מגלגל...

ועדת הסמים: מתקשרים לסוחר נייס גאי בשידור

בנסיון להוכיח לגורמי המשטרה כיצד ניתן להשיג סמי פיצוציות בקלות, התקשר הבוקר ח”כ ינון מגל למספר טלפון של סוחר ‘נייס גאי’ במהלך דיון בועדת הסמים של הכנסת. “זה עולם הפוך,” אמר מגל בדיון, “במקום לאשר את הקנאביס מוכרים לציבור רעל”. במשטרה דרשו להוציא את הדמיאנה מהחוק.

ועדת הסמים של הכנסת בראשותה של ח”כ תמר זנדברג התכנסה זה השבוע השלישי ברציפות לדיון נוסף במסגרת סדרה בת 4 דיונים שאמורה לשים בסיס לשינוי מדיניות ההפללה בישראל. הדיון השבוע עסק בנושא הסחר והשימוש הנפוץ בסמי פיצוציות שונים, ביניהם ‘נייס גאי’ – והטענה שבגלל האיסור על קנאביס נפוץ השימוש בתחליפים.

“מדובר בחומרים מסוכנים שמגיעים מסין ורק לאחרונה נתפסו 3 טון וחצי,” מסר נציג המשטרה בדיון. “מזמינים שקים של דמיאנה במשקל 22 קילו האחד. על עלי הדמיאנה מרססים את החומרים שמגיעים מסין לאחר שעורבבו עם חומר נדיף, בדרך כלל אצטון, ומוכרים. מדובר בחומרים שקשה למצוא אותם בבדיקות. 60% מאלו שהגיעו לגמילה זה בגלל הסמים האלו. אנחנו לא יודעים כמה משתמשים בקנאביס לעומת נייס גאי.”

ינון מגל בועדת הסמים
ינון מגל בועדת הסמים: “תסדירו את שוק הקנאביס במקום להתמודד עם רעלים”

ח”כ ינון מגל זעם: “זה עולם הפוך – במקום לאשר את הקנאביס שהוא חומר בעל השפעות רפואיות, הרבה פחות מסוכן, מוכרים לציבור רעל. זה מה שאתם עצמכם אומרים. המערכת מבינה שיש עשרות חנויות כאלה. אתם אומרים שמתאשפזים בגלל זה ובמקום ללכת למהלך שמשחרר את הלחץ הזה – הרי האנשים מחפשים דרך להירגע – ברור שאם היתה אפשרות להשתמש בצמח טבעי הרבה פחות מסוכן, תחת פיקוח ובאופן מדוד, בצורה מפוקחת בתיאום עם המשטרה והרשויות ומשרדי הממשלה – זה עדיף.”

“תסדירו את שוק הקנאביס במקום להתמודד עם רעלים,” אמר עוד. “אצטון, זה מה שאנשים מעשנים? שום סגולה ושום דבר חיובי ותל אביב מוצפת בדברים האלה. כל הארץ. במקום להיות חלם צריך לקחת את המסקנות מהדיון הזה ולהמשיך למסקנות פוזיטיביות. אי אפשר להגיד כל פעם זה רע וזה רע ולהילחם בכל דבר. פתרון יכול להיות גם קנאביס בצורה מפוקחת. להתאפשר לחברה להתנהל בצורה מבוקרת. תפיסת העולם שלכם מובילה לזה שאנשים מעשנים בניגוד לחוק.”

“אולי נכניס את החומוס לפקודת הסמים, זה גם ממכר,” צחק מגל, מיד אחרי שניסה להתקשר לסוחר ‘ניי גאי’ שאת מספרו שלף מהאינטרנט. בעוד שתי השיחות הראשונות הגיעו למספרים מנותקים, בשיחה השלישית הצליח ח”כ מגל לשוחח עם הסוחר, אל מול חברי הועדה הנדהמים.

צפו בשיחה לסוחר:

“אי אפשר להגיד שבגלל שמשהו הוא רע צריך לאשר קנאביס,” אמר ח”כ אלי כהן, מי שהודיע כי יעשה ‘חרם’ על דיוני הועדה. “אשמח לבוא לשמוע עוד דעות אבל אנחנו לא צריכים להיות ראשונים בעולם. יש לזכור שתפקידה של הועדה הזו היא מלחמה בנגע הסמים והאלכוהול.”

נציג המשטרה: “עד לפני כמה שנים יכולת להיכנס בקלות לחנות באלנבי ולקנות שקית נייסגאי בקלות. עכשיו המחיר הוא 150 והסיבה לכך היא הגברת האכיפה שלנו בעזרת החוק. מדובר בתופעה בינלאומית והרשת מהווה פלטפורמה לפשיעה. כתוצאה מהפעילות שלנו כמעט ולא נמצא סמים בפיצוציות. היום זה נמכר בעיקר באינטרנט. כך למשל יש אתר שנקרא ‘זרע ישראל’. אם אני רוצה להסיר את האתר שנקרא ‘זרע ישראל’ והוא מאוחסן בבריטניה אז אין לי גישה לשם.”

אזרח שהגיע לועדה כדי להעיד בעצמו על תופעת השימוש בסמים סינטטיים אמר: “בכל רחבי תל אביב יש מסחר בנייס גאי וסמי פיצוציות. במרכזי תיירות, חניונים, במסעדות, ברחובות ובכל פינה בעיר. אנשי המשטרה רואים את זה חסרי אונים. הסוחרים צוחקים להם בפרצוף. היום אתה הולך עם ג’וינט ועוצרים אותך בגלל שזה קנאביס ואתה יכול לעשן סמי פיצוציות באופן חופשי. מדובר בנרקומנים. מי שאומר שזה לא נמצא ברחובות משלה את הועדה.”

הרשות למלחמה בסמים: “אנחנו מתעסקים בעיקר באלכוהול וסמי פיצוציות ופחות בקנאביס. בגדול אנחנו עוסקים חצי-חצי באלכוהול וסמים. תפיסת הסיכון בשימוש בסמי פיצוציות היא הגבוהה ביותר. 94% סימנו את סמי הפיצוציות כמסוכנות ביותר.”

“איך זה שאין לנו נתונים לגבי האכיפה באינטרנט?” סיכמה זנדברג את הדיון. “מה אנחנו צריכים להעניק למשטרה עוד כדי לעזור? משרד המשפטים מציע “לסגור את האינטרנט” כדי להתמודד עם הסחר ברשת, וזה כנראה לא יקרה.
אין מנוס מללכת למחקר, איסוף מודיעין וחקירות. הועדה תעשה סיור ברחבי תל אביב. נשקול סיור גם במוקדי האכיפה במכס.”

הדיון במלואו:


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר