וועדת הכנסת: “תבוטל התכנית לייבוא קנאביס רפואי מחו”ל”

כחלק מהרפורמה בשוק הקנאביס הרפואי נבחנה האפשרות לבטל את הרשיונות שניתנו ל-8 חברות ישראליות לגידול ושיווק קנאביס רפואי ולעבור לייבוא קנאביס מ”בדרוקאן” – חברה הולנדית בבעלות ישראלית. הבוקר החליטה הוועדה הבין-משרדית לבטל את התכנית. ההחלטה תועבר לאישור הממשלה.

נושא ייבוא הקנאביס מהולנד עלה כבר לפני שנתיים לדיון בוועדה הבין-משרדית של הכנסת בנושא קנאביס רפואי. אראלה פל כנפו, ראש חוליית מחקר הסמים במשרד לביטחון פנים, אמרה אז כי משטרת ישראל מצדדת בעמדה לפיה יש להפסיק את גידולי הקנאביס הרפואי בישראל ולהתחיל בייבוא המוצרים מספקים בחו”ל. “אני רוצה להדגיש – משטרת ישראל לא מתנגדת לטיפול בקנאביס רפואי, אך ממליצה לייבא את המוצר מחו”ל ולא לגדלו בישראל.” עם זאת, בסיום הדיון הוחלט לדחות את ההחלטה למועד מאוחר יותר.

קנאביס

המחיר הממוצע למטופל בישראל נמצא תחת פיקוח ועומד על 7 ש”ח לגרם בממוצע. המגדלים טענו כי מחיר הקנאביס המיובא מחברת “בדרוקאן” יהיה עד פי עשרה – אלפי שקלים בשנה לחולים. יותם תבור, נציג “בדרוקאן” בישראל, הכחיש בשנת 2011 את המחיר בו נקבו המגדלים ואמר כי “המחיר שמזכירים המגדלים לא מבוסס על הצעה רשמית. קיימת הצעה רשמית במשרד הבריאות.”

בחודש מאי 2012 התכנסה הוועדה שוב בכדי לדון בשאלת ייבוא הקנאביס מחו”ל והחליטה לדחות את הנושא בשנית עד לחודש אוגוסט 2013. “ייבוא קנאביס רפואי יפגע במגַדלים המקומיים ויגרום להתייקרות הקנאביס הרפואי בשל העלות הגבוהה של ייבוא קנאביס רפואי ומחירו הגבוה בחו”ל,” נכתב במסמך סיכום הדיון. “אין אומדן רשמי של המחיר, אולם לפי הערכות מעבר מגידול מקומי לייבוא יעלה את המחיר החודשי פי ארבעה לפחות ממחירו היום.”

הבוקר, 8.7, החליטה הוועדה לבטל את התכנית לייבוא קנאביס רפואי מחו”ל. החלטת הוועדה תובא בקרוב בפני הממשלה אשר צפויה לאשר את ביטול התכנית כאמור.

“בשעה טובה החליטה הוועדה הבין-משרדית לנושא קנאביס רפואי שמקור אספקת החומר יהיה מגידול מקומי. אפשרות הייבוא מהולנד נמצאה כלא-ישימה ובקרוב החלטת הוועדה תובא בפני הממשלה,” כתב ח”כ אילן גילאון בסטטוס שפירסם בפייסבוק.

בישראל ישנם היום כ-8 ספקי קנאביס רפואי המורשים לגדל ולשווק קנאביס עבור מטופלים של משרד הבריאות. אחת הספקיות, “קנאבליס”, אשר בניגוד לאחרות מספקת רק שמנים ומוצרי מזון, נמצאת במאבק עם משרד הבריאות בעקבות ההחלטה לאסור על מכירת מוצרי מזון המכילים קנאביס למטופלים.

ראו גם: קנאביס רפואי בישראל – אינטרסים זרים, חולים מבולבלים ורופאים מאויימים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר