מגלגל...

התרופה לפסוריאזיס? שמן המפ אזל מהמדפים בארץ

בעקבות הביקוש הרב בשבועות האחרונים, שמן קנאביס המפ אזל זמנית מהמדפים. על אף אי-חוקיותו של הצמח עצמו, שמן המפ ניתן לייבוא לארץ בעקבות נוהל מיוחד והוא נמכר בחנויות בריאות ברחבי ישראל. אבל למה כל כך יקר?

מאת: מאיר פינטו

שמן המפ, המופק מזרעי צמח ההמפ (קנבוס), הינו שמן בריא ועשיר באומגה 3, טעמו עדין בארומה אגוזית והוא איננו מכיל חומרים אלרגניים. בשל יתרונותיו הבריאותיים הפך שמן ההמפ למוצר סטנדרטי במטבחים באירופה וצפון אמריקה, שם הוא נמכר במחירים דומים לשמן זית. בארץ נמכר השמן ברשתות השיווק במחירים מופקעים של למעלה מ-400 ש”ח לליטר שמן – פי 8 משמן זית! מחיר אבסורדי זה נובע מפערי תיווך, הביקוש הרב ומהעובדה שאין ייצור מקומי וכל השמן מיובא מאירופה וקנדה.

קודם כל ראו: איך לקנות שמן המפ בזול – שלא יעבדו עליכם

המחירים הגבוהים והביקוש הרב לשמן המפ נובעים מטעמו המיוחד ומהעובדה שמדובר למעשה במה שמוגדר כ”מזון על” (Super Food). היחס בין אומגה 6 לאומגה 3 בזרעי ההמפ הינו 3.38, יחס המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי לצורך שמירה על דיאטה תקינה. מעבר לתרומה הבריאותית שלו,שמן המפ איננו רק מזון על אלא גם משמש להקלה על הסימפטומים בקרב חולי פסוריאזיס המעדיפים למרוח את השמן על העור מאשר לנסוע כל סוף שבוע לים המלח.

מרפא פסוריאזיס או לא – אזל מהמדפים

בשבועות האחרונים, בעיקר בעקבות פרסום סטטוס ‘ויראלי’ בפייסבוק, שהמשיך לכתבה באתר ‘מאקו‘, הפך השמן לאחד המצרכים המבוקשים בישראל – עד שאזל בימים האחרונים מהמדפים!

גם זה בטח יעניין אותך
"לצערנו שמן ההמפ אזל בכל הארץ"
“לצערנו שמן ההמפ אזל בכל הארץ”

בסטטוס שפירסם הגולש גידעון ריקרדו, הוא כתב כיצד עזר שמן ההמפ בטיפול בפסוריאזיס של אמו. הכתבה שבאה בעקבות הסטטוס נצפתה על ידי 100,000 אנשים והובילה לקצב מכירות בלתי רגיל של שמן המפ בישראל.

הדרך היחידה להשיג את המוצר המבוקש כעת בישראל, היא על ידי רכישתו מחו”ל – מה שלמעשה גם משתלם הרבה יותר. בניגוד למחיר המופרז שמבקשות החנויות בישראל, הנע כאמור בין 100-140 ש”ח לבקבוק של 250 מ”ל, בחו”ל ניתן למצוא את אותו הבקבוק בכרבע מהמחיר! כאן לדוגמה מוצע שמן המפ איכותי של Nutiva 236 מ”ל ב-35 ש”ח בלבד ו-710 מ”ל ב-90 ש”ח בלבד.

"המלאי יחודש בשבוע הבא"
“המלאי יחודש בשבוע הבא”

האם שמן המפ בכלל חוקי?

אבל האם שמן המפ בכלל חוקי? המפ (קנבוס), הוא צמח ממשפחת הקנאביס אשר אינו גורם להשפעה פסיכואקטיבית מאחר וכמויות ה-THC בו הן מזעריות לחלוטין. אף על פי כן, בגלל דמיונו לצמח הקנאביס ויש שיגידו בגלל העובדה שהצמח היה עד לפני 100 שנים הבסיס לכל התעשייה עד שהוחלף בניילון ופלסטיק, מוגדר גם ה’המפ’ כ”סם מסוכן ללא תועלת רפואית” והעונש על החזקתו או החזקה של זרעיו הוא – בדומה לקנאביס – עד 3 שנות מאסר בפועל.

ראו: מה ההבדל בין שמן קנאביס לשמן המפ?

עם זאת, בשנת 2001 אישר משרד הבריאות באופן חריג ייבוא של שמן המפ לישראל, כל עוד כמות ה-THC בו אינה עולה על 10 ppm (חלקים למיליון). הוראה זו אמנם התירה את ייבוא השמן המבוקש, אך גרמה גם ל’לופ’ משפטי בעזרתו ייתכן ותוכלו להיחלץ מאישום נהיגה תחת השפעת קנאביס (פרטים כאן)

על פי נוהל הייבוא עצמו, מותר לייבא לארץ “שמן זרעי קנבוס – שמן המופק מזרעי צמח הקנבוס והמכיל ריכוז של טטרהידרקנבינול (THC) שאינו עולה על 10 ppm”.

זרעי המפ
זרעי המפ – מזון בריאות

המפ ישראלי בעבר ובעתיד

בעבר גידלו המפ תעשייתי גם בארץ ישראל בחלקה של עשרים וחמישה דונם בקיבוץ דפנה. הצמחים התנשאו לגובה של ארבעה מטרים וחצי והוכיחו שהמפ מסתגל טוב לאקלים הארץ ישראלי. אך כחלק מהמגמה העולמית באותם שנים ובמטרה לא להתריס כנגד המנדט הבריטי, הגידול המסחרי הופסק לחלוטין עד ימינו.

הצעת חוק חדשה להתרת גידול ושימוש בקנאביס תעשייתי (המפ) הוגשה בתחילת החודש שעבר לכנסת. מטרת החקיקה להפריד בין המפ תעשייתי, שמכיל פחות מ-0.3% THC וחסר השפעה פסיכואקטיבית, לבין קנאביס המכיל לרוב בין 5-30% THC. אם הצעת החוק תתקבל יוכלו חקלאים להתחיל כבר בעונה הבאה לזרוע שדות המפ לתעשיית שמן המפ בריא כחול לבן. אולי אז נפסיק לשלם מעל מאה שקלים לבקבוק קטן של שמן המפ בנפח 250 מ”ל.

לרכישת שמן המפ מחו”ל בפחות חצי מחיר לחצו כאן.
לחנות המפ בעברית עם מבחר מוצרי המפ כולל שמן וזרעים, לחצו כאן.

ראו גם:
מתכוני ההמפ של הילה אלפרט
עולה לנו: על המפ ויוקר המחייה
“יבול מיליארד הדולר” – 10 עובדות מעניינות על המפ (קנבוס)
היסטוריה בקולורדו: שדה ההמפ הראשון בארה”ב נשתל לאחר 60 שנות איסור

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר