הרשות למלחמה בסמים נגד הוזלת הבירה: “בכייה לדורות”

הרשות למלחמה בסמים בתגובה חריפה כנגד החלטת שר האוצר כחלון על הורדת מחירי הבירה והמשקאות המשכרים, במה שלצד קמפיינים נגד שתיית יין ברדיו שפורסמו לאחרונה ייתכן ומסמל שינוי כיוון במדיניות הארגון שעומד על סף סגירה.

שר האוצר משה כחלון הודיע הבוקר על הורדת מחירי האלכוהול לכבוד החגים, על ידי הפחתה משמעותית במיסוי של עד 46% אחוזים על בירות.

עו"ד איתן גורני - מנכ"ל (בפועל) הרשות למלחמה בסמים
עו”ד איתן גורני – מנכ”ל (בפועל) הרשות למלחמה בסמים

כחלק מהורדת המחירים הצפויה להיכנס לתוקף היום בלילה יוזלו המשקאות החריפים החזקים (40% אלכוהול ומעלה) בכ-21%, מה שעלול לגרור לעלייה בכמות הצרכנים, בעיקר בשכבות הגיל הצעירות שסובלות בעיקר מהמחירים הגבוהים – כך לדברי הרשות למלחמה בסמים שמגיבה הערב על ההחלטה.

ההחלטה על הורדת המחירים, אשר נתקבלה ככל הנראה ללא היוועצות עם בכירי הרשות הלאומית למלחמה בסמים, או עם אנשי מקצוע מטעמה, גררה תגובה חריפה מצדה של הרשות שיצאה כנגד כחלון וכנגד המהלך כולו.

מנכ”ל הרשות: “זו בכייה לדורות”

“החלטת שר האוצר על הורדת המיסוי על האלכוהול היא בבחינת בכייה לדורות,” מסר עו”ד איתן גורני, מנכ”ל (בפועל) הרשות הלאומית למלחמה בסמים. כמו כן הוא ציין כי החלטה זו מנוגדת למגמה העולמית הרואה בהעלאת המיסוי על משקאות אלכוהוליים חלק מהניסיון להיאבק בתופעת השתייה ולצמצם את נזקיה.

העובדה שבעקבות העלאת המחירים בשנת 2012 הגיעה ישראל למקומות הגבוהים בטבלת מחירי האלכוהול בעולם לא מטרידה את הרשות ואף להפך. בדומה לטענות נגד הפיכת הקנאביס לחוקי, לדבריהם ההחלטה על הורדת המסים תוביל להוזלת המוצר ובהתאם לנפיצות השימוש בו – בין השאר בקרב בני נוער.

גם זה בטח יעניין אותך
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלון: “סימלי ועצוב ששר האוצר בחר לקבל את החלטתו ערב לפני יום המודעות הבינלאומי לנזקי תסמונת האלכוהול העוברי החל ב-9 לספטמבר”

מלבד המגמה העולמית מציין גורני כי ההחלטה מנוגדת גם להמלצות ארגון הבריאות העולמי ועלולה להביא לשינוי מגמה מסוכן. “זאת לאחר שבשנים האחרונות הצליחה המדינה, גם באמצעות העלאת המיסוי, להוריד ב-50% את מקרי השתייה לשוכרה בקרב בני נוער,” כך לדבריו.

“סימלי ועצוב ששר האוצר בחר לקבל את החלטתו ערב לפני יום המודעות הבינלאומי לנזקי תסמונת האלכוהול העוברי החל ב-9 לספטמבר,” אמר, “יום בו מציינים את ההשלכות הכואבות של שתייה במהלך הריון ואת הנזקים שהשתייה גורמת לעובר.”

שינוי כיוון – מקנאביס לאלכוהול?

המלחמה בצמח הקנאביס, אשר הייתה חרוטה במשך זמן רב במרכז דגלה של הרשות, גררה אותה לשרשרת הסתבכויות ודה-לגיטימציה שכללה בין השאר מספר פריצות לאתרה והביאה בסופו של דבר להחלטת הממשלה לסגור אותה באופן סופי, שהתקבלה בתחילת החודש שעבר.

יחד עם הפרסומת החדשה כנגד צריכת יין, שהעלתה הרשות לאחרונה לשידור ברדיו, ייתכן כי התגובה החריפה נגד החלטת השר כחלון מראה כי מדובר בתחילתה של מגמת שינוי ומעבר ממלחמה בקנאביס למלחמה באלכוהול.

ראו גם:
יו”ר הרשות למלחמה בסמים סולק מועדת הכנסת
מדען הרשות: “נבחן מחדש ענישת צרכני הקנאביס”
הזוכה בתחרות הרשות למלחמה בסמים: פעילת לגליזציה
הרשות למלחמה בסמים מציגה: קמפיין בעד קנאביס רפואי

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר