מגלגל...

התופעה מתרחבת: סחר בסמים בטינדר ואינסטגרם

רוצים סמים? החליקו ימינה: סוחרי סמים בבריטניה משתמשים באפליקציות פופולריות כמו ‘טינדר’ ו’אינסטגרם’ כדי להציע את מרכולתם לקהל הרחב, ומשאירים את המשטרה חסרת אונים.

בתחילת השנה שעברה נתקלנו בעזרה שנותנת התפתחות הטכנולוגיה לסוחרי הסמים, עם תפיסתם של מספר תלמידי תיכון בבית ספר בישראל, שמכרו ורכשו סמים באמצעות אלפיקציית ‘וואטסאפ’.

כעת מדווח כי גם סוחרי סמים ברחבי בריטניה משתמשים באפליקציות חברתיות, בעיקר ‘פייסבוק‘, ‘טינדר‘ ו’אינסטגרם‘, כדי לבצע סחר וירטואלי וחסוי בקנאביס וכן בסם פיצוציות המכונה “היפי-קראק” כך על פי הדיווח של אתר ‘מירור’.

הסוחרים נרשמים בשמות בדויים עם תמונות פרופיל צבעוניות של פרחי קנאביס משלל זנים, המבהירות לגולשים כי הם “פתוחים לעסקים”. לאחר שסימנתם ‘לייק’ על התמונה של הזן שברצונכם לרכוש, יחזור אליכם הסוחר במהרה בהודעה ויסכם עמכם את מקום המפגש לביצוע המכירה.

האם בטוח יותר לקנות סמים באינטרנט?

2 גרם ‘הייז’ ב-30 ליש”ט

כתב של המקומון ‘אקו’ הליברפולי, שבדק את אמינותה של התופעה, יצר קשר עם סוחר מקומי שהזדהה בשם ג’ון והתהדר בזני ה’הייז’ המיוחדים שברשותו וכן בשלל מבצעים, כולל הנחות סוף שבוע ומבצע ‘שניים ב-30’.

פרופיל ה'טינדר' של סוחר סמים מליברפול, אנגליה (בריטניה)
פרופיל ה’טינדר’ באמצעותו נעשתה המכירה

כפי שנראה בתמונה, הסוחר משאיר ללקוחות הפוטנציאליים מספר טלפון אליו ניתן לשלוח הודעות טקסט, אך לדבריו של כתב המקומון לא עברה ולו דקה שלמה לפני שהסוחר פנה אליו בעצמו לאחר שהחליק ימינה את התמונה (פעולת ה’לייק’ באפליקצית ‘טינדר’).

לאחר שיחה קצרה קבעו הכתב והסוחר להיפגש במקום מסוים בעיר כדי לבצע את המכירה, אך לאחר שהסוחר אכן הגיע עם השקיות סירב הכתב לקנות אותן ממנו והזדהה בפניו בתור כתב המקומון.

ג’ון סרב לבקשתו של הכתב להרחיב על הסיבה בגינה הוא מוכר סמים באמצעות ה’טינדר’, ורק ציין שהגיע למצב כלכלי קשה המאלץ אותו לעשות כן, לפני שעזב את המקום ביחד עם שני חבריו שהגיעו כדי לפקח על העסקה מרחוק.

הרשתות החברתיות: מוקד לסחר בסמים

הרשתות החברתיות הגדולות כמו ‘פייסבוק’ ו’אינסטגרם’ אינן נוטלות אחריות על תוכן שמועלה לאתר ואינן בודקות אותו לפני כן. מלבד תוכן המשלב פורנוגרפיה מובהקת ותמונות המעודדות אלימות, שיוסרו באופן מיידי לאחר דיווח מצד משתמשים אחרים, כל תוכן אחר מתקבל.

מי שמח? אפליקציה חדשה תמצא לכם שותף לג’וינט

הודעה מסוחר סמים המכילה מספר טלפון להתקשרות
הסוחר פונה ללקוחות שעושים ‘לייק’ ומעביר להם מספר טלפון

האנונימיות היחסית שמספקות הרשתות הגדולות וחוסר האחריות שלהן לתוכן המועלה לאתר, מקשה כמובן על המשטרה להתמודד עם האיום החדש ושם את המלחמה בסמים ואת רדיפת הצרכנים באור מגוחך עוד יותר. “הרשתות החברית משחקות תפקיד מרכזי באספקת הסמים ברחבי אירופה,” נמסר ממשטרת ליברפול בתגובה לפרסום.

לדבריו של דובר המשטרה המקומית, רשויות החוק במדינה מודעות להתפתחויות הטכנולוגיות שמסייעות לסוחרי הסמים בפעילותם, אך בעיה זו קיימת ומתרחבת לא רק בבריטניה אלא בכל רחבי היבשת האירופית. למרות הבעיות הבטיח נציג הדוברות כי המשטרה תעשה כל שביכולתה להביא את הסוחרים לדין וכן הזמין כל אדם בעל מידע אודות סחר לא חוקי בסמים להגיע ולדווח לכוחות המשטרה.

סחר בסמים ב'טינדר' ו'אינסטגרם' - שני סוחרים נפגשים למכירה
הפגישה בין ג’ון לכתב שצולמה במצלמה נסתרת

ראו עוד:
מאיפה מגיעים הסמים הנמכרים בדארק נט?
מכר קנאביס בפייסבוק – נעצר על ידי שוטר סמוי
משטרת הפייסבוק: העלה תמונה עם שתילי קנאביס – ונעצר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר