הרמטכ”ל בוחן קיצוץ מענקי שחרור לחיילים שייתפסו מעשנים קנאביס

ועדה שמינה הרמטכ"ל ממליצה על הטלת סנקציות כלכליות ואחרות כגון קיצוץ מענקי שחרור ושלילת תעודות לוחם לחיילים שייתפסו מעשנים קנאביס בצבא. הסניגוריה הצבאית מוחה: "הענישה קשה גם ככה, צריך להקל".

בצה”ל מודאגים מהעלייה בשימוש בקנאביס בצבא ובשבוע הבא תציג ועדה שמינה הרמטכ”ל אביב כוכבי את המלצותיה שגובשו בעניין זה, כך מדווח כתב ‘ידיעות אחרונות’ יוסי יהושוע הבוקר (ב’).

בין המלצות הועדה צעדים הכוללים שלילת הטבות וסנקציות כלכליות נגד חיילים שייתפסו מעשנים קנאביס, ככל הנראה גם אם עישנו קנאביס בבית בעת חופשה, במידה ויודו ביותר מחמישה מקרים כאלו.

על פי הדיווח סנקציות אלו כוללות למשל שלילת הטבות כגון תעודת לוחם, צמצום או שלילת מענק שחרור, ביטול פיקדון ומניעת ואוצ׳רים, חופשות ונופשי יחידה.

עוד מתכוונים בצה”ל לבנות מסלולי הכשרה למפקדים, מערכי הסברה לחיילים, פניה להורים ליצירת מאמץ משותף, קמפיין פנים צה”לי על סכנות השימוש בסמים בעת מילוי תפקיד צבאי ועוד.

החלטה זו מגיעה למרות הרפורמה שהטמיע צה”ל בעניין זה לפני כשנתיים, במסגרתה נקבע כי חיילים שעישנו קנאביס בעת חופשה פחות מ-5 פעמים לא יענשו בפלילים.

במקביל להטמעת הרפורמה החלה המשטרה הצבאית במאמצים לתפוס חיילים העושים שימוש בקנאביס בתוך הבסיס, בזמן השירות, ובהתאם זינקו נתוני האכיפה נגד שימוש זה בעד פי 2 ויותר.

בעקבות נתונים אלו החליט הרמטכ”ל להקים ועדה שתבחן כיצד ניתן לטפל בתופעה. לראשות הועדה מונה קצין המשטרה הצבאית הראשי, תא”ל יאיר ברקת, וחברים בה גורמי משטרה צבאית, פרקליטות צבאית, חיל החינוך ומפקדים.

על פי הדיווח בידיעות אחרונות מעיד קצין בכיר כי “תופעת השימוש בסמים מהווה איום משמעותי לאור האחריות המוטלת על החיילים והלוחמים וההשפעה המסוכנת של חומרים אסורים על פעילות מבצעית”.

המלצות הוועדה הוצגו לראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, וכן לפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, ויוצגו כאמור לרמטכ”ל כוכבי בשבוע הבא.

מנגד טוען הסנגור הצבאי הראשי אל”מ רן כהן כי אין טעם להוסיף סנקציות מעבר לאלו הקיימות וכי הענישה הקיימת היא חמורה גם ככה.

“לעמדת הסנגוריה הצבאית אין מקום להוסיף סנקציות על ההליכים המשפטיים שננקטים כיום ועל הענישה החמורה ממילא ביחס לחיילים המשרתים בצבא,” אמר לידיעות אחרונות.

עוד הוא הוסיף: “כבר כיום ענישת חיילים בגין שימוש בסמים חמורה לאין שיעור מזו שננקטת כלפי חבריהם האזרחים ובוודאי אין הצדקה להחמרת הפגיעה בהם. להיפך, ראוי לצמצם את הפער הלא מוצדק”.

כתבה ידיעות אחרונות צה"ל יוסי יהושוע
מתוך ‘ידיעות אחרונות’, הבוקר

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר