התרופה הירוקה: מאחורי הקלעים של הקנאביס הרפואי בצ’ילה

הסרט הדוקומנטרי Green Medicine מעניק הצצה אל עומקה של סצנת הקנאביס הרפואי החדשה בצ’ילה. הסרט עוקב אחר סיפורה של ‘קרן דאיה’ (Daya Foundation), ארגון ללא מטרות רווח, שקיבל מהממשלה הצ’יליאנית אישור להקים את חוות גידול הקנאביס החוקית הראשונה באמריקה הלטינית.

“התרופה הירוקה” (Green Medicine) הוא סרט דוקומנטרי חדש שפורסם לפני כחודש (דצמבר 2015), מציג את המסע המופלא של קרן דאיה, קבוצה שתפסה מקום של כבוד בכותרות הבינלאומיות בשנת 2014, כשזכתה להקים את חוות הגידול החוקית הראשונה בצ’ילה שמגדלת קנאביס למטרות רפואיות.

הסרט הושק בנובמבר 2015 בועידת הקנאביס Expo Weed שנערכה בסנטיאגו, צ’ילה.

צפו:

דיון סוער בעד ונגד

בספטמבר 2014 קרן דאיה, עמותה צ’יליאנית, קיבלה רשיון מהמדינה לגדל 400 צמחים של קנאביס, שיועדו לשימוש רפואי. בחודשים שחלפו מאז פרסומו של הפרויקט, התעורר בצ’ילה דיון ציבורי סוער.

הסרט מציג ראיונות ודעות הנוגעות לדיון בעד ונגד הפיכת הקנאביס לחוקי עבור מטרות רפואיות, לחולים הזקוקים לכך, ומתמקד במחזורי הגידול הראשונים של דאיה, בין ספטמבר 2014 לאפריל 2015. במשך שישה חודשים, הבמאי דייגו אסטאי (Diego Estay) והצוות שלו, עקבו אחר התקדמות המיזם. באוקטובר, קיבלה הקרן אור ירוק מהממשלה הצ’יליאנית להרחיב את הפרויקט ב-6000 צמחים נוספים.

האישור להקמת חוות קנאביס רפואי עם 6,000 צמחים הפכה את החווה של “דאיה” לחוות הקנאביס הרפואי הגדולה ביותר באמריקה הלטינית (דרום אמריקה), וכך היא נראית:

הדוקו הצ’יליאני מביא אל המסך שיחות עם מדענים, פוליטיקאים וחולים, אשר יפיקו תועלת רפואית מהפיכת הקנאביס הרפואי לחוקי במדינה. בין המרואיינים נמצאת גם אמיליה, ילדה המחלימה מגידול במוח, אשר קנאביס רפואי מועיל לה מאוד בתהליך.

פרוייקט שפועל עם הקהילה

קרן דאיה הקימה מיזם מהפכני שעובד ביחד עם הקהילה המקומית. שמן הקנאביס שהיא מייצרת מיועד להפצה בקרב מטופלים מקומיים מסנטיאגו. “אני חושב שהסרט משקף את השינויים המתרחשים בצ’ילה ואת ההתעוררות הכללית בקרב אנשים מכל העולם,” אומר הבמאי אסטאי ומוסיף כי “הכוח של האזרחים גדל. התמיכה הגורפת של הציבור מחייבת פוליטיקאים שאפתנים לדחוף לשינוי גישה ומדיניות הנוגעים לקנאביס. הקנאביס הרפואי חוצה מעמדות פוליטיים, חברתיים וכלכליים.”

לוק קרול (Luc Krol) מחברת הזרעים ‘Paradise Seeds’, שהפיקה את הסרט, אומר: “מהתחלה ידענו שהפרויקט של קרן דאיה הוא משהו מיוחד. אנחנו מאוד שמחים שהיתה לנו ההזדמנות להיות מעורבים בחשיפת הסיפור של דאיה והעם הצ’יליאני דרך הסרט של דייגו”.

לוגו קרן דאיה

היום, בפתחה של שנת 2016 צ’ילה נמצאת במקום ירוק הרבה יותר. ביולי האחרון דווח כי בית הנבחרים של צ’ילה כבר אישר ברוב גדול הצעת חוק להתרת שימוש עצמי, גידול וסחר חוקי של קנאביס במדינה – הצעה שצפויה כעת לעלות לאישור אחרון של הסנאט. בדצמבר פורסם כי לאחר שכבר הביעה את תמיכתה בהצעת החוק החדשה לליגליזציה, חתמה נשיאת צ’ילה מישל בצ’לט על טיוטת הצו שנועד להסיר את הקנאביס מפקודת הסמים הקשים במדינה ואישרה מכירת תרופות מבוססות קנאביס בבתי מרקחת.

ראו עוד:
ערוץ טלוויזיה חדש בצ’ילה יוקדש כולו לקנאביס
תופעה בצ’ילה: אמהות מגדלות מריחואנה
הלגליזציה מדבקת: שכנותיה של אורוגוואי שוקלות להצטרף למהפכה

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי