“זה מציל חיים”: נפגעות אונס מבקשות קנאביס

בפנים גלויות דורשות שתי נפגעות אונס ותקיפה מינית לאשר להן ולרבות אחרות שימוש בקנאביס במקום בתרופות. משרד הבריאות מסרב. כתבתה של תקווה ממו ששודרה ב’הצינור’:

כבר בשנת 2011 עמדה חברת הכנסת לשעבר ד”ר עינת וילף בכנסת ודרשה משר הבריאות שיאפשר אספקת טיפול בקנאביס רפואי לעשרות אלפי נפגעות האונס ותקיפה מינית בישראל.

בדומה לנפגעי הלם קרב ואחרים, גם נשים שנפגעו מאלימות מינית סובלות כמובן מתסמונת פוסט טראומה, פלאשבקים למקרה וזכרונות שמקשים על אורח חיים רגיל – וגם הן רוצות להנות מיתרונות הקנאביס בהקלה על תופעות אלו.

באמצע השנה (יוני 2016) אף נערך בועדת הסמים של הכנסת דיון בנושא זה בראשותה של ח”כ תמר זנדברג, שם אמרה עו”ד ליאת קליין, נציגת איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות תקיפה מינית כי “קנאביס הוא כלי מצוין שעוזר מאד לתהליך השיקומי והטיפולי של הנפגעות ומאפשר להן לעשות את מסע הטיפול”.

למרות התמיכה הרחבה משרד הבריאות עומד על סירובו לאפשר לנפגעות אונס לקבל קנאביס רפואי וכאשר מנסות לדרוש זאת בכל זאת, דרך סעיף של פוסט טראומה, ניתנים להן שלל תירוצים אחרים.

תקווה ממו, כתבת ‘הצינור’ בערוץ 10, שוחחה עם שתיים: רותם אלישע, נפגעת אונס שאף הדליקה משואה בשם הנפגעות בטקס יום העצמאות הממלכתי, ואפרת גרינברג, נפגעת אונס קבוצתי שנפלה קורבן לכנופיה שנהגה לאנוס נשים רבות.

בכתבה מרגשת מעידות שתיהן כי קנאביס עוזר להן להתגבר על הקשיים, מרגיע אותן ומספק להן הקלה טובה יותר מזו שמספקות תרופות נפשיות הניתנות להן בכמויות וללא כל שאלות, אך כדי לקבל קנאביס נאלצות לעמוד בתנאים נוקשים כמו מינימום 30% נכות מביטוח לאומי, ליטול במשך שנה כדורים פסיכיאטריים ולקבל אישור מפסיכיאטר על טיפול בקנאביס.

אלישע בת ה-19 שנאנסה לפני כ-7 שנים, דווקא כן עומדת בכל הקריטריונים האלו, אבל לא מקבלת את הטיפול כי נמסר לה שהיא ‘צעירה מדי’. “הגעתי למצב של חרדה כל כך עמוקה ופחד קיומי,” היא אומרת. “עושים אותי פושעת.”

גרינברג מעידה: “לקחתי סטרואידים 3 שנים שניפחו אותי. זה פוגע בפרקים זה פוגע בראייה, השיער נושר, זה תרופות שזה אבסורד שנותנים אותן לאנשים שרוצים להבריא, הן גורמות לך לקריז. הופכות אותך לחולה יותר, במקום לתת שאכטה שעוזרת לבחורה לקום על הרגליים.”

“רופאים חותמים על שבועת רופאים שהדבר הראשון הוא להציל חיי אדם,” הוא מוסיפה: “קנאביס מציל חיי אדם.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר