מורכב שמטרתו להסדיר את כלל רבדי הטיפול והשימוש בקנאביס. אין פתרונות קסם ומשרד הבריאות עושה כל שביכולתו לקדם את הנושא, תוך התמודדות עם משאבים מוגבלים ורתימת גורמי המקצוע במערכת. ולמרות הבעיות הקיימות, מדינת ישראל מובילה את הנושא בעולם ומהווה מקור לידע למדינות אחרות המגיעות ללמוד ממנה בנושא מורכב זה.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט