השבוע בבורסה: חברת קנאשור בדרך להימחק ממסחר?

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה:

מדוע צנחו השווקים לאחר פרסום נתונים טובים ואיך זה משפיע על חברות הקנאביס

השבוע נגלתה תופעה מוזרה בשווקים הפיננסיים, גם בחו”ל וגם בישראל, כאשר הנתונים הסטטיסטיים שהגיעו מארצות הברית הצביעו על ירידה של כ-0.5% באינפלציה השנתית בחודש דצמבר, עד לרמה של כ-6.2%. מדובר בנתון טוב יותר משמעותית מהצפי שהיה לירידה של 0.1%.

מדובר בבשורה שהיא לכאורה חיובית מאוד לשווקים, שכן עד כה, הטלטלה הכלכלית, שהובילה לפיטורים בהייטק, נבעה בעיקר מעליית האינפלציה וההשפעות של זה על הכלכלה. כעת נראה ש”העסק מתמתן”, ואכן – המדדים בארה”ב רשמו עליות נאות ביום הדיווח וגם מתחילת השנה בכלל.

אבל, כמה שעות לאחר פרסום הנתון המפתיע המדובר, ולמרות שמדובר כאמור בחדשות שהן כביכול חיוביות למשק, החלו לפתע המדדים האמריקאיים לרדת בחדות אף עד 1%, וגם המשיכו לרדת, נכון למועד כתיבת שורות אלו, בהיקף מצטבר של כ-3% מרגע מועד דיווח הנתונים על האינפלציה.

הסיבה לכך, על פי הערכות, היא שהירידה הכה-גבוהה באינפלציה לא היתה “טבעית”, כלומר שיתכן שהעלאות הריבית בארה”ב ובעולם פגעו בכלכלה עד כדי כך שהירידה הזו היא רק תוצאה של פגיעה חזקה מדי בביקושים בשוק. אם זה נכון, הרי שמדובר בחדשות רעות לחברות, בפרט לאלו מהן שאינן מוכרות מוצרים חיוניים, עליהם נוטים לוותר ראשונים  בעיתות משבר.

מבחינת חברות הקנאביס בישראל ובעולם, המאופיינות במינוף (היקף הלוואות שנטלו) רב, מדובר דווקא בבשורה טובה, מכיוון שדווקא ירידה שכזו בצריכה, ככל שתימשך, צפויה להביא להורדת שיעורי הריבית, שמתבטאת בהורדת הוצאות המימון של החברות הללו שחלק נכבד מהן נובע מהלוואות.

פארמוקן סוגרת את החווה סופית – קיבלה רישיון קונסטרוקטיבי

השבוע דיווחה פארמוקן (Pharmocann) על סגירתה הסופית של חוות הגידול הוותיקה של החברה ביישוב ציפורי. בנוסף דיווחה החברה על פיטורים של יהודה פרץ, הקב”ט של החווה, ועל סיום העסקה בהסכמה של ניצן לוי, “אחראית קשרי אנוש” בחווה. על העזיבות הללו מחויבת החברה לדווח שכן השניים מוגדרים כבכירים בחברה, אך מהן ניתן להסיק מה לא דווח, וזה שמן הסתם צפויים להיות מועזבים כעת כל שאר עובדי החווה.

במקביל דיווחה פארמוקן השבוע כי היא קיבלה מהיק”ר הרישיון הקונסטרוקטיבי המיוחל, שהינו רישיון לעיסוק ותיווך עסקאות קנאביס ללא מגע בחומר, מה שיאפשר לה להמשיך בפעילות “ווייט לייבל”, כלומר – היא תמשיך לשווק את הזנים תחת המותג שלה, אך הם יגודלו בחוות לוויין של צדדי ג’ – בעיקר בחוות עין חצבה ופלאנטיס איתן היא חתומה על הסכמי שת”פ, אך גם בחו”ל.

לאחר השינויים הללו הפכה הנהלת החברה למצומצמת ביותר, וכוללת בעיקר את גיא סיגורה, יו”ר החברה העובד בה במתכונת של כמעט חצי משרה, ולירן חלפון (המחזיק 17.73% ממניות החברה) המכהן כמנכ”ל, כמו גם כמה עובדים בבית המרקחת קליניקאן שבבעלות החברה הממוקם בעפולה.

החברה מתכננת בקרוב להתחיל בייבוא מחו”ל לראשונה, לאחר שנים בהן נקטה בעמדה עקרונית לא לייבא מחו”ל בכלל. ייתכן שלצורך חיסכון בעלויות החברה תרכוש בית מסחר, אולי את בית המסחר הנטוש של חברת הקנאביס פושטת הרגל יוניבו, או אחר. בשוק ישנם כיום יותר מ-30 בתי מסחר לקנאביס, שחלק לא קטן מהם למעשה חסרי פעילות משמעותית.

האם פארמוקן וקנאשור יכנסו בקרוב לרשימה הידועה לשמצה של הבורסה

המשקיעים בחברות פארמוקן (Pharmocann) וקנאשור (Cannassure) קיבלו השבוע הודעה שלילית מאוד, זאת לאחר שהבורסה לניירות ערך הודיעה לשתיים כי ככל שלא יגדל שווי “אחזקות הציבור” בהן, הן צפויות להיכנס למה שנקרא “רשימת השימור” של הבורסה לניירות ערך.

רשימת השימור היא מעין סנקציה שמטילה הנהלת הבורסה על חברות שלא עומדות בכמה קריטריונים מינימליים נדרשים, כגון פעילות מסחר משמעותית, שווי מינימום וכיוצ”ב. במסגרת הסנקציה, מצוין ליד שם מניית חברה שנכנסה לרשימת השימוש, כמעין “אות קלון”, הביטוי “רשימת שימור”.

המשמעות בפועל היא שהמסחר במניות הנמצאות ברשימת השימור לא מתקיים למעשה לאורך כל יום המסחר, אלא רק בדקות אחדות בפתיחת המסחר ובסגירתו. כמו כן, אסור למנהלי קרנות סל להשקיע בהן בהיקף משמעותי, והגרוע ביותר – לאחר בין 3-4 שנים, ככל שהן לא מגדילות את ההון העצמי במיליונים רבים או מתמזגות עם פעילות של מחקר ופיתוח, הן נמחקות לגמרי ממסחר. הסנקציות הללו מובילות ברוב מוחלט של המקרים לירידה מיידית בשווי מניית החברה.

הסיבה לכך שפארמוקן וקנאשור צפויות להיכנס לרשימת השימור נעוצה בכך שאחזקות הציבור בהן, כלומר היקף המניות שמוחזק בידי הציבור ולא בידי בעלי עניין (בעל עניין הוא אדם המחזיק יותר מ-5% ממניות החברה) נמוך מ-5 מיליון שקלים. במקרה של קנאשור, שווי אחזקות הציבור שלה עומד על כ-3 מיליון שקלים בלבד ובמקרה של פארמוקן מדובר על כ-3.5 מיליון שקלים, כך שכדי להינצל מה”ברוך” שתיהן תצטרכנה להעלות את שוויין הכללי וכך יעלה השווי היחסי של האחזקות הציבוריות, או לחילופין להעביר אחוזי שליטה מבעלי העניין אל הציבור.

עם ההפסדים שנערמים רמת השקיפות למשקיעים בפנאקסיה יורדת

השבוע דיווחה חברת פנאקסיה (Panaxia), כי החל מתחילת שנת 2023 (כלומר – החברה מעדכנת את המשקיעים באופן רטרואקטיבי לגבי על תאריך שכבר חלף) היא תחדל מלדווח את דוחותיה הכספיים על בסיס רבעוני כפי שנהגה עד כה, ותדווח אך ורק דוחות כספיים למחצית השנה וכן את דוחותיה השנתיים.

מדובר במהלך שהוא המשך להפסדים משמעותיים שצברה פנאקסיה, בסך של כ-29.6 מיליון שקלים, בתשעת החודשים הראשונים של 2022. אי פרסום הדוחות המתכונת רבעונית צפוי לחסוך לחברה כמות מסוימת של כסף. 

מצד אחד, מדובר בהחלטה שבאה מנקודת מבט כלכלית, של חיסכון כספים, אך מצד שני, ההחלטה עלולה דווקא לפגוע בחברה מכיוון שהתנהלות פחות-שקופה מפחיתה את אמון המשקיעים בה. כזכור, פנאקסיה נמצאת באמצעו של ניסיון התייעלות מאסיבי לאחר שדיווחה לאחרונה על פיטורים צפויים של כ-40% מעובדי החברה וכן מיזוג צפוי עם קבוצת ניהול ההשקעות ברק, בתמחור שנדמה כלא-פרופורציונלי.

עוד דיווחה פנאקסיה השבוע על כך שחברת פנאקסיה תעשיות, שהינה בעלת השליטה בפנאקסיה הציבורית (מחזיקה 64.94% ממניותיה) העניקה לפנאקסיה הציבורית אשראי בהיקף של כ-2 מיליון שקלים, ללא הצמדה למדד המחירים לצרכן ובריבית המינימלית על פי מס הכנסה, הצפויה לעמוד על בערך 4% במהלך השנה הקרובה. 

קאנומד עוזבת סופית את ענף הקנאביס

חברת קאנומד (Cannomed) דיווחה השבוע על שינוי שמה ל”גפן מגורים והתחדשות בע”מ”, זאת החל מיום שני הקרוב. לאחר שינוי השם, ולמרות הסכסוך המשפטי המתמשך וכינוס הנכסים על מניות חוות הקנאביס קאנומד – שעדיין מתנהלים ובמסגרתם הרוכשת של החווה עדיין חייבת לקאנומד הציבורית כסף – צפויה החברה רשמית לעזוב את תחום הקנאביס.

בהובלת בעל השליטה החדש, צחי אבו (25%), ובשמה החדש “גפן מגורים והתחדשות, צפויה החברה לפעול בתחום הנדל”ן, ובעיקר בהתחדשות עירונית. התפרקותה של קאנומד לא הפתיעה רבים, שכן מתחילת הדרך מקימי הפעילות, האחים מנור וכפיר גינדי, נראו כמי שנלהבים מגל העליות בבורסה בימי ה”הייפ” יותר מאשר מפעילות עסקית אמיתית בתחום.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • שיח מדיקל – 15.27%+
 • נקסטייג’ – 12.10%+
 • טוגדר – 11.60%+
 • פארמוקן – 8.93%+
 • פנאקסיה – 8.16%+
 • קנאשור – 7.69%+
 • אינטליקנה – 3.28%+
 • קאנומד – 2.18%+
 • וונטייז – 1.19%+
 • עמיר שיווק – 0.29%+
 • איי אמ סי – 0.00%
 • יוניבו – 0.00% (עצירת מסחר)
 • אינטרקיור – 1.19%-
 • תיקון עולם קנביט – 4.56%-
 • קנבוטק – 13.27%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר