ועדת הסמים: רק המשטרה ואורן חזן נגד אי הפללה

הבוקר( ג’) נערך דיון בועדת הסמים של הכנסת בנושא דעת הקהל כלפי לגליזציה ואי הפללה. רק ח”כ אורן חזן ונציגי המשטרה סירבו להביע תמיכתם בהצעת החוק התלויה לאי הפללת צרכני הקנאביס בישראל. שאר הדוברים תמכו פה אחד ברעיון.

ח”כ תמר זנדברג, יו”ר הועדה, הציגה את נושא הדיון וציינה מחקר שמצא מה הדבר המשפיע ביותר על דעת הקהל לטובת לגליזציה: “המנבא הטוב ביותר ללגליזציה הוא לא השאלה ‘האם אתה מעשן’ אלא ‘האם אתה מכיר בסביבתך מטופל רפואי בקנאביס’ – זה הדבר שהכי משפיע על תפיסה ציבורית ודעת קהל, כך לפי סקרים רשמיים שנערכו לאורך עשרות השנים.” עוד היא הוסיפה כי “השינוי בדעת הקהל שמתרחש לנגד עינינו מראה שהציבור משתכנע שהפללה במקרי שימוש עצמי לא נחוצה ויש צורך לשנות מדיניות. גם במערכת הפוליטית מסתמן שינוי שיח בשנתיים האחרונות: הוקמה ועדה לבחינת הנושא במשרד לביטחון פנים, הרשות למלחמה בסמים שינתה גישה, עמדת משרד המשפטים מעניינת מאד וגם העיתונאי גיא לרר מערוץ 10 נקט עמדה לאחר שהציג את הנושר מכמה זוויות. אחרי שנים של מאבק ערוץ 10 נתן ‘רגל מסיימת’ משמעותית ואנו עומדים בפני שינוי אמיתי”.

גיא לרר, מגיש ‘הצינור’ ומי שמוביל בימים אלו את הקמפיין לאי הפללת צרכני הקנאביס: “היה לנו חשש שהמאבק יתפס כעניין למען כיף, ולא האמנתי כשקיבלנו את מאות ההודעות ששלחו לנו ותיארו כיצד נושא ההפללה משפיע על הנושא הרפואי. אנשים כואבים ודואבים ולא מקבלים את התרופה שלהם. זה רחוק ממחאה של סטלנים שסתם רוצים שיהיה להם כיף. מדובר בצעירים – בעיקר בפריפריה – שנפלו קורבן להפללה. המשטרה הרסה להם את החיים בגלל איזה בדל ג’וינט שמצאו להם בכיס. אנחנו הצטרפנו למאבק של אנשים שעשו זאת במשך שנים מתוך כאב. מכל המאבקים שהצטרפנו אליהם, זה המאבק הכי חברתי כי יש אנשים חלשים שאין להם פה. בשם אותו מוסר כפול הם עברו סבל וגיהנום. צריך לברך את אלו שפעלו, את חברי הכנסת שקידמו את הנושא. אני מאמין שבסוף גלעד ארדן יקבל את השינוי המתבקש.”

חיים מסינג, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים לשעבר, והיום נציג הציבור בצוות ‘ארדן-השכל’. “אני תומך באי הפללה. במשך 7 שנים ניהלתי את הרשות למלחמה בסמים ועוסק בנושא מאז ולתקופה ארוכה. מזה שנתיים הגעתי למסקנה שהסוגיה של מאבק במשתמש הבודד, העצמי, הוא מאבק יקר, וזה בא לידי ביטוי בשלושה מישורים: (1) צריך למקד את המשאבים המוגבלים שלנו במה שחשוב, כפי שהמליץ האו”ם, ולעבור מהיבט פלילי לרפואי. (2) בהיבט הציבורי יש צפיסה תרבותית של אנשים נורמטיביים, וניתן לראות זאת בבתי המשפט. אחוז גבוה מהתיקים שנפתחים נסגרים מחוסר עניין לציבור. (3) תהיתי מדוע כמות בני הנוער שמקבלים טיפול היא כל כך מצומצמת כשכמות המשתמשים היא גדולה בהרבה. משיחות איתם הסתבר שעננת ההפללה, התיק הפלילי, היא זו שמונעת מאותו משתמש צעיר להיפתח, לדבר על זה עם ההורים, בבית ספר, ללכת עצמאית לטיפול – זה פחד משתק שמונע טיפול. אני נגד שימוש בסמים, וחשוב שזה יהיה ברור. הבעיה היא עם התיק הפלילי. יש להפוך את הקנאביס מעבירה פלילית לעבירה מנהלתית.”

יפעת רווה, משרד המשפטים, נציגה בצוות ארדן-השכל: “משרד המשפטים תומך בעמדת אי הפללה והיא מקובלת עלינו. כידוע פקודת הסמים היא פקודה מנדטורית, כשבמהלך השנים היו כמה תיקונים. כבר בשנת 1968 ניסו להעלות את הנושא הזה אך קיבלו תשובה. חלפו 49 שנים ועדיין אין שינוי. גיבשנו מודל שלא אכנס אליו, אך הוא תומך באי הפללה. הצעת החוק של ח”כ השכל זה כיוון מקובל ונכון.”

קרן לרנר, ראש חוליית מחקר סמים במשטרה, לא ידעה להציג כמה חיפושים ומעצרים נעשים בישראל בגין שימוש עצמי בסמים. המשטרה סירבה לענות לשאלה האם המשטרה משתמשת במעצרים של שימוש עצמי למטרות איסוף מידע מודיעיני ודיווח על סוחרים.

פרופ’ אסא כשר, מומחה לאתיקה, מחבר הקוד האתי של צה”ל: “כבר בשנת 2000 באו רופאים ואמרו שהם רוצים לטפל בחולים הסובלים ממחלות מסוימות באמצעות קנאביס, אך הם מוצאים עצמם במצב שאסור להם לעשות זאת עקב החוק. משרד הבריאות הקים אז ועדה, שהחליטה לכונן פרוצדורה המאפשרת לתת טיפול כזה. זו היתה פרוצדורה מורכבת. אם יש דרך לרופא לעזור לאדם הסובל מכאבים החובה האתית שלו היא לעשות זאת, אך מאחר וזה לא חוקי הרופא כלל לא מגיע לטיפול מסוג זה. מזמן היה צריך להיפטר מהמשקולות האלו על רגלי הרופא. תמיד יש בתרופות חומרים רעילים. הודיעו עכשיו שמסמיכים 25 רופאים לספק קנאביס רפואי, אבל מדוע שלא יהיו 250? בנושא השימוש העצמי – כל זמן שזה לא פוגע במישהו אחר.”

אורן לבוביץ’ קרא שלא להסתפק באי הפללה אלא לפעול לקידום הסדרה ופיקוח של שוק קנאביס מוסדר בחוק. “אני אצנן את הרוחות קצת, אי הפללה זה עניין שאושר במדינות מתקדמות בכל העולם כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת, כך שאנחנו לא ע כדי כך מתקדמים,” אמר. “יש מודלים שונים לרגולציה בהולנד, אורוגוואי, ארצות הברית וספרד ועלינו לאמץ את אחד מהם או ליצור חדש ולעול להטמעתו בהקדם.” בנוסף הוא קרא להחריג את ה-CBD, הרכיב שאינו פסיכואקטיבי, מפקודת הסמים המסוכנים ולאפשר שימוש בו לתעשיות מזון, קוסמטיקה ועוד.

ח”כ אמיר אוחנה: “המיקום של הקנאביס לעומת סמים אחרים, חלקם חוקיים ובשימוש אצל כולנו בבית, כך לפי מחקרים מכובדים. המדינה משקיעה באכיפה, שוטרים, בלשים, עורכי דין, והרים ועוד, ועל מה? במה שונים צרכני קנאביס מכל אחד אחר? מה הסכנה הגדולה בהם? יש סכנות בהתמכרות לקנאביס, כמו גם להתמכרות לדברים אחרים. אם המדינה היתה משקיעה את המשאבים האדירים על אכיפה בטיפול, גמילה והסברה נגד התמכרות, היינו במקום כל כך הרבה יותר טוב.”

ח”כ שלי יחימוביץ’ הביעה לראשונה תמיכתה הברורה באי הפללה ובלגליזציה: “למען הסר ספק אני תומכת באי הפללה ואשמח להצטרף לחוק. אני תומכת גם בלגליזציה בשלב מאוחר יותר. אני חסידה של שמירת חוק ומעורבות של המדינה בחיי אזרחיה, כאשר היא באה כרגולטור מוסרי שלא מאפשר לחזק להתעמר בחלש. התפיסה שלי היא בהחלט שלמדינה יש זכות להתערב בחיי אזרחיה, בהתנהלות חייהם וכמובן בגבולות של חירות האדם וחופש. השימוש בקנאביס נופל בקטגוריה בה למדינה אין זכות להתערב בחיי האזרח. ולכן אני תומכת באי הפללה ובהמשך גם בלגליזציה. נכון שהפרה מאסיבית של החוק היא לא סיבה שלא לאכוף חוק, אך במקרה זה אנו רואים ציבור המון, משלם מיסים, עושה מילואים, אנשים נורמטיביים, שומרי חוק, שמעת לעת צורך קנאביס. מי שאינו מקיים את החוק אינם אנשים פורעי חוק. כשמשווים צריכת אלכוהול לצריכת קנאביס, אנו יודעים שאלכוהול מסוכן יותר, פוגע יותר בבריאות, והופך אנשים לאלימים – בניגוד למשתמשי הקנאביס. לכן אין שום הגיון שאלכוהול מותר לכל וקנאביס אסור בתכלית האיסור. אני לא שומעת על כוונות להוציא את האלכוהול מהחוק ולכן אין שום סיבה להשוות בין שני הדברים הללו. אינני מקבל את הטיעון שהתרה של האיסור הפלילי תגביר את השימוש בקרב בני נוער. זו דרישה מוצדקת בעיניי ואברך את ח”כ תמר זנדבר יו”ר הועדה על הפעילות החשובה בתחום.”

גדי וילצ’רסקי: “כל הציבור בישראל הם צרכני סמים, בין אם זה אלכוהול, סיגריות או קפאין. במדינה דמוקרטית הזכות שלי היא שיניחו לי, זה בסיס של כבוד האדם וחירותו. זכותו של בן אדם גם לא להיות נורמטיבי ועדיין שמשטרת ישראל לא תציק לו. המשטרה אומרת שכל בדיקה של שוטר היא מתועדת, אבל במילה אחת זה קשקוש. תתעוררו, הציבור בישראל צורך קנאביס. אתם יכולים להמשיך להעמיד פנים, להטריד אותנו, להגיד שאתם בסך הכל אוכפים את החוק. אבל המציאות היא ששוטרים, במקום להתעסק בדברים רציניים, נטפלים לאזרחים, מציקים לאנשים שנראים להם לא טוב בעין. זכותי לא להיראות טוב בעיני שוטר בלי שיעשו לי חיפוש באוטו, בלי שייכנסו לי לבית. לא יכול להיות ששימוש בקנאביס זו עבירה. אני שמח שיש מגמה שמדברת על הפסקת הפללת צרכני הנקאביס, אבל יש כאן התחמקות מהבעיה. ממי אני אמור לקנות את הקנאביס אם יש אי הפללה. גם קנס על צריכת קנאביס אינו מקובל. הקנאביס הוא צמח. בני אדם חופשיים במדינה דמוקרטית, מותר להם להחליט שקנאביס נכנס לגוף שלהם. שהמשטרה תתעסק בפשעים אמיתיים.

ח”כ אורן חזן הביע התנגדותו להצעת החוק לאי הפללה: “אני כנבחר ציבור לא מסתכל על החברים שלי שיודעים לחזור הביתה בערב ולקחת שאכטה. אני מסתכל רוחבית על החברה. בשביל זה צריך לבנות תכנית יחד עם המתנגדים. אבל אתם מדברים על אי הפללה ריבונו של עולם. אתם רוצים שאני כחבר כנסת יאפשר היום לתעשייה של עבריינים, של סוחרי סמים. אם זה ככה אז בואו נגדל סמים של פרג בדרום ונשפר את הכלכלה. אנחנו כאן בחדר של ועדה למלחמה בסמים ובאלכוהול. הסיבוב שאתם עושים, אתם פוגעים בחולים שזקוקים לקנאביס רפואי. על הגב שלהם אתם מנסים לעשות סיבוב. אם זה הסיפור בואו נפרק את זה ונפתור פרה-פרה. נמצא פתרון כך שכל רופא יוכל לתת קנאביס רפואי לחולה, כמו מרשם לאופטלגין. אבל זה שיש בעיה של שימוש לא אומר שצריך להרחיב אותה או להפוך אותה לחוקית.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט