ועדת הסמים: החשש מלגליזציה פוגע בחולים

ועדת הסמים של הכנסת התכנסה הבוקר (ג’) לדיון בנושא מדיניות קנאביס נכונה בישראל. נציגי משרדי הממשלה דיווחו כי הם שוקלים שינויי מדיניות. “בגלל החשש מלגליזציה, נגרם נזק לחולים המטופלים בקנאביס רפואי,” אמרה יו”ר הועדה זנדברג.

ועדת הסמים של הכנסת התכנסה הבוקר (ג’) לדיון בנושא “מדיניות קנאביס: תפיסה מוסרית במדינה דמוקרטית“. בדיון התארח פרופ’ אסא כשר שהציג עמדה נחרצת בעד לגליזציה.

אסא כשר
פרופ’ אסא כשר: “לגליזציה עדיפה על אי הפללה”

“אינני אוהב את הרעיון שישנו חוק שאוסר על קנאביס, אך יש מדיניות של אי הפללה,” הסביר פרופ’ כשר. “אני חסיד של שלטון החוק ולכן יש להסדיר את השוק – לגליזציה. מפריע לי שיש פקיד שאומר בעצם ‘יש כאן חוק שלא צריך לאכוף אותו’. זה לא מקובל. צריך להסדיר את החוק,” סיכם.

יובל לנדשפט, מנהל היחידה לקנאביס רפואי, אמר: כמאה רופאים יוכלו בעתיד לאשר מרשמי קנאביס. לאחר שיוכשרו יוכלו הרופאים לרשום את מוצרי הקנאביס שיהיו זמינים בבתי המרקחת, בכפוף לנהלי רישום של סמים מסוכנים – בדומה לתרופות אחרות.

המטרה היא להקל על המטופלים, אך המנגנון הנוכחי לא יכול להיות. המגדלים גם מגדלים, גם עושים בקרה, גם אורזים, גם מחלקים וגם מדריכים את החולים. הדרך החדשה תאפשר חלוקה של מוצרי קנאביס באריזות, בצורה נאותה.

“אני נגד לגליזציה,” סיכם.

יואל הדר, היועץ המשפטי למשרד לבטחון פנים: “מי שקבע שבפעם הראשונה לא יאכפו את החוק זה היועץ המשפטי לממשלה. אפילו אם היתה לי דעה אישית היא לא רלוונטית. זו החלטה של היועמ”ש לממשלה.”

יואל הדר
יואל הדר, היועץ המשפטי של המשרד לבטחון פנים

בנוגע לנושא ייצוא הקנאביס הרפואי אמר: “מאחר ומדובר על מוצר רפואי, נדאג קודם לעניי עירנו. ייצוא יהיה רק אחרי שהנושא יוסדר בתוך המדינה”.

“האם ראוי שמדינת ישראל תהיה מעצמת סמים?” סיכם.

אמיר פוקס, המכון הישראלי לדמוקרטיה: “מדינה דמוקרטית מושתת על עקרונות כבוד האדם, ובמובן הספציפי הזה על הזכות לחירות. נניח ולא היה איסור על קנאביס והיה צריך לחוקק אותו – היינו בודקים אם הוא עומד בעקרונות חופש האדם. אישום פלילי חייב להיות מוצא אחרון ויש לבדוק האם אי אפשר להסתפק בחינוך, באי הפללה וכו’. ענישה פלילית היא כל כך קשה שמוכרחה להיות מוצא אחרון בלבד. מי שרוצה להשאיר את המצב על כנו – כלומר להפליל את הצרכנים – הוא זה שצריך להוכיח את היעילות של המדיניות הזו. לא מי שתומך בתיקון המצב הקיים.”

נציגת משרד המשפטים: “פתיחת תיקים – גם אם נסגרים אחר כך – גורמת לנזקים. בדיונים קודמים שערכנו במשרד המסקנה היתה האם להשאיר את זה כעבירה פלילית – במידה כזו המשטרה צריכה לחקור. אם מחליטים על דה קרימינליזיה או לגליזציה, המצב ישתנה. זו החלטה ממשלתית של השרים שיצטרכו לקבוע האם לשנות. זה לא עניין להנחיות בלבד. כל עוד זה עבירה אנחנו לא יכולים להורות באמת לא לאכוף.”

ראש אגף טיפול ושיקום ברשות למלחמה בסמים: “אנחנו כל הזמן לומדים, קוראים מחקרים. עלינו לבדוק מה נכון בחברה הישראלית, שלא בהכרח נכון לחברה אחרת. כאשר מדובר על שימוש חברתי, לפנאי, מדובר בנושא בעייתי. אנחנו בעצמנו לא יודעים לאן לוקחים את הנושא הזה. רואים שבני נוער משתמשים גם בחומרים אחרים ולא היינו רוצים שהילדים של מישהו כאן ישתמשו בקנאביס כי זה מותר. יש לנו אמירה ככנסת, כמחוקק.

ח”כ עבדאללה אבו מערוף: “מבחינת התחום הרפואי אנחנו בדרך להסדרה באופן נכון. אני מתנגד ללגליזציה – זה מסוכן שיהיה חוקי.”

קרן רוט-איטח, משרד החינוך: “בגלל הדיון החברתי ישנה עלייה בשימוש בקנאביס בקרב תלמידים בישראל – עלייה של כמעט 3%. מ5% ללמעלה מ-8%. מה שעזר לנו זה החוק ששמר על הילדים שלנו.”

“אני שואלת לאן אנחנו הולכים בשמירה על הנוער,” סיכמה, “אין חילוקי דעות לגבי השפעות הקנאביס על מתבגרים – זה מסוכן, משפיע על ההתפתחות – איך אנחנו שומרים על הנוער שלנו?”

עמותת ‘אליס’ – אמהות למען ילדים בסיכון: “לדעתנו זה חיובי שניתן להשתמש בסמים למטרות רפואיות, בגלל שזה ממש חשוב לכאלו הסובלים ממחלות קשות ומאוד יכול לעזור לאייכות החיים שלהם. הבן שלי השתמש בקנאביס והתדרדר לסמים קשים יותר. פנו אלינו 800 אמהות בטענה שהבנים שלהם התחילו לעשן קנאביס. בזמן האחרון יש גם סמים סינטטיים. לדעתי ולדעת שאר האמהות אין לעשות לגליזציה של קנאביס, זה בגלל שאנו יודעות היטב כמה זה מזיק וכמה ילדים נפטרו, וכמה הפכו לחסרי בית – והכל התחיל מהמריחואנה. אנחנו מבינות שהיום מריחואנה זה ביזנס. לגדל את המריחואנה זה מאוד זול ויש גם את ייצור התרופות ממריחואנה שזה גם ביזנס.

יו”ר הסתדרות הרוקחים, מייצג את בתי המרקחת: “אנחנו מסכימים לגבי קנאביס רפואי, אבל לגליזציה של קנאביס שומטת את השטיח מתחת לרפואי. אם תהיה לגליזציה לא יהיה מקום לקנאביס רפואי.”

ח”כ תמר זנדברג, יו”ר הועדה, סיכמה: “נראה שאנחנו נמצאים במצב המתנה לקראת שינוי. כולם יכולים להסכים שעומד להתרחש שינוי. אנו עסוקים בבניית המתכון לשינוי באופן נכון, כך שיפיק את התועלת ושלא יטמון בחובו נזק.”

“בגלל החשש מלגליזציה ומפני שינוי חברתי, נגרם נזק לחולים המטופלים בקנאביס רפואי,” אמרה יו”ר הועדה זנדברג, “מדוע המשרדים לבריאות ולבטחון פנים לא מתנגדים כל כך לטיפולים רפואיים אחרים?”

הממשלה הבטיחה אי הפללה בעוד:

חדשות
שינוי גודל פונט