השבוע בבורסה: למה שיח מבצעת “איחוד הון”, יו”ר פארמוקן עוזב

הסיכום השבועי של סקטור הקנאביס הישראלי בבורסה - מה עשו המניות המובילות, איפה הן פספסו ומה הן מתכננות לעתיד...

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: יו”ר פארמוקן, שלוטשת עיניים לשוק פטריות הקסם, פרש מהחברה, לכאורה בגלל “עומס”. חברת IMC ייבאה 90 ק”ג מקנדה לגרמניה וזוכה מאיתנו לצל”ש על שקיפות. חברת שיח מתכננת איחוד הון למשקיעים – מה זה בדיוק אומר? וגם – למה בית המרקחת החדש של אינטרקיור לא עובד כבר שבועיים ולמה מניית אינטליקנה זינקה בחדות ואז צנחה.

דן גילרמן פרש מפארמוקן – השוק דווקא הגיב בחיוב

 1. חברת פארמוקן (Pharmocann) דיווחה השבוע כי היו”ר שלה, דן גילרמן, שכיהן בעבר בכמה תפקידים עיסקיים במשק וכן כשגריר ישראל באו”ם, הודיע על התפטרותו מתפקיד יו”ר החברה. הודעה זו מצטרפת להודעה מלפני ימים בודדים אז דיווחנו בסקירה השבועית על כך שבית ההשקעות “מור” מכר את עיקר מניותיו בחברה, דבר שהוריד אותו מתחת לרף של “בעל עניין” ומשכך לא מחייב אותו להביא לידיעת המשקיעים מכירות נוספות של מניות ככל שיהיו כאלו. בטופס ששלחה פארמוקן לציבור המשקיעים שלה דרך הבורסה היא לא מספקת מידע אודות הרקע להתפטרות וכותבת רק כי “הפרישה לא קרתה בנסיבות שיש להביא לידיעת בעלי המניות של התאגיד”. בכל אופן, כפי שחשפנו בדיווח במגזין, גילרמן עוזב בגלל עומס שנוצר כתוצאה מהמינוי שלו ליו”ר הפעילות בישראל של חברת ניהול ההשקעות בלקסטון, כאשר כמו במקרה של האלוף במיל’ עידו נחושתן שעזב לאחרונה את תפקידו כיו”ר חברת הקנאביס קנאשור (Cannassure) לטובת תפקיד נשיא חברת בואינג ישראל, גם כאן העלנו תהיות לגבי אמיתות “העומס” הנטען. מדוע? מכיוון שבתקופתו של דן גילרמן לא רוו המשקיעים בחברה נחת, אפילו בהשוואה לשאר מניות הקנאביס הישראליות שירדו בשנה האחרונה לאחר זינוקים מרשימים שנרשמו בשנים עברו. מניית פארמוקן ירדה בקרוב ל-60% בשנה האחרונה והיא נסחרת כעת לפי שווי שוק של כ-70 מיליון שקל. נגד החברה אגב נשמעות קולות טרוניה וביקורת בשוק ההון המקומי שכן היא נחשבת לאחת החברות הפחות שקופות בענף, כזו שלא מבצעת כנסי משקיעים וכמעט שלא “מראה נוכחות” מול המשקיעים בענף. נתון מעניין הוא שביום בו דיווחה החברה על עזיבת היו”ר, זינקה מניית החברה בכ-8.3% במחזור של כחצי מיליון שקלים – גבוה בהרבה מהממוצע. למה? ככל הנראה בגלל שבשוק מקווים שהיו”ר החדש שיגיע יפיח רוח חדשה בחברה.
 2. השבוע פרסמה פארמוקן דיווח נוסף, לגבי הקמת חברה משותפת עם מכון שמיר למחקר שיעסוק בפטריות קסם (“הזיה”). פארמוקן צפויה להחזיק כ-51% בחברה ומכון שמיר כ-49%, כאשר על פי ההסכם פארמוקן תשקיע כ-110 אלף דולר (342 אלף שקל) והקניין הרוחני שיווצר כתוצאה מהמחקר יהיה ניתן לשימוש על ידי החברה המשותפת באמצעות רישיון בלעדי.

IMC ייבאה 90 ק”ג מקנדה לגרמניה

 1. חברת איי.אמ.סי (IMC בארץ, IM CANNABIS בחו”ל) דיווחה השבוע כי חברת הבת שלה בגרמניה אדג’ופארם (Adjupharm) העוסקת בהפצת תרופות לבתי מרקחת, ייבאה לגרמניה כ-90 קילוגרם של קנאביס מהחברה הקנדית הפרטית נורת’רן גרין קנדה (Northern Green Canada). במקביל דיווחה החברה על ייבוא נוסף לגרמניה על ידי אדג’ופארם, של כ-5,000 בקבוקים של שמן קנאביס מחברת מדיפארם לאבס אוסטרליה (MediPharm Labs Australia) המחזיקה במתקנים באוסטרליה וקנדה ונסחרת בוול סטריט לפי שווי שוק של כ-64 מיליון דולר (200 מיליון שקל). ההיקף הצפוי של שני המשלוחים הללו במכירות לבתי מרקחת בגרמניה מוערך, באופן גס לפי חישוב של 20 שקל לגרם מכירה לבית המרקחת (כלומר לפני עמלת בית המרקחת) בכ-2.8 מיליון שקל. מבחינת ההשפעה על הדוחות הכספיים – לא ידוע האם החברה תכיר בכל ההכנסות מהמכירה לבית המרקחת או לחילופין תכיר רק בהכנסות בגין עמלת ההפצה, ככל ותגבה כזאת. הרישום בדוחות תלוי בסוג ההסכם, כלומר האם החברה רוכשת את הסחורה ומקבלת עליה את הסיכונים לכך שלא תימכר אז ככל הנראה כל הסכום ירשם כהכנסות, אם היא לא מקבלת עליה את הסיכונים אלא רק משמשת כ”מתווך” אז ככל הנראה רק עמלת ההפצה תירשם; בכל אופן, זה דבר שרואי החשבון של החברה יחליטו.
 2. כשחברה מתנהגת בשקיפות על מול שוק ההון – גם אם ניתן לתת ביקורת על הפעילות העסקית שלה – אנחנו מפרגנים. ואכן ניתן לתת צל”ש לחברת IMC, שדוגלת בעדכונים חודשיים על מה שקרה בחודש האחרון מבחינה עסקית בחברה, על כך שהיא סיפקה נתונים ספציפיים לגבי הכמות שיובאה וכן שבדוחות החברה מודה שחלק משמעותי מהמכירות שלה מגיע לא ממכירת קנאביס כי אם ממכירת בדיקות קורונה.

אינטרקיור: בית המרקחת שקנתה סגור כבר שבועיים

 1. בית המרקחת “גרין זון” ביקנעם המיועד לממכר קנאביס רפואי שקנתה לאחרונה חברת כאן עולם (Cannolam) הנמצאת בשליטת אינטרקיור (Intercure), סגור מזה יותר משבועיים. ממידע שהגיע למגזין קנאביס עולה כי הסיבה לכך היא עיכוב בקבלת היתר מהרוקח המחוזי של אזור צפון, הישאם זאהר, לאחר שהבעלות על בית המרקחת עברה לאחרונה כאמור לידי כאן עולם.

מדוע זימנה שיח אסיפה ל”איחוד הון” ומה זה בכלל איחוד הון?

 1. השבוע דיווחה חברת שיח מדיקל (Seach Medical) על זימון אסיפת בעלי מניות ל-12.12, בה מלבד נושאים טכניים שעליהם יש הצבעה אחת לכל תקופה קבועה, למשל אישור מינוי מחדש של הרואה חשבון המבקר של החברה וכן אישור כהונה מחודשת של הדירקטורים. אבל מלבד הנושאים הטכניים הללו דווח (אפילו בכותרת שנתנה הבורסה לזימון) דבר נוסף שלא מדווח בשגרה והוא “איחוד הון ביחס של 1 ל-10”. זה אולי נשמע ג’יבריש אך זה דבר חשוב שכדאי לדעת מה משמעותו. במסגרת איחוד הון כמות המניות שבידי המחזיקים קטנה, והמחיר של המניות עולה בהתאמה לקיטון. לדוגמה, אם נניח יש איחוד הון ביחס של 1 ל-2, יחלקו את מספר המניות שמחזיק משקיע בחצי ובמקביל יכפילו את המחיר של כל מניה פי 2. לכן, אם היו למשקיע מסויים 8 מניות שכל אחת מהן נסחרה לפי שווי של 1 שקל, כלומר השווי הכולל שלהן היה 8 שקל, אז לאחר איחוד ההון יהיו בידי המשקיע 4 מניות שהמחיר שלהן היה קודם 4 שקל וכעת יהיה 8 שקל, כלומר השווי של כל מניה יוכל כאמור בשתיים. לכן, אם בתקופה הקרובה לאחר אישור האסיפה יתעורר המשקיעים ויראו שיש להם הרבה פחות מניות או שהערך של מניה כלשהי זינק פי 10, זה אומר שאיחוד ההון הוא ככל הנראה הסיבה. בנוגע לתאריך הספציפי לאיחוד ההון, הוא יקבע רק לאחר אישור האסיפה, ככל ויהיה כזה. סביר מאוד להניח שהאסיפה אכן תאשר את איחוד ההון מכיוון שמשפחת שריד מחזיקה בכ-63.81% מהחברה וההחלטה הזו מן הסתם לא הייתה עולה לאסיפה ללא אישורה.
 2. למה שחברה תעשה בכלל דבר כזה? הרי השווי של המניות בידי המחזיקים אינו משתנה למעשה. הסיבה לכך היא תקנה של הבורסה, שלא הרבה יודעים עליה, שלא מתירה לחברות להנפיק מניות בתמורה לפחות מ-30 אגורות למניה. המניה של שיח נסחרת כעת בכ-35 אגורות, כלומר ירידה לא מאוד דרסטית נוספת במניה תמנע מהחברה לגייס עוד כסף במידה ותצטרך – בטח ובטח כאשר שברוב ההנפקות המשקיעים דורשים הנחה. אי לכך, החברה מבצעת את איחוד ההון בשביל לשמור על כל האופציות פתוחות.

תיקון עולם קנביט מבצעת כמה תיקונים להסכם המקורי עם תיקון עולם העולמית

 1. חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) דיווחה השבוע על ביצוע של מספר תיקונים להסכם עם חברת תיקון עולם העולמית, ממנה כזכור רכשה החברה בדצמבר 2019 את הפעילות בישראל וכן זכויות לפעול בצרפת ובפולין וכל זאת בתמורה לכ-23.5 מיליון דולר, 4.99% ממניות תיקון עולם קנביט וכן עוד תמלוגים. התיקון המרכזי והעיקרי ביותר שדווח הוא שתיקון עולם העולמית מסכימה לוותר לישראלית על תמלוגים שהיו אמורים להגיע אליה החל מיולי 2020 ועד לשנת 2023. התמלוגים הללו הם בשיעור של כ-3.2% מהמכירות הן של תיקון עולם והן של קנביט וכן של כל חברה בה תיקון עולם קנביט מחזיקה או תחזיק מעל ל-15%. בתמורה תיקון עולם קנביט הודיעה כי לא תחייב את  תיקון עולם העולמית בתשלומים שהיא עלולה להיות חייבת בהם בגין ההסכם – כמו תשלומים עבור מצגים שלא התממשו וכו’.

למה מניית אינטליקנה זינקה ואז צנחה בחזרה?

 1. חדי העין העוקבים אחר נתוני המסחר באופן יום יומי, נתונים שאגב גם מוצגים פה באתר ללא עלות, בוודאי הבחינו ביום שני שמניית אינטליקנה (Intelicanna) זינקה בכ-14.4% וזאת במחזור של 490 אלף שקל. ביומיים לאחר מכן היא מחקה את רוב העלייה, אבל עדיין עלתה השאלה מדוע המניה זינקה ביום אחד ללא הודעה מיוחדת מצד החברה. הדבר קרה כבר כמה פעמים בנייר של החברה ויתכן שהסיבה היא שהחברה דלת סחירות וקטנה, כך שמשקיע שרוצה לקנות מניות בכמות משמעותית בחברה נאלץ להקפיץ את מחיר המניה, אחרת לא יצליח לקנות מניות. כי כמו בשוק רגיל: כשאין הרבה היצע, המחירים נוטים להיות תנודתיים מאוד.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • איי אמ סי – 8.05%+
 • טוגדר פארמה – 4.76%+
 • שיח מדיקל – 4.53%+
 • אינטרקיור – 3.43%+
 • פנאקסיה – 1.65%+
 • עמיר שיווק –  1.40%+
 • קנאשור – 0.44%+
 • יוניבו – 0.16%+
 • פארמוקן – 0.10%+
 • נקסטייג’ – 0.09%-
 • קאנומד – 1.08%-
 • אינטליקנה – 1.11%-
 • תיקון עולם קנביט – 4.07%-
 • קנבוטק – 5.90%-
 • וונטייז – 12.07%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר