מגלגל...

וועדת הכנסת: תקציב הרשות למלחמה בסמים יגדל פי 3

וועדת הכנסת למאבק בנגע הסמים התכנסה בשבוע שעבר וסיכמה על גידול תקציבי משמעותי עבור הרשות למלחמה בסמים ובאלכוהול

יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים, פתח את הישיבה שנערכה בשבוע שעבר בוועדה למאבק בנגע הסמים של הכנסת ואמר כי “השנה בפעם הראשונה בסיס התקציב עומד לגדול פי 3, במימדים הראויים והנכונים.”

יאיר גלר
יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

לדבריו, כבר היום התקציב עומד על 33.9 מיליון שקלים ב-2013 ועוד 31.3 מיליון שקל ב-2014. הוא הוסיף כי במהלך החודשים הקרובים צפויים להתקבל תוספות לתקציב וכי הרשות תוותר בשנה הקרובה על השידורים בטלוויזיה ותעביר משאבים רבים לפרסום באינטרנט וברשתות החברתיות. “השנה נתמקד באוכלוסיית החיילים, הדתיים והנשים בהריון,” אמר גלר והבטיח כי החל מחודש ספטמבר נזכה לראות קמפיין רחב היקף שידבר על הנזקים שנגרמים לעובר בעת שתיית אלכוהול במהלך ההריון.

חברי הוועדה ציינו עוד כי ישנה בעיה ידועה ומוכרת של מעקב אחר נתונים. “יש קושי בנושא הזה של נתונים. אנחנו רוצים להידמות בעניין הזה גם לאירופה וגם לארצות הברית,” אמר גלר.

חשיש וסמי פיצוציות

בנוגע למאבק בתופעת הסמים הסינטטיים אמר גלר כי הוא מקווה שבקרוב ייכנס לתוקפו החוק החדש שעבר לפני שבועיים בכנסת בקריאה ראשונה וקובע כי לשוטרים מותר להיכנס למקומות המוכרים סמי פיצוציות גם ללא צו חיפוש. “אני מאוד מקווה שיהיה להם באמת את היכולת, כי צריך פה למעלה מ-2,000, 2,500 מקומות ממכר, לבקר אותם שלוש פעמים ביום או ארבע פעמים ביום, לא לאפשר להם להרים את הראש, לחבורה הזאת. לקחת כל צורה של קפסולה, תרסיס ופשוט להשמיד אותו,” אמר.

בוועדה התייחסו גם לעניין נסיונות הברחות החשיש מהגבולות וציינו את הצורך בתגבור מערך הכלבנים של יחידות המכס. בביקור שערכה הבוקר (18.7) הוועדה למאבק בנגע הסמים ברשות המכס בחיפה, אמר ציון אפרתי, סגן הממונה על יחידת הסמים של רשות המסים, כי “מאז תחילת השנה בוצעו 690 תפיסות סמים – פי 2.7 לעומת התקופה המקבילה אשתקד”, וביקש כאמור תגבור של מערך הכלבנים שלדבריו מצאו כ-500 מתוך 690 התפיסות.

תרופה לאלכוהול

בוועדה השתתפה גם ד”ר פאולה רושקה, מנהלת המחלקה לטיפול בסמים והתמכרויות במשרד הבריאות, ואמרה כי “ישנה חברת תרופות אחת המעוניינת סוף סוף לרשום תרופה לאלכוהול בארץ. התרופה הזאת היא גם תעשה מהפך בסגנון הטיפול.”

לדבריה של רושקה מדובר בתרופה יוצאת דופן שמורידה את הכמיהה לאלכוהול. “הרבה אנשים רוצים להמשיך לשתות, אבל לא רוצים את הנזקים הקשים של האלכוהול. תרופה כזאת תאפשר למשל לאדם שרוצה לצאת ולשתות והוא לא יודע לשים את הגבול בין שתייה שגורמת לו הנאה לבין שתייה מסכנת, הוא יוכל לקחת את הכדור לפני שהוא יוצא, והכדור ימנע ממנו להגיע למצב מסוכן,” אמרה.

מוחמד ברכה
מוחמד ברכה: “המלחמה בסמים היא מלחמת קודש”

ח”כ מוחמד ברכה, שמונה לאחרונה ליו”ר הוועדה, סיכם את הישיבה ואמר כי הוא רואה בחיוב את הגידול בתקציב הרשות הלאומית למלחמה בסמים. “אני רוצה לציין בחיוב את העבודה שבסיס התקציב של הרשות עלה בצורה משמעותית, שילש את עצמו כאמור.” עם זאת הוא ציין כי אין הבטחה שהתקציב ימשיך לעלות.

ברכה חזר על הדברים שאמר בעת מינויו וקרא להרחיב את סמכויות הוועדה כך שתעסוק גם בסוגי התמכרויות נוספות כמו אינטרנט והרחות טיפקס וביקש להדגיש שוב כי המלחמה בסמים היא מלחמת קודש. הוא ביקש מהנוכחים לסכם את הדיון במסמך אחד אותו יעביר לידי שר האוצר יאיר לפיד לצורך אישור התקציב החדש.

ראו גם: דו”ח הכנסת: “מעל 30,000 ישראלים נתפסים בכל שנה בגין עבירות סמים”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר