טוען...

וושינגטון שינתה רשמית את השם ‘מריחואנה’ ל’קנאביס’‎

כדי להיפטר מהמשקל ההיסטורי הגזעני שנקשר במילה "מריחואנה", חתם מושל וושינגטון על אישור סופי של החוק שמחליף אותה במילה "קנאביס" בכל הרשומות הרשמיות במדינה

ג’יי אינסלי, מושל מדינת וושינגטון, ארה”ב, אישר באופן סופי את החוק שמחליף את המילה “מריחואנה” במילה “קנאביס” בכל נסחי החוקים והתקנות הרשמיים של המדינה.

במהלך טקס החתימה על החוק החדש הסביר המושל אינסלי כי המונח “מריחואנה” הוא “בעל היסטוריה גזענית והיה בשימוש במסגרת רטוריקה של שנאת מהגרים בתחילת המאה ה-20”.

“אנחנו מחוייבים להיסטוריה של השפה,” אמר. “השינוי הזה מסמל את ההכרה שלנו בהיסטוריה של השפה, אשר שמה על המוקד את קהילות הזרים במדינה”.

ג'יי אינסלי מושל וושינגטון
ג’יי אינסלי, מושל מדינת וושינגטון

המושל אינסלי מתכוון כמובן לתיאוריה המקובלת לפיה המונח “מריחואנה” מקורו בהלחם השמות “מרי” ו”חואנה” שהיו שמות נפוצים בשפה המקסיקנית ושמטרת השימוש בו היתה לעורר שנאה בקרב האמריקאים כלפי המקסיקנים “והצמח המסוכן שלהם”.

ידוע כי המילה “מריחואנה” לקוחה מספרדית-מקסיקנית וכי במקור, המקסיקנים השתמשו במילה זו לתיאור תערובת עשבים מסוג אחר שרבים מהם הביאו עמם לארה”ב כתבלין. עובדה זו לא מנעה מהאמריקאים להצמיד את השם לצמח הקנאביס כחלק ממסע הדמוניזציה בתחילת תקופת האיסור על הצמח.

בארצות הברית של אותם ימים המקסיקנים נחשבו לבעיה ונתפסו בעיניי הציבור כזרים משוגעים, דבר שהוסבר כאחת ההשפעות להן גורם הצמח, לו הודבקו בהמשך גם טענות לפיהן הוא מוביל לכך שמקסיקנים ושחורים אונסים ורוצחים בגללו נשים לבנות וכי הוא נותן לגברים שחורים את האומץ להסתכל לגברים לבנים בעיניים.

גרסה אחרת מספרת כי הכינוי “מריחואנה” דבק בצמח בעקבות שתי פרוצות מקסיקניות בשם מרי וחואנה אשר נודעו לשמצה ברחבי מקסיקו. סיפור רקע שכזה התאים אף הוא לתדמית “צמח השטן” שהאמריקאים הצליחו להדביק לקנאביס, בתור סם שמעודד זימה בקרב הנשים האמריקאיות הצנועות.

לפני השימוש במונח “מריחואנה” נקרא הקנאביס בשמו המדעי המקורי “קנאביס” או בכינוי “המפ” (Hemp) שמאז הפך למקובל ככינוי לקנאביס דל THC (“קנאביס תעשייתי” או “קנבוס” בעברית).

ראו עוד:
מקור המילים שאכטה, סאטלה, סאחי וחשיש
5 שנות לגליזציה בוושינגטון: אלה התוצאות

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר