השרה גרמן משיבה לאברי גלעד: “בעד עזרה לחולים, אבל יש להיזהר”

שרת הבריאות משיבה לאברי גלעד בסטטוס משלה: “בעד קנאביס רפואי, מתנגדת ללגליזציה”. אחרי מספר דקות אברי גלעד כבר השיב.

אתמול (2.5), פירסם מנחה הטלוויזיה אברי גלעד סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו ובו פירט את המצב הקשה בו נמצא תחום הקנאביס הרפואי בישראל ופנה ישירות אל יעל גרמן, שרת הבריאות הטרייה מממפלגת ‘יש עתיד’, בדרישה לקדם את הנושא.

הערב השיבה השרה גרמן בסטטוס משלה ועל אף התמיכה הרבה שקיבלו דבריו של גלעד ברחבי הרשת – אלפי שיתופים בתוך שעות ספורות ורוב מוחלט של תגובות תומכות – תשובתה של השרה מאכזבת מעט ואינה מבטיחה רבות לעתיד.

פוליטיקה חדשה?

בתשובתה מספרת השרה על דיון שערכה בהשתתפות חברי כנסת, תומכי קנאביס רפואי, נציגי אל סם, נציגי המשטרה ונציגי הרשות למלחמה בסמים, ובו הוסכם על כולם כי “יש להקל על קבלת אישור קנאביס רפואי בעבור מי שהקנאביס מסייע לו.” השרה לא פירטה מי הם אלו שהקנאביס “מסייע” להם בדיוק.

“יש להקל על חולה שיתברר שתרופות רגילות אינן מסייעות לו והקנאביס מסייע,” המשיכה, מבלי לציין כמה זמן ייאלץ אותו חולה לההתנסות בתרופות “הרגילות” לפני שיאושר לו שימוש בקנאביס (ראו: משרד הבריאות יאשר קנאביס רק לאחר שנה של שימוש בכדורים).

אברי גלעד
אברי גלעד

גרמן התייחסה גם לטענתו של אברי גלעד בנוגע להחלטת משרד הבריאות לצמצם את גידולי הקנאביס המקומיים ולייבא קנאביס מהולנד, בדומה למתווה הצ’כי, ואמרה כי אל לחולים ולמטופלים להתערב בענייני הגידולים. “כל שצריך לעניין אותם הוא אספקת הצמח הרציפה וכמובן איכותו,” אמרה. “למעשה צרכני ה”מאריפואנה” (קנאביס/מריחואנה רפואית) הפכו לתומכים נלהבים וללוביסטים של מגדליו בארץ. כאן אני מסתייגת.”

השרה ציינה עוד את חששה מפני “זליגה” של הקנאביס הרפואי לשוק החופשי ובכך למעשה לא סיפקה תשובות משביעות רצון או כאלו שניתן ללמוד מהן על שיתרחש בעתיד.

“נגד לגליזציה, זה יגרום נזק לציבור”

על אף שבדבריו של אברי גלעד לא היתה התייחסות לנושא הלגליזציה של המריחואנה לשימוש עצמי גם לכאלו שאינם מאושרים על ידי משרד הבריאות, בחרה השרה להקדיש חלק מדבריה לנושא זה, כנראה בעקבות התגובות הרבות שקיבלו דבריו של גלעד ובהן ניתן היה למצוא רבים הקוראים ללגליזציה.

“השתכנעתי כי נטילת הסם ללא הצדקה רפואית עלולה לגרום לנזק, עד כדי התפרצות של מחלות נפש ולכן התרתו והפיכתו לחוקי יכולה לגרום נזק לציבור ובעיקר לצעירים,” כתבה. “אני מאוד מתנגדת להפיכתו לחוקי ונטילתו החופשית על ידי כולם, מפני שהשתכנעתי כאמור בנזקים העלולים להיגרם לצורכים אותו.”

“ממש כפי שנותנים מורפיום לחולים אחרי ניתוחים קשים אבל לא יעלה על הדעת לתת אותו באופן חופשי לכל דורש, כך גם עם הקנאביס. וכן, אני מודעת להבדל,” הוסיפה.

נראה ששרת הבריאות בחרה בדרכו של יו”ר מפלגתה, יאיר לפיד, המתנגד ללגליזציה, ולא בדרכו של עופר שלח, התומך בלגליזציה, שאת בת זוגו מינתה לאחרונה ליועצת ועוררה זעם ציבורי.

לפניכם הסטטוס שפירסמה הערב שרת הבריאות גרמן:

שלום אברי,

“קראתי את מכתבך הגלוי בנושא הקנאביס הרפואי, כמו גם פניות רבות מאזרחים באותו נושא ואני משיבה לך ולכולם בפוסט, לדיון ציבורי ושקוף,” כתבה. “לפני כשבועיים ערכתי דיון מאוד מקיף על הנושא, בו השתתפו חברי כנסת ואנשים המבקשים להקל ככל האפשר על האישורים הרפואיים: נציגי אל סם, נציגי המשטרה והרשות למלחמה בסמים.”

בנושא אחד לא היו חילוקי דעות – כל מי שסובל והקנאביס מסיע לו צריך לאשר לו את החומר.
היו חילוקי דעות באשר לנזק שהסם גורם והיו חילוקי דעות באשר לגידולו בארץ. אז אני רוצה לחלק את הדיון לשלושה:

1. האם הצמח מסיע לחולים שונים? העובדות מוכיחות כי חולים במחלות שונות, אשר ניסו תרופות מגוונות, ולא מצאו מזור לכאבם ולבעייתם, בכל התחומים שציינת (ועוד) מצאו מזור לבעייתם עם השימוש בצמח. כאמור, סביב השולחן, כל המשתתפים הסכימו כי יש להקל על החולים ככל האפשר לקבל קנאביס אם הוא מסיע להם
2. האם הצמח והסם המופק ממנו ממכר ומזיק? אני השתכנעתי כי נטילת הסם ללא הצדקה רפואית עלולה לגרום לנזק, עד כדי התפרצות של מחלות נפש ולכן התרתו והפיכתו לחוקי יכולה לגרום נזק לציבור ובעיקר לצעירים.
3. האם נכון להמשיך את גידול הצמח בארץ? לכאורה החולים צריכים להיות אדישים לנושא, כל שצריך לעניין אותם הוא אספקת הצמח הרציפה וכמובן איכותו. למעשה צרכני ה”מאריפואנה” (קנאביס/מריחואנה רפואית) הפכו לתומכים נלהבים וללוביסטים של מגדליו בארץ. כאן אני מסתייגת.

אז ככה: אני מאוד בעד הקלת הסבל מחולים בכלל ובפרט ואם הקנאביס תורם לכך אזי יש לאשרו ברוחב לב.
אני מאוד מתנגדת להפיכתו לחוקי ונטילתו החופשית על ידי כולם, מפני שהשתכנעתי כאמור בנזקים העלולים להיגרם לצורכים אותו. ממש כפי שנותנים מורפיום לחולים אחרי ניתוחים קשים אבל לא יעלה על הדעת לתת אותו באופן חופשי לכל דורש, כך גם עם הקנאביס. וכן, אני מודעת להבדל.

לכן, מחד – יש להקל על חולה שיתברר שתרופות רגילות אינן מסייעות לו והקנאביס מסייע. מאידך, יש להיזהר מזליגתו לשוק החופשי לשימוש חופשי לכל.

יכולתי לעצור כאן, אך חשוב לי להמשיך ולהבהיר כי במצב הקיים היום, החומר אכן זולג לשוק, ויש חשש רציני כי סביב גידולו יתפתח שוק משני ומאוד רווחי ועמו תופעות בלתי רצויות של עבריינות ואף פשע מאורגן. לכן, כאני מציעה לכל תומי הקנאביס הרפואי להפריד את הדיון, להתרכז בהקלות המתבקשות על מתן הצמח לסובלים ולא להתערב בדיון על הגידול בארץ, שיש לו השלכות מעבר לנ”ל.

לאחר דיון נוסף שקיימתי עם אנשי המשרד הנוגעים בדבר, בשבוע שעבר, ברוח הדברים שכתבתי, אני ממתינה להמלצות הדרג המקצועי בנושא.

דקות ספורות לאחר פרסום הסטטוס על ידי השרה גרמן, פירסם אברי גלעד תשובה מהירה משלו:

כבוד השרה,

אני מודה לך מקרב לב על תשובתך. לצערי הרב האנשים המשכנעים אותך לא רק שאינם קשובים למגמות עולמיות של שחרור וריכוך האיסורים על צריכת קנביס גם למטרות הנאה חברתית, ומדקלמים עמדות מלפני עשרות שנים, חלקם גם נגועים קשות בסבך אינטרסים כלכליים ענקיים. בדקי למשל מה חלקה של חברת שר-אל בעניין ואיך מונופול פרטי עצום רוצה לקחת את כבשת הרש של הקנביס ללא מכרז וללא היגיון כלשהו.

בישראל קמה תעשיית קנביס מדהימה, מכל העולם באים לראות מה נעשה פה. זנים חדשים מגודלים ונותנים מענה למחלות יותר ויותר ספציפיות. בין היתר פותח כאן בחודשים האחרונים זן “אבידקל” שאינו ממסטל כלל אך מטפל מדהים בדלקות. הוא נאסר בימים האחרונים. למה ?

האם זה סביר לסגור את התעשיה הזאת ולמנוע ממנה להפוך לענף יצוא ומחקר מוביל רק כי המשטרה מאשימה בזליגה ? כיצד בכלל ניתן לקבוע מאיפה הזליגה ? אולי החולים מזליגים ? גם חומר מיובא יזלוג, כי יש ביקוש קשיח. ואולי הזליגה אינה כה נוראית כאשר על פי המספרים המקובלים 600,000 ישראלים משתמשים בקנביס ?

נכון, יש מספרים קטנים מאד של התפרצויות מחלות נפש בשל שימוש בקנביס. גם מאלכוהול, גם ממבסוטון (בפיצוציה הקרובה למקום מגורייך), גם מפרידה רומנטית. ברור שעל פי מחקרים לנוער אסור לגעת בקנביס כל עוד מוחו לא השלים התפתחותו. אבל הרעיון של החרבת ענף מתפתח בגלל טענת זליגה אמורפית, כאשר במאות דירות בארץ בתנאים מוקפדים מגדלים קנביס לשוק היבש, הוא רעיון נגוע, לא מידתי, לא הגיוני, היסטרי, וכאמור, חפשי את הכסף הגדול, שם תמצאי תשובה לעצות שאת מקבלת.

מעריך את הקשב שלך, בטוח שתקבלי החלטה נכונה ומידתית.

בכבוד רב,
אברי גלעד

נעדכן על כל התפתחות בהמשך.

ראו עוד: הרשות הלאומית למלחמה בסמים מאשימה: “צרכני הקנאביס פוגעים במשק”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר