טוען...

כתב אישום ושלילת רשיון לצעיר שסירב לתת בדיקת שתן

צעיר חיפאי שנסע עם חברים לקניון סיים את הערב בתחנת המשטרה כי סירב לתת בדיקת שתן לשוטר שחשד כי הוא נוהג בהשפעת קנאביס למרות שבחיפוש ברכב לא נמצא דבר. רשיונו נשלל והוא יעמוד למשפט בשבוע הבא. "כל שוטר יכול להחליט שהוא מריח קנאביס? עישנתי יומיים קודם ולכן סירבתי," הוא אומר

מאור סרור (20), חייל משוחרר מחיפה, יצא לקניון עם חברים כדי למשוך כסף מהכספומט. כשחזר לרכב, השוטר סמ”ר מוסטפא סואעד, שכנראה עקב אחריו, החליט כי הוא נוהג תחת השפעת קנאביס, זאת למרות שבתום חיפוש ארוך ברכב לא נמצאה הוכחה לכך.

השוטר ביקש מסרור לבצע בדיקת שתן, ומשסרור סירב מחשש להפללה עצמית, מכיוון שידע לדבריו שרכיבי קנאביס נשארים בגוף זמן רב לאחר השימוש, הוא נלקח באזיקים אל תחנת המשטרה, רשיון הנהיגה שלו נשלל, וכעת הוא מחכה למשפט.

״יצאתי מהבית לקניון למשוך כסף,״ מספר סרור בשיחה עם מגזין קנאביס. ״החניתי בחניון של הקניון. כשמשכתי את הכסף, ראיתי ניידת שנכנסה לחניון, עקבה אחריי.

“כשנכנסתי בחזרה לרכב, גם השוטר נכנס לניידת ונסע אחריי,” הוא ממשיך. “יצאתי מהחניון, הניידת אחריי. השוטר הפעיל צ’קלקות וביקש ממני לעצור בצד. הוא שאל אם יש משהו באוטו שלא צריך להיות, אמרתי שלא ואז הוא שאל אם אפשר לעשות חיפוש באוטו, אמרתי שכן״. 

“הוא פשוט שיקר שהוא הריח קנאביס”

לדברי סרור, אחד הנוסעים ברכב, שישב בספסל האחורי, לא הספיק לחגור חגורה, מה שהיווה תירוץ מספיק לשוטר לדרוש שיעצרו.

עילת החיפוש ברכב לדברי השוטר היתה ריח חזק של קנאביס אך לאחר החיפוש, גם ברכבו של סרור וגם על גופו, לא נמצאו כאמור עדויות להחזקה או שימוש בקנאביס.

אף על פי כן ביקש השוטר מהנהג לבצע בדיקת שתן ומשסרור סירב הוא נלקח באזיקים אל תחנת המשטרה כאמור.

״השוטר אמר שהוא הריח ריח חזק של קנאביס שנודף מהרכב ואני יודע שזה לא יכול להיות כי בדיוק כמה שעות לפני כן האוטו היה במוסך ובשטיפה, הוא פשוט שיקר שהוא הריח קנאביס,” הוא אומר.

“כעבור כ-50 דקות של חיפוש השוטר לא מצא כלום ברכב ואז הוא התחיל לעשות חיפוש עליי וגם על שני חברים שלי שהיו איתי. לא היו גריינדרים ולא שום כלי אחר שיכול להעיד שעישנתי. אפילו השוטרת שהייתה איתו אמרה לו כמה פעמים ׳די, עזוב אותם, הם ילדים טובים’ וראיתי איך הוא מתחמם ומנסה למצוא משהו״. 

מאור סרור
“כל שוטר יכול פשוט להחליט שהוא מריח קנאביס?” – מאור סרור

משלא נמצא דבר בחיפוש דרש השוטר סואעד מסרור לבצע בדיקת שתן, אך סרור סירב לבדיקה שכן לדבריו יומיים לפני כן, כשהיה עם משפחתו בחופשה, הוא צרך קנאביס.

בעקבות סירובו, הוא נלקח באזיקים לתחנת המשטרה, שם עבר בדיקת מאפיינים בהצלחה. למרות זאת, בגלל שסירב לתת שתן, נשלל כאמור רשיון הנהיגה שלו, הוגש נגדו כתב אישום וכעת הוא מחכה למשפט.

“כל שוטר יכול פשוט להחליט שהוא מריח קנאביס?”

״השוטר נתן לי להחליט אם אני רוצה לעשות בדיקת שתן וסירבתי,” הוא מסביר. “אמרתי לו שעישנתי יומיים קודם וידוע ששרידי קנאביס נשארים בגוף הרבה אחרי השימוש, אמרתי לו שהוא נתפס עלי סתם, שאני חייל משוחרר ולא עשיתי כלום, אבל הוא התעקש שאני חייב לעשות בדיקת שתן.

“אחרי שסירבתי פעם נוספת הוא שם עליי אזיקים ולקח אותי אל תחנת משטרה לעשות בדיקת מאפיינים שעברתי בהצלחה. את חלק מהתרגילים הוא עשה לי שלוש פעמים, ואז שחרר אותי אחרי שאמר לי שהרישיון שלי נשלל”.

סרור טוען כי מדובר בהתנכלות כלפיו מצד השוטר, שייתכן שאף מגיעה גם על רקע לאומני.

״אנחנו באים מעיר מעורבת וזה נראה שכל המקרה הזה קורה בין היתר על רקע לאומני כי הוא פשוט ‘נתפס עלינו’ אולי כי היינו עם שרשרת מגן דוד,” אמר. “מעבר לזה, כל שוטר שירצה ‘ליפול’ על מישהו יכול פשוט להחליט שהוא מריח קנאביס ופה נגמר הסיפור?

“הרגשתי כמו עבריין,” סיכם. “הלכתי רק למשוך כסף ומצאתי את עצמי מחייג לאבא שלי בשתיים בלילה כדי שישחרר אותי מהתחנה. התחושה היא תחושת רדיפה, מרגיש כאילו שלמשטרה כבר לא נשאר את מי לעצור, אז הם נטפלים לאנשים תמימים שלא עשו שום דבר״. 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ״המשטרה פועלת באופן מקצועי ובכפוף לכל דין. כל טענה בעניין זה מקומה להתברר בין כותלי בית המשפט״. 

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר