השופט תומך המריחואנה נפטר אמש מסרטן

לפני חודשיים פירסם ג'סטין רייכבאך, השופט הראשי של מדינת ניו יורק במשך 20 שנה ומי שלקה במחלת הסרטן לפני מספר שנים, מאמר בניו יורק טיימס ובו טוען: “זהו לא עניין של חוקי או לא חוקי, זהו עניין בריאותי ורפואי שעניינו זכויות אדם. מריחואנה לטיפול בכאבים ומחלות צריכה להיות דבר מקובל לחלוטין”. אמש נפטר רייכבאך ממחלת הסרטן בביתו בברוקלין.

השופט ג'סטין רייכבאך
השופט ג'סטין רייכבאך

לפני שלוש שנים וחצי, בגיל 62, קיבל רייכבאך בשורה אחת רעה ובשורה אחת רעה יותר. הבשורה הרעה היתה שבבדיקה שערך נתגלה אצלו גידול סרטני בבטן. הבשורה הרעה יותר היתה, שנותרו לו בין 4 ל-6 שבועות לחיות. אבחנת הרופאים היתה מדוייקת ואמש – לאחר 8 שבועות בקירוב – נפטר רייכבאך בביתו שבברוקלין.

במאמר שפירסם רייכבאך לפני חודשיים כתב בין השאר:

זהו לא עניין של חוקי או לא חוקי, זהו עניין בריאותי, רפואי שעניינו זכויות אדם. מריחואנה לטיפול בכאבים ומחלות צריכה להיות דבר מקובל לחלוטין.

בהתחשב במעמדי כשופט בדימוס של מדינת ניו יורק, חברים רבים אינם בטוחים שה”יציאה מהארון” (הירוק) הינה דבר חכם לעשות. אך אני מכיר בסבלם של חולים רבים ולדעתי זה נורא שהתרופה היחידה שיכולה לעזור לחולי סרטן וללא תופעות לוואי שליליות, מוגדרת בחוק כבלתי חוקית, ממכרת וללא השפעה רפואית.

מאחר והפללה של מי שצורך תרופה אפקטיבית ולא מזיקה הינה דבר שמתנגש עם הצדק, אני מרגיש כי בתור מי שהיה שופט וגם סבל ממחלת הסרטן, מחובתי היא להשמיע את קולם של החולים כולם.

אני קורא מכאן למושל מדינת ניו יורק, להצטרף ל-16 המדינות בארה”ב שכבר אישרו את הקנאביס כתרופה לגיטימית, ולהעביר חוק בנושא עוד השנה. ייתכן והמדע עוד לא הוכיח את כל הדברים לאשורם אך חסימת הגישה למוצר יעיל כל כך הינה מעשה ברברי.

השופט ג'סטין רייכבאך היה שופט שוחר שלום ורודף דמוקרטיה שבעבר עלה לכותרות כאשר אישר חלוקת קונדומים בחינם לנערות ליווי בכדי למנוע התפשטות של איידס.

רייכבאך, אשר ביתו הקטנה נפטרה גם כן בשנה שעברה, קיווה שהפוליטיקאים במדינה ייאשרו שימוש במריחואנה רפואית אך אלו התעכבו ולא הצליחו ליישם זאת. רייכבאך מעולם לא נקנס ע"י וועדת המשמעת אף על פי שהצהיר שהוא משתמש במריחואנה ללא אישור רפואי.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט