מגלגל...

הרשות הלאומית למלחמה בסמים מאשימה: “צרכני הקנאביס פוגעים במשק”

לכבוד יום הפועלים החליטו ברשות למלחמה בסמים להילחם בפועלים… בסטטוס שפורסם בדף הפייסבוק של הרשות הואשמו צרכני הקנאביס בכך שהם פוגעים בכלכלה הישראלית. התגובות לא איחרו לבוא.

הרשות הלאומית למלחמה בסמים הציגה היום שוב עד כמה מנותקים מהמציאות אלו האחראיים על מדיניות הטיפול בבעית הסמים בישראל. אחרי שלפני חצי שנה טענו בדף הפייסבוק של הרשות כי “החזקת קנאביס לשימוש עצמי אינה עילה למעצר” וספגו תגובות חריפות מהגולשים, הפעם החליטו מנהלי הדף לתקוף ישירות את צרכני הקנאביס בישראל. “חשוב להזכיר כי לקאנביס ולנגזרותיו ישנה השפעה ישירה על המשק, שכן פריון העבודה של אנשים המעשנים קנאביס באופן קבוע נפגע.”

נראה כי מנהלי עמוד הפייסבוק של הרשות לוקחים דוגמה ממנכ”ל הרשות יאיר גלר אשר מקפיד באופן קבוע לטעון טיעוני סרק מוחלטים במסווה של מדיניות הגיונית כלשהי ולהתעלם לגמרי מטיעונים מבוססים המוצגים לו.

לדוגמה, בדיון שנערך בתכנית הבוקר של אורלי וגיא לפני חצי שנה, השתמש גלר ב”חוק היובש” האמריקאי (התקופה בה נאסר השימוש באלכוהול, ממנו צמחו אל קאפונה והמאפיה) כטיעון לטובת האיסור על שימוש בקנאביס. צפו:

מזה חודשים רבים שדף הפייסבוק של הרשות הלאומית למלחמה בסמים משמש כזירת התנגחויות בין מפעילי העמוד לבין תומכי הקנאביס והלגליזציה. כל סטטוס וקישור המפורסמים בדף הרשות זוכים מיד לתגובות נחרצות ומנומקות המסבירות מדוע – שוב – הרשות טועה בגישתה.

גם זה בטח יעניין אותך

על אף שאין זה ברור מי מתוך 12,447 העוקבים אחרי הדף הם למעשה קהל היעד האמיתי של אותם סטטוסים, מקפידים ברשות לפרסם סטטוסים באופן עקבי ומסור כנגד השימוש במריחואנה וחשיש. עם זאת, יש לציין כי בחודשים האחרונים, לאחר שכל טיעוניהם כנגד צרכני הקנאביס הופרכו, מתמקדת הרשות בעיקר במאבק בתופעת שתיית האלכוהול בקרב צעירים.

כעת נראה שתפיסות החשיש בדרום ופשיטות המשטרה על בתים לגידול מריחואנה הינם חלק מתכנית מתואמת היטב אשר בה מעורבת גם הרשות למלחמה בסמים (ואלכוהול). דף הפייסבוק של הרשות למלחמה בסמים פעיל באופן מיוחד בשבועות האחרונים ומקפיד לפרסם לפחות סטטוס אחד ביום כאשר חלקם אף “מקודמים” על ידי פייסבוק בעבור תשלום כמובן, מכספי הציבור כמובן.

הערב נשבר “שיא” נוסף באבסורד הבלתי נגמר של טיעוני הרשות – בסטטוס שפורסם היום לכבוד ה-1 במאי, יום הפועלים, טענו מנהלי הדף כי עישון קנאביס פוגע בכלכלה.

“היום, ה 1.5, בו מציינים את חג הפועלים הבינלאומי, חשוב להזכיר כי לקאנביס ולנגזרותיו ישנה השפעה ישירה על המשק, שכן פריון העבודה של אנשים המעשנים קנאביס באופן קבוע נפגע,” נכתב. “עישון הקנאביס על נגזרותיו ידוע כאחד מהגורמים העיקריים למצב הנקרא ‘תסמונת העדר מוטיבציה’, המובילה את משתמשי הקאנביס למצב של אדישות ופאסיביות.”

הרשות למלחמה בסמים מאשימה

בכך מנסים למעשה ברשות לשמר את הסטיגמה שדבקה בצרכני הקנאביס כאילו הם כולם “סטלנים” מובטלים המהווים עול על החברה, בניגוד גמור למציאות. בישראל ישנם כ-700,000 צרכני קנאביס בישראל, על פי נתוני הרשות עצמה. רובם המוחלט עובדים, מגדלים משפחות, עושים מילואים ומשלמים מיסים (אותם המיסים שמממנים את הרשות) ונאלצים – מעבר לאילוץ החוקתי והרדיפה המשטרתית – להתמודד גם עם סטיגמות ילדותיות שמקורן באמריקה של שנות ה-70.

“אפשר קישור למחקרים התומכים בקביעה הנחרצת הזו?” ביקש אחד הגולשים בתגובה ולא זכה לתשובה כמובן. “אני מעשן מעל 16 שנים לכאורה (זה פלילי כידוע), מפרנס משפחה, דואג לחינוך לילדיי ואזרח תורם,” רשם המגיב שי דביר. “אתם לעומת זאת מקבלים משכורת תמורת השארת הקנאביס כלא חוקי, אז ברור שתמשיכו למרוח את הציבור במחקרים הכל כך אמיתיים.”

יאיר גלר
יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

נראה שגורמי הרשות פשוט אינם מבינים את הנזק להם גורמת המלחמה בסמים. אמנם במהלך השנים האחרונות הפסיקו קברניטי הרשות לפרסם טיעוני הפחדה ואיומים כפי שנהגו בעבר ואף הגדילו לעשות והתנצלו על פרסומת “המחבל המתאבד“, אך למעשה, מאחורי הקלעים מסתתרת אותה מדיניות מיושנת המאפיינת את הרשות.

מרוב טיעונים נגד האמירה המגוכחת הזאת, שמאשימה אנשים תמימים ואזרחים ראויים בגרימת נזק לכלכלה בכך שהעזו לעשן ג’וינט בערב במקום לצרוך אלכוהול, תרופות או סיגריות, שכידוע מאוד מועילות לכלכלה, קשה לדעת מאיזה טיעון להתחיל. האם כדאי שמישהו יעדכן את הרשות למלחמה בסמים שרבים מהספורטאים הגדולים בהיסטוריה צרכו קנאביס להנאתם? או שנדבר על כך שמנהיגים בכל העולם, כולל שלושת נשיאי ארה”ב (לפחות), עישנו קנאביס (ולא מעט…)? או שאולי פשוט לבקש מהרשות להציג את נתוני המחקר עליו הם מבססים את הטיעון? אפשר גם להזכיר למר גלר את ההודעה הרשמית של האו”ם משנת 2011 להפסקת המלחמה בסמים, או את העובדה שלגליזציה הוכחה בפועל כתורמת לירידה בצריכת הסמים. היינו גם מספרים למר גלר ונציגי הרשות על המיליארדים שאפשר להרוויח לטובת הכלכלה הישראלית, אבל אפשר פשוט לעיין בתגובות הגולשים לסטטוס: לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר