מגלגל...
x

תקדים: זוכה מנהיגה תחת השפעה – בגלל טעות במעבדת משטרה

אופן עבודה לקוי של מעבדת המשטרה הראשית עשוי להוביל כעת לגל ערעורים על אישומי נהיגה תחת השפעת קנאביס – זאת לאחר שצעיר שהואשם ואף הורשע בעבירה זו, זוכה לאחר שטען בערעורו כי מעבדת המשטרה אינה מנהלת הליך רישום מסודר של הבדיקות. “קיים ספק סביר שדגימת השתן לא שלו,” פסק השופט.

נהגים שהואשמו ואף הורשעו בעבר בגין נהיגה תחת השפעת אלכוהול או סמים עשויים בקרוב לערער על ההחלטה בעניינם, זאת לאור תקדים משפטי שהוכיח תקלה בהליך התיעוד של בדיקות שתן ודם במעבדה המשטרתית הראשית הנמצאת בבי”ח תל השומר.

במקרה המדובר הואשם צעיר תושב מרכז הארץ בעבירה של “נהיגה בשכרות תחת השפעת סמים”, כאשר במשפט נטען נגדו כי בבדיקת שתן נמצאו בגופו תוצרי חילוף חומרים של ‘סם מסוכן מסוג קנאביס’.

“פגם בשרשרת הראיות”

עם תחילת המשפט טענה ההגנה כי יש לזכות את הנאשם שכן ישנו פגם בשרשרת הראיות בתוך מעבדת ‘המכון לטוקסיקולוגיה’ תל השומר – המעבדה הבודקת את כלל דגימות השתן והדם בעבירות תעבורה בישראל, ולכן יש ספק אם תוצאות בדיקת המעבדה שייכות בכלל לנאשם עצמו.

במסגרת המשפט העיד ד”ר אשר גופר, מנהל המעבדה, כי הבדיקות מועברות לקירור במעבדה בעודן פתוחות ולא אטומות, וכן כי במהלך 10 ימים מרגע קבלת הדגימה במעבדה ועד פרסום חוות הדעת, נכנסים כמה וכמה אנשים שונים לחדר הקירור ודוגמים בו את הדגימות פעמיים נוספות.

בית החולים "שיבא" תל השומר, בו ממוקמת מעבדת המשטרה
בית החולים “שיבא” תל השומר, בו ממוקמת מעבדת המשטרה

עוד טענה ההגנה כי הלבורנטית, אחראית המעבדה, אינה רושמת במסמך רשמי מתי היא לוקחת את הבדיקה מחדר הקור, וכי כל הרישום הנ”ל מתועד אך ורק בדף מחברת.

מאחר ואין תיעוד מסודר של מי הוציא את הדגימות, מי ביצע את הבדיקות, מתי הבדיקות נעשו, ואיזו דגימה נלקחה לבדיקה, ישנו פגם חמור בשרשרת הראיות ועל כן לא ניתן לשייך את הדגימה לנאשם.

“יש ספק סביר”

אחרי שכבר הורשע בידי בית משפט השלום לתעבורה, ערער הנאשם לביהמ”ש המחוזי בתל אביב, שם השופט רענן בן יוסף החליט לזכותו בטענה שקיים חשש שמא הוחלפה הדגימה שנלקחה ממנו בדגימה שנלקחה מאדם אחר.

השופט רענן בן יוסף
כב’ השופט רענן בן יוסף

“קיומו של ספק סביר שמא דגימת השתן שנלקחה מן הנאשם היא לא הדגימה שנבדקה ותוצאותיה נרשמו בחוות הדעת, איננו מאפשר הרשעתו בדין והדברים ברורים ואינם צריכים הסבר נוסף,” פסק השופט במתן גזר הדין.

בפסיקתו קבע למעשה השופט כי מעתה המעבדה תאלץ לנקוט בהליך רישום מדויק של כל מי שבא במגע עם הדגימה, וייתכן כי פסיקה זו תהפוך בקרוב לנשק בידיהם של נהגים רבים שיבקשו לערער על הרשעותיהם מן העבר.

נכתב על ידי עו”ד קובי טל ועו”ד נדב גרינולד, מתמחים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.

ראו עוד:
חכו עם המעדרים: עדיין לא מותר לגדל קנאביס
נתפס עם חשיש בביתו – זוכה בגלל חיפוש לא חוקי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר