מגלגל...

הרשות למלחמה בסמים מציגה: עובדות או בדיות?

הרשות למלחמה בסמים מבססת את טיעוניה על מסמך של הארגון המקביל לה בארה”ב, אך הפלא ופלא, רוב מוחלט של הטיעונים המופיעים באתר הישראלי, כלל לא מופיעים בזה האמריקאי.

על אף שאנו במגזין קנאביס מקפידים לבחון היטב כל תרגום, מאמר או מחקר שאנו מפרסמים ולוודא שהדברים המוצגים מגובים בעובדות מחקריות אמינות, ישנם רבים המלינים על יושרינו וטוענים כי אנו “מייפים” את המציאות. במקביל דואגים המלינים להציג “עובדות” לכאורה, המפורסמות ע”י נציגויות ממשלתיות רשמיות כמו “הרשות למלחמה בסמים” .

איילת מאליס כהן
איילת מאליס כהן

כך עשתה בשבוע שעבר גם איילת מאליס כהן, נשיאת ארגון “עולם ללא סמים” בחיפה, שפירסמה הודעה לעיתונות ובה טענות קשות על השימוש בקנאביס. מאליס טענה כי קנאביס מסרטן יותר מטבק וכי ג’וינט אחד מזיק לריאות יותר מ-5 סיגריות.

לצורך גיבוי טענותיה, השתמשה מאליס-כהן במאמר שמפורסם באתר הרשות למלחמה בסמים ומציג “עובדות” מתמיהות אשר לקוחות – כך על פי האתר – מתוך מסמך של הארגון האמריקני המקביל אשר פועל למניעת שימוש בסמים (NIDA).

יאיר גלר
יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

אך מבדיקה והשוואה שערכנו בין המסמכים השונים, זה שפורסם באתר הרשות וזה שבאתר NIDA, נראה שישנו פער בלתי מוסבר בטיעונים נגד השימוש במריחואנה.

נראה כי במסמך של הרשות הישראלית, האזהרות והסכנות המשוייכות לקנאביס הינן חמורות בהרבה מאלו שמופיעות באתר המקביל וזאת על אף שבתחתית המאמר בעברית נכתב מפורשות כי הנתונים מבוססים על הנתונים מהאתר המקביל.

גם זה בטח יעניין אותך

בנוסף, הרשות אינה מציגה אסמכתאות או קישורים למאמרים המחזקים את טענותיהם.

ראו גם: וועדת הכנסת: תקציב הרשות למלחמה בסמים יגדל פי 3

האם מריחואנה ממכרת?

הטענה כי מריחואנה ממכרת עולה רבות מצד המתנגדים ללגליזציה, תוך התעלמות מהעובדה הפשוטה שמגוון רחב של הרגלים ופעילויות מזוהים לעתים כהתמכרות התנהגותית, ביניהם הימור פתולוגי, אכילה כפייתית, התמכרות ליחסי מין, פורנוגרפיה, משחקי מחשב, קניות או פעילות גופנית, התמכרות לאינטרנט ועוד.

ראו: האם מריחואנה ממכרת?

בעוד שב-NIDA טוענים ש”חלק מהמשתמשים במריחואנה עלולים לפתח תלות אליה (תלוי גיל, היסטוריה, גנים ועוד)”, באתר הרשות הישראלית נכתב כי “כאשר משתמש מתחיל להרגיש שהוא חייב לקחת את הסם כדי להרגיש טוב, הוא מתחיל לפתח תלות או להיות מכור לסם.”

האם מריחואנה מסוכנת לנהיגה?

מחקרים רבים כבר הוכיחו כי עישון מריחואנה אינו מזיק לנהיגה. אף על פי כן, זוהי אחת הטענות המרכזיות של הרשות למלחמה בסמים.

ראו: אלכוהול מסוכן לנהיגה פי 30 ממריחואנה

בעוד שב-NIDA טוענים כי “מריחואנה נמצאה בדמם של כ-14% אחוזים מנפגעי תאונות דרכים, ברוב המקרים בשילוב עם אלכוהול וסמים אחרים,” – ברשות הישראלית בוחרים להתעלם מהציטוט המקורי ולא לציין את עניין הסמים האחרים, כמו גם מהעובדה שקנאביס נשאר בדם גם עד חודש לאחר השימוש בו, וטוענים כי בדמם של קרוב ל-20% אחוזים מהנפגעים בתאונות דרכים קשות היו שאריות מריחואנה.

איך משפיעה המריחואנה על המוח?

שימוש בקנאביס הוכח ככזה שתורם להתפתחותם של תאי מוח חדשים (1, 2), מגן עליו, ואף מסיר תאים פגומים. על פי מחקרים, דווקא אלכוהול, ולא קנאביס, הוא זה שגורם לשריפת תאים במוח.

בעוד שב-NIDA טוענים כי “מריחואנה משפיעה על יכולות למידה, זכרון, תיאבון וקואורדינציה וכי אנשים מסויימים חווים תגובה פסיכוטית או פרנויה בעת השימוש ולא לאחריו,” באתר הרשות הישראלית טוענים כי “בחומר הכימי המצוי במריחואנה, ה-THC, אין כל תועלת למוח, אך הוא בהחלט יכול לפגוע במספר תפקודים שלו.”

האם קנאביס מזיק לריאות?

עישון מריחואנה ללא טבק כלל הוכח ככזה שאינו גורם לסרטן או לנזקים אחרים בריאות או בדרכי הנשימה וכי צריכת קנאביס מגנה על הלב מפני שבץ והתקפי לב.

בעוד שב-NIDA טוענים כי “אין עדות לכך שעישון מריחואנה גורם לסרטן ריאות וכי אדם המעשן מריחואנה באופן קבוע עלול לחוות רבות מהתופעות מהן סובלים מעשני הטבק, כמו שיעול תכוף ודלקות בדרכי הנשימה,” ברשות הישראלית מזהירים בתוקף כי “עישון מריחואנה מגדיל את הסיכון להתקף לב, עישון מריחואנה עשוי לגרום לסרטן באזור הפה, הראש וריאות, משום שיש בה חומרים מסרטנים כמו בטבק.”

האם מריחואנה פוגעת בעובר בעת ההריון?

במחקר שנערך במשך 10 שנים בג’מייקה נמצא כי “ילדים לאמהות שצרכו קנאביס במהלך ההריון היו בעלי יכולות חיוביות יותר מאלו שנולדו לאמהות שלא צרכו קנאביס כלל בעת ההריון”.

ב-NIDA מספרים כי מחקרים מצאו ש”צריכת מריחואנה בעת ההריון עלולה לגרום לשינויים במוח הנוגעים לזכרון, תשומת לב ופתרון בעיות והדגישו כי אין לדעת בוודאות שאכן כך מאחר וייתכן והאמהות צרכו גם טבק ו/או אלכוהול…”. מנגד, ברשות הישראלית טוענים באופן חד-משמעי כי “מספר מחקרים מדעיים מצאו שתינוקות שנולדו למשתמשות במריחואנה היו נמוכים יותר, בעלי משקל קטן מהממוצע וראשם בגודל קטן משל תינוקות שנולדו לאימהות שלא השתמשו בסם. תינוקות קטנים יותר הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח בעיות בריאות”. את הדגש שפורסם ב-NIDA הפכו ברשות ל-“החוקרים אינם בטוחים אם בעיות אלו של ילודים, אם נגרמו על ידי המריחואנה, ימשיכו להתקיים כאשר הילד יגדל.”

דובר הרשות למלחמה בסמים, גלעד היימן, סירב להגיב לידיעה.

ראו גם: הסמים במלחמה בסמים
ראו גם: עולה עולה, כמה זה עולה לנו?

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר