טוען...

השפעות הקנאביס: הקלה בכאב, חשק מיני, תיאבון מוגבר – מחקר

מחקר חדש במרכז הרפואי "מאיר" בכפר סבא מצא כי השימוש בקנאביס בקרב הסובלים ממחלת מעי דלקתית הביא להקלה בכאבים, לצמצום השימוש בתרופות ולהגברת התיאבון והחשק המיני. נתון מפתיע: דווקא קבוצת הפלסיבו דיווחה על פגיעה בזיכרון. הזן שנבדק: "ארז" של "תיקון עולם"

מחקר ישראלי חדש של המרכז הרפואי “מאיר” יחד עם חברת הקנאביס “תיקון עולם קנביט” מצא כי שימוש בקנאביס הפחית בכ-90% את הכאבים מהם סובלים חולי קוליטיס כיבית – מחלת מעי דלקתית שהכאב הוא סימפטום מרכזי שלה.

במחקר, שפורסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי המכובד PLOS ONE, השתמשו הנבדקים בזן “ארז“, מהזנים הותיקים ביותר בקטלוג הזנים של תיקון עולם וכן גם מהראשונים בענף הקנאביס החוקי בישראל ובעולם.

אחד הנתונים המעניינים שנצפו במחקר הוא דיווחים על עלייה בחשק המיני בקרב המשתמשים. נתון מפתיע שנמצא הוא שדווקא הנבדקים שקיבלו תרופת דמה (פלסיבו) הם אלו שדיווחו על פגיעה בזיכרון בעוד שבקרב מי שקיבלו קנאביס אמיתי 0% דיווחו על פגיעה כזו.

ההשפעות השליליות של השימוש בקנאביס על פי המחקר היו: 41% מקרב מי שקיבלו קנאביס אמיתי שדיווחו על שיעול, לעומת 20% בקבוצת הפלסיבו. בדומה לכך, 35% דיווחו על סחרחורת לעומת 6% בפלסיבו ו-29% דיווחו על בלבול לעומת 6% בפלסיבו.

זן קנאביס ארז של תיקון עולם
זן קנאביס “ארז” של תיקון עולם

מבחינת השפעות חיוביות: 82% ממי שקיבלו קנאביס אמיתי דיווחו על תחושת בריאות כללית טובה, לעומת 6.7% בקבוצת הפלסיבו. בנוסף כ-54% דיווחו על שיפור בחומרת המחלה, כ-62% דיווחו על שיפור בפעילות המעיים וכ-27% דיווחו על שיפור באיכות החיים, לעומת קבוצת הפלסיבו שלא דיווחה על שינוי כמעט בכלל. 

השפעות מרכזיות נוספות של השימוש בקנאביס עליהן דיווחו הנבדקים היו שיפור בתיאבון, בריכוז, ובתחושה החיובית לגבי הטיפול, זאת כאמור לצד עליה בתחושת הליבידו (חשק מיני) והקלה בכאבים. שאר הפרמטרים כגון מצב-רוח, שינה, תפקוד יומיומי ועוד, נותרו יחסית ללא שינוי.

כמו במחקרים רבים אחרים, נמצא כי הנבדקים שהשתמשו בקנאביס חוו ירידה משמעותית בשימוש בתרופות, במקרה זה בתרופות המקובלות לטיפול בקוליטיס כגון התרופה “מסלזין” ותרופות אנטיביוטית אחרות, סטרואידים, ועוד.

בבדיקת הקולונסקופיה עצמה, שנערכה לפני ואחרי הטיפול, נמצא כי חל שיפור משמעותי בחומרת המחלה וחלק מהנבדקים המטופלים אף הגיעו לרמיסיה, אולם ההבדל בין שתי הקבוצות לא היה מובהק.

במסגרת המחקר 32 מטופלים בגיל ממוצע 30 קיבלו במשך 8 שבועות טיפול בסיגריות שהכילו חצי גרם תפרחת קנאביס גרוסה עם 80 מ”ג THC. קבוצת הפלסיבו קיבלה סיגריות ללא THC בכלל.

המחקר (כפול סמיות ומבוקר פלסיבו) נערך ע”י ד”ר תמנע נפתלי והמחלקה הגסטרואנטרולוגית במרכז הרפואי מאיר וע”י החוקרת הראשית של תיקון עולם-קנביט, ליהי בר-לב שליידר, על חולי קוליטיס בגילאי 26-40. 

קוליטיס, כמו קרוהן, המופיעה ברשימת ההתוויות המזכות ברישיון קנאביס רפואי, היא מחלת מעיים שהטיפול בה לא תמיד מצליח ובה כ-40% מהמטופלים עשויים שלא להגיב לטיפול קיים או לאבד תגובה, ומכאן הצורך במציאת טיפולים נוספים או משלימים. המחלה מופיעה במעי הגס ומלווה בכאב ודימום שעלול להוביל לחולשה ועייפות.

ע”פ נתוני העמותה לתמיכה בחולי הקרוהן והקוליטיס יש כיום בישראל כ-50,000 חולים במחלות מעיים כרוניות, מתוכם כ-2,500 ילדים וכן כ-10 מיליון חולים בעולם. המחלה מהווה בדרך כלל נטל אישי, חברתי וכלכלי משמעותי עקב השפעה על איכות החיים ותפקוד יומיומי.

למרות התפתחות של טיפולים חדשים רבים בשנים האחרונות, עדיין קיים אחוז משמעותי של חולים אשר לא מגיבים לטיפולים אלה או מגיבים חלקית, מסיבה זו חולים רבים מחפשים אלטרנטיבה או טיפול משלים, ולא מעט משתמשים בקנאביס להקלת הסימפטומים. 

ד”ר תמנע נפתלי, מומחית לגסטרואנטרולוגיה, בית חולים מאיר: “שוב הטיפול בקנאביס רפואי לחולי גסטרו הוכיח עצמו כיעיל, אמנם לא מדובר בריפוי המחלה אך הנתונים בהחלט מעודדים. חולי קוליטיס סובלים בעיקר מכאבי בטן שעלולים להפריע להם בתפקוד היומיומי והמחקר שלנו הוכיח כי קנאביס רפואי מזן ‘ארז’  מקל מאוד על הסימפטומים הקשורים למחלה לצד ירידה בצריכת התרופות”.

ליהי בר-לב שליידר, החוקרת הראשית בתיקון עולם-קנביט: “כבר שנים רבות שאנו עדים ליעילות הטיפול במחלות מעיים באמצעות קנאביס רפואי, מחלות מעיים הן מההתוויות הראשונות שהוכרו לטיפול בקנאביס רפואי ע”י משרד הבריאות. זהו מחקר קליני מספר 16 שלנו שמתפרסם, מחקר זה מציג את בטיחותו ויעילותו הטיפולית של זן ‘ארז’ בהקלה סימפטומטית על מחלות מעיים שהטיפול הקונבנציונאלי בהן כולל תופעות לוואי רבות”.

אבינועם ספיר מנכ”ל תיקון עולם-קנביט: “המחקר הקליני הזה לצד המחקרים הקליניים הנוספים שלנו הם הנכס הכי גדול שלנו בטיפול בקנאביס רפואי. כל התרופות עבור קוליטיס ממומנות במידה ניכרת עבור המטופל במסגרת סל התרופות, והגיע זמן שהמדינה תכיר בקנאביס הרפואי כתרופה ותממן אותו עבור המטופלים שהיא הנפיקה להם רישיונות. היום המטופלים משלמים מכספם, זה לא מצב שאנחנו מוכנים לקבל, אנו פועלים במטרה לשנות את זה ומזמינים כל מי שהנושא בוער בו להצטרף אלינו”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר