הרשימה המשותפת על תמיכה בלגליזציה: "אין סיכוי כזה"

בעקבות תוצאות הבחירות מנסה "כחול-לבן" להקים ממשלת מיעוט שתתבסס לראשונה על קולות הרשימה המשותפת. היום בתשובה לפניית מגזין קנאביס מבהיר בכיר ברשימה המשותפת: "אין סיכוי שנתמוך בלגליזציה".

תוצאות הבחירות הובילו לכך שרה"מ נתניהו וגוש הימין קיבלו 58 מנדטים בלבד ולא יכולים להקים ממשלה. מנגד, "גוש אנטי-ביבי" כפי שהוא מכונה בתקשורת, יכול להקים ממשלת מיעוט של 40 ח"כים ממפלגות כחול-לבן והעבודה-גשר-מרצ, בתמיכה מבחוץ של 22 ח"כים נוספים ממפלגות ישראל ביתנו והרשימה המשותפת.

לאור התוצאות, האם יש סיכוי שממשלה כזאת תאשר לגליזציה? ברשימת העבודה-גשר-מרצ יש תמיכה רבתי וגם בכחול-לבן יש התומכים עקרונית במהלך או מוכנים לשקול זאת, למשל היו"ר בני גנץ וח"כים זוטרים אחרים. אמנם יש גם מתנגדים כמו לפיד, גרמן ועוד, אך ייתכן שהוראה של היו"ר תוביל להסכמה.

אחמד טיבי איימן עודה (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)
המנצחים הגדולים של בחירות 2020 ח"כ אחמד טיבי וח"כ איימן עודה ממפלגת "הרשימה המשותפת" – לא יתמכו בלגליזציה (צילום: יונתן סינדל, פלאש90)

עם זאת, ישראל ביתנו והרשימה המשותפת, שהתנגדו עד כה בתוקף ללגליזציה ואפילו להקלות אחרות כמו ביטול הפללת הצרכנים, ככל הנראה ימשיכו להתנגד. הליכוד, במידה ונתניהו לא יצליח להקים ממשלה ולהנחות את חברי המפלגה לתמוך במהלך כפי שהבטיח, לא צפויים לתמוך במהלך כזה כשיבוא מצד כחול-לבן.

הבוקר (שישי) פנינו לבכירים ברשימה המשותפת בניסיון להבין האם יש סיכוי שבכל זאת יתמכו בלגליזציה, וכך אולי יתאפשר לאשר חוק כזה גם ללא תמיכת הליכוד. "אין סיכוי כזה," השיב בכיר ברשימה למגזין קנאביס. ההסבר לדבריו הוא "כדי לא להתנגש עם איסור דתי", שכן על פי האיסלם כל שימוש בסם הוא אסור ("חראם").

לפיכך הסיכוי הטוב ביותר ללגליזציה בישראל ממשיך להיות בג"ץ הלגליזציה שהוגש בשנה שעברה ועתיד לעלות לדיון בעוד כחודש וחצי (22.4.20). אם המדינה תקבל את הטענה לפיה הפללת צרכני קנאביס היא לא מידתית ומנוגדת לחוקי יסוד, תבוטל ההפללה בהוראת ביהמ"ש והמדינה תיאלץ בעל כורחה להסדיר את השוק בחוק.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט