טוען...

חברות התרופות בדרך להשתלט על ענף הקנאביס הרפואי?

נוברטיס, פייזר, מרק ושאר חברות תרופות מהגדולות בעולם רשמו בשנים האחרונות עשרות פטנטים על רכיבי הקנאביס לטיפול בבעיות בריאותיות ומתכוננות כעת לפתיחת שוק הקנאביס החוקי כדי להתחיל ולהרוויח מהם. כך לפי דו”ח חדש. “כניסת ה’ביג-פארמה’ לעולם הקנאביס הגיעה,” קובעים החוקרים.

התועלת של קנאביס ורכיביו לטיפול בבעיות בריאותיות היא כבר לא סוד. הצמח, שנחשב כתרופה במשך אלפי שנים בהיסטוריה ונאסר רק לפני פחות ממאה שנים לשימוש, חוזר בימים אלה אל מרכז העניינים – ונראה שחברות התרופות כבר מוכנות.

דו”ח חדש שהפיקה חברת האנליטיקה האמריקאית ניו פרונטייר, המתמקדת בתעשיית הקנאביס, מצא כי 7 מתוך 10 מחזיקי הפטנטים המובילים בקנדה בתחום הקנאביס ורכיביו הן חברות תרופות גדולות ומוכרות.

על פי הדו”ח החברות נמצאות במירוץ להגנה על נכסים אינטלקטואליים (IP), רגע לפני שקנדה הופכת למדינה הראשונה באיחוד המדינות המתועשות G-7 שמאשרת לגליזציה מלאה ופותחת שוק קנאביס חוקי ב-17 באוקטובר השנה (2018).

פטנטים אלו, שקשה עד בלתי אפשרי לאכוף אותם תחת שוק בלתי חוקי כמו זה שהיה עד כה, יהפכו לניתנים לאכיפה מיד לאחר כניסת חוקי הלגליזציה לתוקפם ויתנו יתרון אסטרטגי ברור לחברות שיחזיקו בהן בשוק התחרותי עד מאוד.

“כניסת ה’ביג-פארמה’ לעולם הקנאביס הגיעה,” קובעים החוקרים. “תשע הבעיות הבריאותיות [התוויות] להן קנאביס יכול לסייע ולהוות טיפול חלופי [לתרופות] עשויות לנגוס בכ-20 מיליארד דולר מרווחי המכירות של חברות התרופות בארה”ב בשנתיים הקרובות”.

רשימת בעלי הפטנטים המובילים בתחום הקנאביס בקנדה:

  1. נוברטיס (NOVARTIS) – חברת תרופות שוויצרית-אמריקאית, מהגדולות בעולם, יצרנית וולטרן וריטלין – מחזיקה ב-21 פטנטים בתחום הקנאביס
  2. פייזר (PFIZER) – חברת תרופות אמריקאית, במקום הראשון בעולם במכירות תרופות, יצרנית ויאגרה – מחזיקה ב-14 פטנטים בתחום הקנאביס
  3. ג’י דאבליו (GW) – חברת תרופות בריטית, יצרנית תרופת הקנאביס הראשונה בעולם באישור FDA – מחזיקה ב-13 פטנטים בתחום הקנאביס
  4. אריקסון (ERICSSON) – חברת טלפוניה שוודית, יצרנית סלולר – מחזיקה ב-13 פטנטים בתחום הקנאביס
  5. מרק – (MERCK) חברת תרופות אמריקאית, מהגדולות בעולם – מחזיקה ב-11 פטנטים בתחום הקנאביס
  6. סולביי (SOLVAY)- חברת תרופות בלגית שמחלקת התרופות שלה נרכשה ב-2010 על ידי חברת התרופות האמריקאית אבוט (ABBOTT) – מחזיקה ב-7 פטנטים בתחום הקנאביס
  7. קאו (KAO) – תאגיד כמיקלים וקומסטיקה יפני – מחזיקה ב-7 פטנטים בתחום הקנאביס
  8. אוגדה (OGEDA) חברת תרופות בלגית שנרכשה בשנה שעברה (2017) על ידי חברת התרופות היפנית אסטלס (Astellas) – מחזיקה ב-7 פטנטים בתחום הקנאביס
  9. סאנופי (SANOFI) – חברת תרופות צרפתית, אחת מ-5 חברות התרופות הגדולות בעולם והגדולה ביותר באירופה – מחזיקה ב-6 פטנטים בתחום הקנאביס
  10. אוניברסיטת קונטיקט (UCONN) – מחזיקה ב-6 פטנטים בתחום הקנאביס

“חברות הביג-פארמה מבססות לעצמן נוכחות בולטת על ידי רישום פטנטים מבעוד מועד וככל שתרופות מבוססות קנאביס חודרות יותר לשוק הגלובאלי כך האפשרויות הולכות ומתרחבות,” כתבו החוקרים.

יחד עם זאת, כפי שפרסמנו עוד בשנת 2013, מי שמוביל על כולם ברשימת הבעלות על פטנטים בתחום הקנאביס הוא דווקא הממשל האמריקני – המחזיק בעשרות פטנטים על רכיבי הקנאביס (קנבינואידים) עצמם וכן כטיפול בעשרות בעיות בריאותיות (גלאוקומה, כאבים, דלקות, שיעול, שבץ, אלצהיימר, פרקינסון, סרטן, סוכרת, צהבת, טרשת נפוצה ועוד).

בעקבות בעלות הפטנטים של ממשלת ארה”ב על קנאביס ורכיביו החלה לפני כשנתיים מחאת רשת מעניינת, במסגרתה העלו גולשים ברשתות החברתיות תמונות של כף ידם כשעליה המספר 6630507 – המסמל את הפטנט הרשום במספר זה – אחד מכמה פטנטים שרשמה ממשלת ארה”ב על רכיבי הקנאביס עוד בשנות ה-90.

על פי דו”ח אחר של ‘ניו פרונטייר’ משנת 2017 הקנאביס צפוי “לגנוב” יותר מ-4 מיליארד דולר מדי שנה מחברות התרופות – בעיקר מחברת ‘פייזר’ המחזיקה בתרופות לטיפול בבעיות בריאותיות כמו אפילפסיה, גלאוקומה, דיכאון, חרדה ושבץ. בעקבות ההתפתחות בשנים האחרונות מעריכים כאמור כעת כי מדובר כבר בסכומי עתק של יותר מ-10 מיליארד דולר בשנה.

צפי זה של השתלטות חברות התרופות על תעשיית הקנאביס הרפואי נשמע גם כאן בישראל, מפיו של פרופ’ אבי שמחון, יועצו הכלכלי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקבע כי “השיטה הנוכחית מעניקה המון כוח לחברת התרופות ולא נכון להשאיר את כל הכוח בידן”.

אך מלבד הבעלות על פטנטים, חברות התרופות נכנסות גם לפעילות של ממש בתחום הקנאביס, כך למשל חברת התרופות “סנדוז” שהיא חלק מתאגיד “נוברטיס” שחתמה בתחילת השנה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת הקנאביס הקנדית הגדולה “טילריי“.

כל זאת כשגם בישראל נכנסה חברת התרופות הגנריות “טבע” לתחום, עם בעלות על הפצת משאף קנאביס בשם “סייקי“. בחברה, שאחד ממנהליה הבכירים ביותר הוא ממייסדי מפלגת “יש עתיד” בראשות יאיר לפיד, מקווים שהמשאף החדש שלהם ישתלט על תחום הטיפול בקנאביס רפואי בעולם כולו.

חזון זה של השתלטות חברות התרופות איננו חדש כמובן ובא לידי ביטוי בצורה הברורה ביותר בסדרת הטלוויזיה הזכורה “העשב של השכן” (Weeds), שם הציגה יוצרת הסדרה, היהודיה ג’נג’י כהן (Jenji Kohan), את מה שהיום נראה כמו מציאות: הפרח נכנס למכונות שקוטשות אותו, מפרקות אותו, מבודדות את רכיביו הפעילים האסורים בחוק לשימוש עצמי, ואורזות אותו לכדי כדור שנמכר בפטנט סודי על ידי חברות תרופות גדולות לחולים בכל העולם.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר