התשובה המביכה של משרד הבריאות לבג”ץ

אי דיוק חריג בפרטים, האשמות מופרכות והתעלמות מעמדות מומחים, הם כל מה שניתן למצוא בתשובת המדינה לבג"ץ במסגרת העתירה להקפאת רפורמת הקנאביס הרפואי. "מדובר בשפל חדש," טוענת דנה בר-און מגישת העתירה.

המדינה השיבה לפני שעה קלה לבקשה להקפאת רפורמת הקנאביס הרפואי, שהוגשה ע”י עמותת הקנאביס הרפואי לבג”ץ בתחילת השבוע במסגרת העתירה נגד משרד הבריאות.

בתגובה המדינה מתעלמת מהחלק הארי בבקשה, הנוגע לאי הצגת אסמכתאות מדעיות שיגבו את נהלי הרפורמה החדשים, ביטול החלוקה לזנים, עליית המחירים ועוד.

המדינה מתעלמת גם מטענות הרופאים המומחים הגורסים כי הרפורמה פוגעת למעשה במטופליהם ומקדישה חלק נכבד מתשובתה בהטחת האשמות בחברת “תיקון עולם”.

לדברי משרד הבריאות המחסור בקנאביס רפואי בבתי מרקחת נגרם בגלל עצירת הפעילות של “תיקון עולם”, זאת על אף שהחברה לא סיפקה ולא מספקת קנאביס לבתי מרקחת.

לדבריהם “המחסור במוצרים בחברת ‘תיקון עולם’ יצר מציאות שחייבה העברת עשרת אלפים מטופלים לספקים אחרים ודווקא מימוש הרפורמה יביא לכך שבעתיד אירוע מסוג זה פגיעתו תהיה פחותה בהרבה”.

בתשובה לא מציינת המדינה ולו פעם אחת כי הרפורמה היא מהלך חיובי, או יעיל באופן כלשהו, אלא רק קובעת כי בעתיד כל הבעיות אמורות להיפתר.

שאר הסעיפים בתשובה נוגעים לעניינים טכניים שונים, למשל טענה לשיהוי בהגשת העתירה – טענה שכבר נדחתה ע”י השופט חנן מלצר עוד בשלבים המוקדמים של הדיון בעתירה.

“לעמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות לא יהיה זה נכון לעצור את תהליכי המדיקליזציה שהתרחשו במשך כשלוש שנים,” טוענת המדינה בתשובתה, אך מבלי לפרט מדוע ומבלי להציג לכך גיבוי מטעם מומחים.

טענה שגויה נוספת של המדינה נוגעת לדרישת העתירה לאפשר למטופלים להמשיך לקבל קנאביס במתכונת האסדרה הישנה – כלומר ישירות מהיצרנים.

על אף ש-7 מתוך 8 החברות המגדלות כבר מחזיקות בתקן IMC-GAP החדש הכולל נהלי איכות נוקשים ונדרש כחלק מהרפורמה, במשרד הבריאות טוענים שהקפאת הרפורמה תוביל לאספקת קנאביס שלא עומד בתקני האיכות.

לדבריהם, למרות שלא עלתה דרישה כזו, אם בג”ץ יקבל טענה זו הרי שמדובר ב”הסגה לאחור של כל תהליך המדיקליזציה” וכי דרישה זו “תאפשר המשך גידול וייצור מוצרי קנאביס ללא כל דרישות איכות”.

ככל הנראה כבר בימים הקרובים יקבע השופט מלצר את החלטתו והיא תפורסם כאן לכשתתקבל. במידה ויקבל את הטענות יורה על הקפאת הרפורמה כך שמטופלים יוכלו לחזור לקבל קנאביס רפואי ישירות מהיצרנים בזמן שמשרד הבריאות יפעיל את הרפורמה במתכונת פיילוט עד להשלמת כל הכשלים.

עדכון (25.7): בג”ץ דחה את הבקשה להקפאת הרפורמה וקבע דיון שיערך בקרוב (פרטים כאן).

מעמותת הקנאביס הרפואי בראשות דנה בר-און, המיוצגת ע”י עו”ד יסמין מזרחי ועו”ד מרים בריינין, נמסר למגזין קנאביס בתגובה כי “האטימות והעיוורון הבלתי נתפסים של היק”ר וס. שר הבריאות ליצמן לדיווחיהם של ארבעה רופאים על פגיעה קשה בגופם ובנפשם של עשרות חולים כתוצאה מן הרפורמה, הינה שפל חדש שמעיד עד כמה המטופלים אינם ומעולם לא היו עניינה של הרפורמה הזו – אלא רק מטבע עובר לסוחר במסגרתה. אין לנו כל צל של ספק כי גם לכבוד בית המשפט תצרום הזילות שנוקט משרד הבריאות בחיינו, וכולנו תקווה שבימים הקרובים ישים סוף לפארסה הזו וישיב לנו את הטיפול שנלקח מאיתנו”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר