ורמונט בדרך ללגליזציה: עד 6 שתילי קנאביס לשימוש עצמי

28 גרם לשימוש עצמי, עד 6 שתילים לגידול ביתי, אך ללא חנויות לממכר חופשי בינתיים. ורמונט צפויה להפוך בקרוב למדינה התשיעית שמאשרת לגליזציה – היחידה שעושה זאת ללא משאל עם – לאחר שהסנאט אישר אתמול את ההצעה.

על רקע הודעת שר המשפטים והתובע הכללי האמריקני ג’ף סשנס כי בכוונתו לבטל את מדיניות הקנאביס המתירנית יחסית של הנשיא לשעבר, מאשרים המחוקקים בסנאט במדינת ורמונט את תכנית הלגליזציה לקנאביס.

לאחר שתאושר הצעת החוק גם על ידי המושל הטרי פיל סקוט (Phil Scott), כפי הצהיר שיעשה, ורמונט תהיה הראשונה בארה”ב המסדירה את שוק הקנאביס דרך הליך חקיקה ולא לאחר משאל עם.

פיל סקוט מושל ורמונט
פיל סקוט, מושל ורמונט

כזכור 8 מדינות בארה”ב כבר אישרו לגליזציה ב-6 השנים האחרונות, על כן ורמונט תהפוך למדינה ה-9 שעושה זאת.

בני ובנות 21 ומעלה להחזיק עד 28 גרם קנאביס לשימוש עצמי ולגדל עד 2 שתילי קנאביס בוגרים ו-4 שתילי קנאביס קטנים בביתם.

החוק צפוי להיכנס לתוקפו ב-1 ביולי 2018, אך בניגוד למדינות האחרות שאישרו גם פתיחת חנויות קנאביס חוקיות, בורמונט בינתיים לא הסדירו את נושא המכירה והמסחר.

“ורמונט באופן ספציפי לא מוטרדת יותר מדי ממה שחושב התובע הכללי [סשנס],” מסר לסוכנויות הידיעות מאט סימון, המנהל הפוליטי של ארגון MPP המקדם לגליזציה. “באופן שבו הצעת החוק כתובה, המאפשרת מספר קטן של צמחים, אין שום דבר שהפדרל יכולים לעשות גם אם היו רוצים”.

הצעת חוק דומה כבר אושרה בסנאט של ורמונט ב-2016, אך המושל הקודם פיטר שומלין (Peter Shumlin) הטיל עליה וטו לאחר מכן מאחר ולא היה מרוצה מסעיפים בחוק הנוגעים לנושא הנהיגה תחת השפעה וכן להגנה על ילדים ובני נוער.

ההצעה תוקנה ונוסחה מחדש כך שתענה על החששות וכעת המושל החדש סקוט צפוי לאשרה. הוא יעשה זאת תוך עד 5 ימים מהרגע שתונח על שולחנו, ככל הנראה כבר בימים הקרובים.

למרות שהצעת חוק זו אינה מסדירה כאמור את נושא המסחר ולא מאפשרת כרגע פתיחת חנויות כמו במדינות האחרות שאישרו לגליזציה, תומכי ההצעה מאמינים שזה ייעשה בהמשך, לאחר אישור סופי של ההצעה.

* עדכון: ב-22.1.18 חתם ואישר מושל ורמונט את חוק הלגליזציה באופן סופי – פרטים כאן.

חדשות