לגליזציה באורוגוואי: השלב הבא – קנאביס איכותי ושוק תחרותי

אחרי שעברו חוקי הלגליזציה ההיסטוריים במדינה, ממשלת אורוגוואי פועלת כעת למיסוד הענף, בחירת זנים מתאימים למכירה, הגדרת תנאים לקבלת רשיון גידול מסחרי ועוד.

מאת: סוכנויות הידיעות

אורוגוואי, אשר עומדת להפוך למדינה הראשונה בעולם שבה יתקיים פיקוח על ייצור, מכירה והפצה של מריחואנה, תעביר את החודשים הקרובים בניסיון לבחור זן איכותי במיוחד אשר יוכל להמכר במחירים הקיימים בשוק הבלתי חוקי.

חוסה מוחיקה נשיא אורוגוואי
חוסה מוחיקה – נשיא אורוגוואי

נשיא אורוגוואי חוסה מוחיקה חתם לפני שלושה שבועות על החוק לקיום רגולציה על שוק המריחואנה, אך החוק יכנס לתוקפו רק בחודש אפריל, 120 יום לאחר שאושר על ידי הקונגרס, ורק כאשר הממשלה תקבע תקנות ברורות בחוק.

מאז שנות ה-70 לא ניתנו עונשים על צריכת והחזקת כמויות קטנות של מריחואנה לשימוש עצמי באורוגוואי, שבה 3.3 מיליון תושבים וממוקמת בין ארגנטינה לברזיל. אך גידול, מכירה והפצה של הקנאביס היו מוגדרים כבלתי חוקיים עד עתה.

כאשר החוק החדש יכנס לתוקף, כל התחום יועבר לאחריותו של המשרד לפיקוח ובקרה על קנאביס, מוסד ממשלתי חדש שנוצר בעקבות החוק.

אך דברים רבים עוד צריכים להיעשות בטרם כניסת החוק לתוקף באפריל 2014. בין הצעדים החשובים הרבים – יש להחליט על סוגי המריחואנה שישתלו, מי יוכל לגדל את הצמחים ובאיזו עלות, ומה המחיר שבו ימכרו המוצרים בבתי המרקחת.

עושים סדר

בכדי לבצע מעקב חוקי מסודר על הזנים החוקיים של המריחואנה ישנו צורך בהקמת מערך רישומים של צרכנים ובעלי עסקים שונים המעורבים בתחומי המריחואנה, כמו גם רישום "מועדוני הקנאביס".

ארגונים ופעילים במדינה שוקדים כעת על הדרכים הטובות ביותר במטרה ליצור שוק מריחואנה איכותי במחירים תחרותיים ולערב בתוכו יצרנים מקומיים קטנים ובינוניים תוך כדי מאמצים למנוע מחברות זרות להשתלט על התחום.

מטרת החוק היא "להפקיד את זמינות המריחואנה בידיה או בפיקוחה של המדינה," על פי דבריו של הסנטור רוברטו קונדה, המשתייך למפלגת השמאל השולטת במדינה.

"אנו לא יוצרים במדינה שוק חופשי של מריחואנה או סמים אחרים," הסביר קונדה. "לאנשים תהיה גישה למריחואנה על ידי שתילה עצמאית, דרך מועדוני קנאביס, או דרך בתי המרקחת, על ידי הצגת תעודות הזהות שלהם."

מריחואנה חוקית – עד 40 גרם בחודש – תהיה זמינה אך ורק עבור תושבי המדינה שיחתמו על אישור פדרלי ואזרחים יהיו רשאים לגדל עד שישה צמחים או 480 גרם בשנה.

"בהערכה סבירה, החוק ישמור על אזרחים מנפילה אל שימוש בעייתי בסם," אמר הסנטור.

איכות, מחירים ותחרות

מרטין קולאזו, מקבוצת זכויות האדם "Proderechos", אמר כי התועלת הגדולה של החוק תבוא לידי ביטוי בבריאות הציבור. "שמונים וחמישה אחוז מהמשתמשים בסמים בלתי חוקיים באורוגוואי, צורכים אך ורק מריחואנה," מה שאומר שהשוק הבלתי חוקי עשוי להצטמצם באחוז דומה, על פי טענתו.

מחיר המריחואנה אשר תימכר תחת פיקוח טרם נקבע, אך ההערכות מדברות על עלות של 1$ עד 1.5$ דולר לגרם – שזהו גם המחיר הנוכחי של הקנאביס בשוק הבלתי חוקי.

"ישנו יתרון יחסי גדול מאוד במונחים של איכות המוצר, מכיוון שאיכות המריחואנה הבלתי חוקית נמוכה מאוד," אמר קולאזו, אך הזהיר מפני העלאת המחיר מעל המחיר הלא חוקי, "מכיוון שבמצב כזה חלק לא קטן מהאוכלוסיה ימשיך לקנות את המריחואנה בשוק השחור."

לגליזציה באורוגוואי
לגליזציה באורוגוואי: גרם מריחואנה בדולר אחד

בקבוצת "Proderechos" עובדים עם אגרונומים וכלכלנים מאז נובמבר, ומגבשים מודלים של הפקה, אשר יאפשרו את מכירת המריחואנה באורוגוואי במחירים הללו. אם מריחואנה חייבת להיות זולה, הסביר קולאזו, רוב הסיכויים שאיכותה תהיה נמוכה ממה שנמכר בהולנד, שם המריחואנה נמכרת בצורה חוקית בבתי קפה.

"אך אנחנו לא מוכרחים להגיע לרמת איכות שכזו כבר בשנה הראשונה", אמר. "צריך להסתכל על כך כתהליך הדרגתי של פיתוח תהליכי הייצור."

הוא הסביר כי הייצור של טון אחד של מריחואנה באיכות גבוהה עשוי לעלות בסביבות 250,000$ דולר – בין 0.25 ל0.30 סנט לגרם – "באמצעות טכנולוגיה פשוטה, עם מחזור גידול אחד או שניים בשנה."

המומחה ציין כי בשוק הבלתי חוקי של היום, המריחואנה מגיעה מפרגוואי וכוללת בתוכה "עלים, גבעולים ופרחים באיכות נמוכה במיוחד, יחד עם תוספים כמו אמוניה, המיועדים לשמור על החומר מלהתייבש בזמן השינוע."

"אנו מדברים כעת על מכירת פרחים, ללא עלים או גבעולים, שגם במידה ואינם יפים או גדולים, מדובר בפרחים באיכות מצוינת," אמר. "אנו צוברים מידע עצמאי, תוך כדי תמיכה וייעוץ מצד אנשי מקצוע שונים, ומציעים מגוון הצעות שנציג באופן רשמי בהמשך התהליך."

המטרה, לפי דבריו, "היא להקים תוכניות ייצור שיצרנים קטנים ובינוניים יוכלו לבצע בקלות ובמחיר סביר, מה שיעזור להביא את שוק המריחואנה למחירים הדומים לאלו בשוק השחור."

חוסה מוחיקה אורוגוואי
חוסה מוחיקה חוגג לגליזציה

לגבי האפשרות של הבטחת המעקב על מחזורי הקנאביס בשוק החוקי החדש, קולאזו מציע לנסות לגרום למגדלים אשר מייצרים את המריחואנה עבור בתי המרקחת, לשתול את אותם הזנים. "אם המגדלים יקחו את הזנים המורשים וישתמשו בייחורים מצמח-האם, מבחינה גנטית, היבול יהיה אותו הדבר בכל פעם," אמר. "יכולת המעקב תלך לאיבוד רק כאשר המגדלים יציגו זנים חדשים."

קולאזו אמר כי יהיה קל יותר לשמור על יכולת המעקב על ידי מכירה בבתי המרקחת בשוק החדש אשר מפוקח ומבוקר בצורה הדוקה, אך "נצטרך למצוא אפשרויות ופתרונות עבור אנשים המגדלים את הצמח לשימוש עצמי, כמו גם עבור מועדוני הקנאביס, מכיוון שעל אלו הרבה יותר קשה לפקח."

הסנטור קונדה, מצד שני, אמר כי התהליך יהיה פשוט למדי "כיוון שמנקודת מבט מדעית, השיפורים הקיימים כיום אדירים כל כך, שיכולת מעקב מולקולרית של החומר היא אפשרית בהחלט, ובאורוגוואי אנו רואים טכנולוגיה מתקדמת ביותר, ומה שאין ביכולתנו לעשות, אנו יכולים לבקש."

קונדה הוסיף ש"מתנהל דיון" בממשלה נכון לעכשיו, על עניין סבסוד המריחואנה על ידי המדינה.

"הדבר יוכרע במהלך 120 הימים שיש לנו על מנת ליצור את תקנות החוק. אינני יודע אם סבסוד יהיה נחוץ כדי ליישם אותו. במידה וכן, לא יהיה מדובר בסבסוד בודד, אלא בתשלום נוסף במדיניות הבריאות הכוללת של המדינה," כך אמר.

ישנם בין 18,000 ל20,000 צרכנים קבועים של מריחואנה באורוגוואי, ובין 79,000 ל 100,000 אנשים המשתמשים בה מספר פעמים בחודש.

ראו גם: נשיא אורוגוואי מבקש מהעולם: "עזרו לי לעשות לגליזציה"
ראו גם: האקונומיסט בחר: אורוגוואי – מדינת השנה
ראו גם: אירוסמית' באורוגוואי: "מברכים את הנשיא על קידום הלגליזציה"
ראו גם: הנשיא שלא פחד להגיד "לגליזציה" – חוסה מוחיקה חוגג 78 קייצים


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט