טוען...

ועדת הסמים: עלייה בצריכת קנאביס בישראל

רשויות המדינה הציגו הבוקר נתונים בנוגע לעבירות קנאביס בישראל, על פיהם נרשמו עלייה בגידולי קנאביס בלתי חוקיים, עלייה באחוזי השימוש בקרב בני נוער ומבוגרים וירידה בתפישת המסוכנות של החומר. “”קנאביס מכפיל סיכון לתאונת דרכים,” קבעו נציגי הרשות למלחמה בסמים.

הבוקר (ג’) נערך הדיון הראשון של ועדת הסמים החדשה של הכנסת בראשותה של ח”כ תמר זנדברג ובהשתתפות חברי כנסת, ראשי רשויות, נציגי משרדים ממשלתיים, הפרקליטות, צה”ל וארגונים שונים. הדיון הוא הראשון מבין ארבעה דיונים הצפויים להיערך בכל שבוע במהלך החודש הקרוב.

ניצב מני יצחקי
ניצב מני יצחקי – יבדוק את נושא הקנאביס בישראל

בראשית הדיון דיבר ניצב מני יצחקי, שמונה לאחרונה על ידי המפכ”ל כאחראי על הועדה לבחינה מחודשת של נושא הפללת צרכני הקנאביס בישראל. יצחקי הדגיש כי בניגוד לטענות, התקציב שמושקע באכיפת השימוש בסמים אינו גורע מתקציבים לפעילויות אחרות. “אין קשר בין ההשקעה בפעילות אכיפה סביב השימוש או גידול חוות גראס לבין זה שמפעילים אנרגיות בדברים חשובים אחרים,” אמר. “בעוגה הכוללת זה לא קשור לזה.”

עלייה בגידולי קנאביס

ניצב יצחקי התייחס לתופעה הנרחבת של גידול קנאביס בבית וטען כי ישנה עלייה באירועים מסוג זה. “יש יותר ויותר מעבדות פיראטיות לגידול קנאביס ותמיד יש ריח של ארגון פשיעה מאחורי זה.”

יצחקי הכחיש את טענתו של ח”כ ינון מגל כי ישנה אכיפה סלקטיבית וכי בצפון עוצרים ומחפשים יותר. “כל האזורים מקבלים את אותן ההנחיות,” אמר. “אנחנו לא מחכים ביציאות של מקומות. מדובר בפעילות יזומה. סתם לבוא לחפש לאנשים זה לא נכון ולא יעיל. אנחנו עובדים על פי מודיעין. לא ידעתי שמבצעים חיפושים ברכבים סתם כך. לא נשמע לי סביר.”

יצחקי סירב להשיב לשאלה האם הוא בעד או נגד אי הפללת צרכני הקנאביס. “אנחנו מקיימים חשיבה בנושא,” אמר. “המפכ”ל נתן הוראה לבדוק ואנחנו בודקים.”

עיקר עבירות הסמים: שימוש בקנאביס

נצ”מ אמיר בן טובים, שבדיון בחודש שעבר הבטיח שיביא עימו נתונים מדוייקים, פירט את מספרי העיכובים והמעצרים בישראל וסיפר כי בשנת 2014 נפתחו 27,599 תיקי סמים בסה”כ בגין כל סוגי העבירות. בסה”כ הוגשו 7,395 כתבי אישום ו-4,280 איש גם נעצרו. לדבריו אין פילוח גיאוגרפי ואין נתונים לגבי מספר ההתקלויות של שוטרים מול אזרחים בנושא.

על פי הנתונים שהציג בן טובים נקבע כי עיקר התמקדות המשטרה היא בעבירות שימוש בקנאביס. כך מתוך כלל עבירות הסמים מגיעים רק 25% לכדי כתבי אישום, בעוד בעבירות שימוש בחשיש מגיעים 60% לכדי כתב אישום. בסה”כ הוגשו בשנת 2014 למעלה מ-4,800 תיקים בגין שימוש בחשיש בלבד ולמעלה מ-2,800 תיקים בגין שימוש במריחואנה בלבד.

נתונים אלו שונים מהנתונים שהוצגו אתמול על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת ובעקבות הפערים התעוררה בדיון מהומה קלה.

לדברי בן טובים, בעוד שרישום פלילי ניתן למחוק לאחר אי אלו שנים ובהתאם לפרוצדורה מוסדרת, הרישום הפנימי במשטרה אינו נמחק ויופיע בתעודות יושר וסיווג בטחוני.

“לא ייתכן שהמשטרה תקבע מדיניות”

איתן גורני, סמנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, הביע זעם על התנהלות המשטרה וקבע כי “על פי חוק הרשות למלחמה בסמים נאמר מפורשות שהרשות היא האחראית לכל מה שקשור לקביעת מדיניות הסמים. כולל בנוגע לאכיפה.

איתן גורני
איתן גורני, ממלא מקום מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

“חשוב לדעת שאנו אלו שקובעים את המדיניות,” אמר. “לא ייתכן שהמשטרה לבדה תקבע מדיניות אכיפה בנושא סמים בכלל וקנאביס בפרט. אלו גם הדברים שאמר השר לבטחון פנים גלעד ארדן.”

“עושים הרבה רעש בעניין זה אבל נכון להיום יש שתי מדינות בלבד בהן יש לגליזציה: אורוגוואי וצפון קוריאה,” הדגיש גורני. “רוב המדינות לא מתירות אפילו מריחואנה לצרכים רפואיים. אנחנו בישראל מובילים את התחום הזה. הרשות בעד מריחואנה רפואית בהשגחת משרד הבריאות.”

“קנאביס מכפיל סיכון לתאונת דרכים”

“אין לנו בעיה עם מי שיושב במרפסת,” הוסיף, “אבל זה יוצא מהמרפסת למועדונים, לכביש ולרחוב. בניגוד לאלכוהול שקל מאוד לבדוק אם השתמשו, בנושא של המריחואנה יש היום בעיה לבדוק. חייבים לקחת בדיקת דם או רוק. אין דרך אחרת לדעת.”

“הסיכון לתאונה מכפיל את עצמו תחת השפעת קנאביס,” קבע, “צריך להיזהר לא לעשות דברים שאחר כך יהיה קשה לקחת אותם אחורנית.”

“כרסום בתפיסת המסוכנות של הקנאביס”

יוסי הראל פיש, מדען הרשות, הדגיש: “חשוב לזכור את המסרים שעוברים לציבור. כשחושבים על שינויי אכיפה, יש לחשוב כיצד לשמר את המסר בנוגע לסכנות שטמונות בשימוש. מה שקרה בשנתיים האחרונות זה שראינו כרסום מאוד גדול בתפיסת המסוכנות של הקנאביס,” אמר פיש. “זה דבר שקרה גם במדינות אחרות.”

בעקבות הביקורת שספגה הרשות בדו”ח הממ”מ שפורסם כאמור אתמול ומצא כי הרשות לא מבצעת בקרה על נתוני השימוש מאז שנת 2009, סיפר פיש על נתונים שיפורסמו בקרוב לאחר סיום סקר גדול שערכו בנושא.

פי 1.5 יותר משתמשים בקנאביס

לדבריו, במדגם שנערך בקרב 14,000 תלמידים בישראל בכיתות ו’ עד י”ב, נמצא כי בפעם הראשונה ב-20 ומשהו שנה המגמה של שימוש בקנאביס היא פי 1.5 ממה שהיה לפני 3 שנים.

יוסי הראל-פיש
יוסי הראל-פיש, מדען הרשות למלחמהב בסמים

“אנחנו רואים עלייה גם בקרב סטודנטים,” אמר. “עלייה בשימוש וירידה בתפישת המסוכנות. אנחנו נמצאים במדרון חלקלק. יש לוודא שהמסרים יהיו אחראיים ויעצרו את ההתדרדרות.”

שיף הבטיח שבקרוב יפורסמו תוצאות סקר שימוש בקנאביס שנערך גם בקרב מבוגרים בישראל. “בדוחות פנימיים אנו רואים ירידה חריגה בתפישה של המסוכנות של הקנאביס. כשהתפישה של המסוכנות יורדת, השימוש עולה,” אמר.

אתי כהנא, ראש אגף אכיפה ברשות למלחמה בסמים, טענה כי “יש המון רעש ודיסאינפורמציה כאילו קנאביס זה הדבר הכי נפלא ומותר בעולם וכאילו רק מדינת ישראל נוקשה. כאילו אין עם מה להתמודד בישרל אלא עם השימוש במריחואנה.”

הדיון נערך כאמור במסגרת חודש בו יערכו דיונים מדי שבוע. בשבוע הבא, 14.7, ייערך דיון רחב יותר שיעסוק בנושא מדיניות אכיפת השימוש בסמים במדינות בעולם בהשוואה לישראל.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר