אחרי שכבר בוטלה: ועדת הסמים תוקם בראשות ח"כ קוטלר-וונש

חברת הכנסת הטרייה ממפלגת 'כחול לבן' תעמוד בראשות ועדת הסמים, כך נקבע היום סופית. "הועדה תדון בין היתר בהשלכות משבר הקורונה על השימוש בסמים ואלכוהול," מסרה. עם זאת סירבה להבהיר האם תומכת בלגליזציה.

פעילות ועדת הסמים אמורה היתה להיעצר אחרי 30 שנות פעילות אך היום (ד') הוחלט בכל זאת להקימה, על רקע חלוקת התפקידים לחברי הכנסת החדשים שנכנסו בעקבות אישור החוק הנורווגי. חוק זה מאפשר לשרים להתפטר באופן זמני מהכנסת ובכך לפנות מקום לבאים אחריהם ברשימת מועמדי המפלגה.

בראשות ועדת הסמים תעמוד ח"כ עו"ד מיכל קוטלר-וונש, תושבת רעננה בת 49, ממפלגת 'כחול לבן', כך נקבע היום בכנסת. במקור התמודדה קוטלר-וונש במפלגת תל"ם של בוגי יעלון, אך עברה אל 'חוסן לישראל' של גנץ וכך הצטרפה לקואליציה. מלבדה תקבל גם ח"כ עינב קבאלה תפקיד חדש – יו"ר ועדת המדע.

מיכל קוטלר-וונש
יו"ר ועדת הסמים החדשה של הכנסת, ח"כ עו"ד מיכל קוטלר-וונש

ח"כ קוטלר-וונש מסרבת בינתיים לחשוף את עמדתה בסוגיית הלגליזציה של קנאביס בישראל, אך מדובר בדמות שעל פניו נראה שלא תתנגד. היא נולדה בירושלים אך חיה את רוב חייה הבוגרים במונטריאול, קנדה, שם הקנאביס נפוץ מאוד והמדיניות כלפיו היא מהליברליות ביותר בעולם עוד לפני שאושרה שם לגליזציה בשנת 2018.

בשנת 2010 חזרה קוטלר-וונש עם משפחתה לישראל והחלה לעבוד בתוכנית "משפט בשירות הקהילה" באוניברסיטת תל אביב. במסגרת עבודתה חקרה את נושא השירותים המשפטיים לארגונים ללא מטרות רווח ובשנים האחרונות פעלה לקידום זכויות אדם ושימשה אף כחברה בצוות המשפטי למשפחתו של סגן הדר גולדין מול חמאס.

כזכור, קודמתה של ח"כ קוטלר-וונש בתפקיד יו"ר ועדת הסמים היתה ח"כ תמר זנדברג (מרצ), שהיתה תומכת הלגליזציה הראשונה בראשות ועדה זו לאחר עשרות שנים של מתנגדים תקיפים בעיקר מהמפלגות הערביות וש"ס. עם זאת לא בטוח שקוטלר-וונש תערוך, כמו זנדברג, דיונים בועדה העוסקים בלגליזציה של קנאביס.

כך או כך ועדת הסמים היא ועדה נטולת “שיניים” שמלבד דיונים וביקורות אינה מחזיקה בסמכויות אופרטיביות כלשהן בעלות משמעות אמיתית. לאחר הקמת הממשלה נערכו דיונים כאמור לגבי הצורך בהקמת וועדת הסמים והוחלט שלא להקימה כלל, אך כעת, עם כניסת הח"כים החדשים הוחלט ההפך.

ח"כ קוטלר-וונש מסרה כי "הוועדה להתמודדות עם סמים ואלכוהול תדון בין היתר, בהשלכות משבר הקורונה על השימוש בסמים ובאלכוהול. נטפל באחריות בסוגיות חוצות מגזרים, דתות וגילאים המשפיעות על כלל החברה הישראלית. כמשפטנית אני מאמינה שכמו בכל נושא, חשוב מאד שהחוק ישקף את המציאות, ושלא יהיה פער ביניהם שעלול להוביל לתוצאות שונות. כמו בכל הנושאים בהם תטפל הוועדה, נקיים דיון מקיף, אחראי ושקוף בנושא הלגליזציה, על מנת למלא את מחוייבותנו כלפי כלל הציבור הישראלי. בין שלל אתגרי משבר הקורונה, חשוב להבין ולטפל בהשפעותיה על צריכת סמים ואלכוהול. בתקופה של חוסר וודאות כלכלית, פיזית ונפשית, יש להאיר את הזרקור על הסוגיות המאתגרות אל כלל אזרחי מדינת ישראל ללא הבדלי דת, גזע או מין, ולטפל תמיד, ובפרט בעת הזו, בחוליות החלשות ביותר של החברה."


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט