זוכתה מהחזקת 60 ג’ חשיש – בגלל חיפוש ללא עדים

למרות שהודתה בעבירת החזקת סמים לאחר שנתפסה עם 60 גרם חשיש בחזייתה, זוכתה הנאשמת משהתברר שהחיפוש היה ללא עדים כמתבקש בחוק. “זלזול במילוי הוראות החוק,” הטיח השופט במשטרה. חיפוש לא חוקי הוא מהסיבות הנפוצות בגינן מזוכים נאשמים בעבירות החזקת מריחואנה או חשיש.

לא רבים מודעים לכך אבל בכדי שחיפוש אחר סמים שעורכים שוטרים בביתכם יהיה קביל בבית המשפט, עליהם לוודא שבמהלכו נמצאים במקום עדים ניטרליים שהם אינם החשוד עצמו. במקרה ולא מצויין במפורש בצו החיפוש כי ניתן לעשותו ללא עדים, כל חיפוש שנערך אחרת ייפסל על ידי השופט.

סעיף זה הוא שעזר לחשודה בהחזקת 60 גרם חשיש לצאת לחופשי ללא כל אישום ואף למרות שהודתה בעבירה בחקירתה, לאחר שהסתבר שהשוטרים שתפסו את החומר שהחזיקה בחזייתה ערכו את החיפוש ללא עדים ניטרליים.

חיפוש ללא עדים – לא חוקי

בכתב האישום שהוגש כנגד הנאשמת בשנת 2013 נטען כי במהלך חיפוש חוקי שבוצע בביתה נמצאו 60 גרם של חשיש. למקום הוזעקה שוטרת על מנת לערוך חיפוש על גופה של הנאשמת, שבינתיים הוציאה מחזייתה את החשיש. האישה הודתה בחקירתה בהחזקת החשיש.

הנאשמת בחרה שלא ללכת על הסדר טיעון ואף זוכתה מהעבירות שיוחסו לה לאחר שבית המשפט קבע כי החיפוש שבוצע בדירה לא היה חוקי משום שלא נערך בנוכחות שני עדים שאינם שוטרים – בניגוד להוראות צו החיפוש.

אך שמחתה של האישה הייתה מוקדמת שכן המדינה הגישה ערעור על זיכויה, ובמאי 2015 הערעור התקבל לאחר שבית המשפט מחוזי קבע שבית המשפט השלום מיהר להכריע בסוגיה והורה לו לדון מחדש בנושא ולשקול לצרף את בן זוגה של הנאשמת כעד תביעה.

השופט שמאי בקר
השופט שמאי בקר על המשטרה: “תופעה זו, של זלזול במילוי הוראות החוק, צריכה מענה חד משמעי”

במהלך הדיון החוזר בבית משפט השלום טענה האישה כי הנאשם לא יכול להעיד בהיותו הידוע בציבור שלה, וטענתה התקבלה בשנית.

כדי לנסות להוביל להרשעה בכל זאת, המדינה טענה כי היו לחיפוש עדים שאינם שוטרים – הנאשמת עצמה. מכל מקום, המדינה ביקשה שלא לפסול את החיפוש בגלל פגמים “טכניים”, שכן הם נאלצו לערוך את החיפוש בדחיפות לנוכח התנהגותה מעוררת החשד של הנאשמת, שלדבריהם נראתה לחוצה, והלכה בעצבנות מספר פעמים לשירותים.

“זלזול במילוי הוראות החוק”

השופט שמאי בקר, הזכור מקביעתו כי אדם רשאי לברוח ממעצר בלתי חוקי, סירב לקבל את עמדת המדינה ולהכשיר את הפירות שהניב החיפוש הלא חוקי תוך דריסת זכויות האזרח של הנאשמת.

השופט בקר לא מצא שהחיפוש היה כל כך בהול שהצדיק סטייה מהוראות צו החיפוש. לטעמו, השוטרים לא הציגו כל ראיה מתועדת להתנהגות מעוררת חשד מצד הנאשמת, שיצרה “צורך דחוף” לביצוע החיפוש ללא עדים.

השופט אף התייחס לכך שהשוטרים שביצעו את החיפוש לא הזכירו את הדחיפות הזו בטפסי החקירה. גם אם אינם חובבי ניירת וביורקרטיה, הוא ציין, היה על השוטרים להקפיד למלא את הטפסים לפחות לאחר החקירה.

“תופעה זו, של זלזול במילוי הוראות החוק, של התייחסות מבטלת לצווים היוצאים תחת ידו של בית המשפט, צריכה מענה חד משמעי, כזה שיבהיר לשוטר הבא אשר יוצא לבקש ולצבע צו חיפוש, כי עליו לדקדק במעשיו,” כתב השופט בקר והחליט לבטל את הודאת הנאשמת בהחזקת הסמים – הודאה שנגבתה בעקבות חיפוש לא חוקי.

לפיכך השופט בקר זיכה את הנאשמת מכל העבירות שיוחסו לה בכתב האישום.

הכותבת היא נטלי אלגרבלי, עורכת דין מומחית לעבירת סמים, מבית אתר ‘פסק דין‘.

[iphorm id=”13″ name=”עו”ד פלילי”]

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר