טוען...

הרוקחים נעלבו משלט בהפגנה ומאשימים את ד”ר מיכאל דור בהסתה

ארגון הרוקחות זועם על היועץ הרפואי לשעבר של היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, שטען שרוקחים לא יכולים להדריך מטופלים וביקש להעביר את האחריות לאחיות מוסמכות. במכתב שנשלח לו הם מזהירים כי דבריו עלולים להביא אף לפגיעה בנפש.

שלט שהוצג בהפגנת מטופלי הקנאביס הרפואי ועליו נכתב “הרוקח הוא רוצח” עורר את זעמם של הרוקחים בישראל, עד כדי כך שהחליטו לעשות מעשה ולשלוח מכתב נזיפה לד”ר מיכאל דור, היועץ הרפואי לשעבר של היחידה לקנאביס רפואי, שלדעתם אחראי להסתה שהובילה לדברים ועלולה לבסוף אף להיות קטלנית לדבריהם. ד”ר דור השיב להם במכתב משלו.

הרוקח הוא רוצח - שלט בהפגנת מטופלי הקנאביס הרפואי
“הרוקח הוא רוצח” – השלט בהפגנת מטופלי הקנאביס הרפואי

את האחריות לשלהוב היצרים נגדם הם מטיחים בד”ר דור בעקבות דברים שאמר בראיון רדיו בו מחה בתוקף על החלטת משרד הבריאות והיק”ר לתת דווקא להם את האחריות על הדרכת מטופלי הקנאביס ואף לאפשר להם למכור מוצרי קנאביס השונים מאלו שנקבעו על ידי הרופא המטפל.

יש לציין כי הכיתוב “הרוקח הוא רוצח” כלל לא אמור היה להתייחס לכלל הרוקחים בישראל, אלא לרוקח ספציפי – מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט – שלמרות שאיננו רופא הוא חותם בשמו על רשיונות ומתעלם לטענת המוחים מזעקות החולים.

אלינה אמיתי מיכאל דור
“אמירות חסרות אחריות עם פוטנציאל קטלני”, ד”ר אלינה אמיתי נגד ד”ר מיכאל דור

במכתב, שעותק ממנו נשלח גם למנכ”ל משרד הבריאות ועליו חתומה ד”ר אלינה אמיתי, יו”ר ארגון הרוקחות בישראל, נטען כי “בראיון רדיו הבעת דעתך האישית הבוטה תוך ניצול המעמד המקצועי שיוחס לך ואמרת דברים קשים ביותר נגד ציבור הרוקחים בישראל”.

הראיון המדובר שנתן ד”ר דור נערך לאחר החלטת משרד הבריאות לאפשר לרוקחים לשנות מינוני קנאביס שנקבעו ע”י רופאים מוסמכים, זאת בניסיון להתמודד עם מחסור באספקה. שינוי המרשם באופן זה מאפשר לרוקחים למכור מוצר שישנו במלאי במקום מוצר שרשם הרופא אך אינו במלאי.

החלטה זו של משרד הבריאות היא חסרת תקדים מבחינה רפואית, ויש גם מי שטוען שהיא איננה חוקית – וזה אכן עורר גם את ביקורתו של מי שהיה האחראי הרפואי על התחום, עד שהתפוטר לאחרונה מתפקידו.

חלק מהציטוטים שיוחסו לד”ר דור מתוך הראיון ומצוטטים במכתב שנשלח אליו: “הייתי נלחם בשיניים לא לאשר לרוקחים להפעיל שיקול דעת בניפוק קנאביס במקרה של חוסר”; “הדרכה למטופל זה לא באחריות רוקח”; “המילים ‘הדרכה רוקחית’ הן ריקות מתוכן”; “ההחלטה נעשתה בניגוד לדעתי ואינה נכונה” ועוד.

לדברי ארגון הרוקחות, כך במכתב, טענות אלו של ד”ר דור הן “חסרות בסיס אשר נובעות מסיבות אישיות שבעקבותיהן עזבת את היחידה לקנאביס רפואי”. עוד כתבו לו כי “שימוש בבמה תקשורתית להעברת מסרים בוטים היא פסולה” וכי “מדובר בפגיעה ישירה בציבור הרוקחים וערעור בטחון הציבור במקצועיות שלהם”.

יתרה מזאת מאשימה יו”ר הארגון ד”ר אמיתי את ד”ר דור בכך שדבריו עלולים להביא אף לאסון לדבריה, “בפרט בימים אלו בהם מערכת הבריאות מסה להתמודד עם תופעת האלימות כלפי צוותים מטופלים”.

ד”ר אמיתי צירפה כאמור למכתבה תמונה מהפגנת המטופלים שנערכה בסוף השבוע ובה נראה אדם מחזיק בשלט עליו נכתב “הרוקח הוא רוצח”. לדבריה “מספיק להסתכל על התמונה בכדי להבין את הפוטנציאל הקטלני של אמירות חסרות אחריות מסוג זה”.

בחלוף יממה לאחר קבלת המכתב השיב ד”ר דור במכתב משלו, התנצל אם דבריו לא הובנו כראוי, הבהיר כי אין לו כל כוונה לפגוע, אך התעקש ועמד על כך שלעמדתו המקצועית אין לרוקחים את היכולת או הסמכות לנהל מערך הדרכה למטופלי קנאביס רפואי בישראל.

“צר לי כי דברי לא הובנו כפי שרציתי,” פתח ד”ר דור את מכתב התשובה. “לא היתה לי שום כוונה להטיל דופי בציבור הרוקחים. אני עובד מולם יום יום ומלא הערכה לפעילותם”.

לעמדתו של ד”ר דור, כפי שגם הסביר במכתב, מי שאמור להיות אמון על הדרכות מטופלי הקנאביס הן אחיות מוסמכות ולא רוקחים – בדיוק כפי שהיה עד כה לפני הטמעת רפורמת בתי המרקחת. לדבריו האחיות מחזיקות בידע מצטבר ובפנאי הנדרש לשם כך.

במכתב התשובה הוא מבהיר כי עמדתו בעניין זה לא השתנתה. “הדרכה רוקחית מחייבת תנאים, ידע וזמן,” כתב. “ניתן להנחיל ידע אבל במרבית בתי המרקחת אין תנאים ללמד שימוש בקנאביס ומעל הכל – העומס המוטל על הרוקחים היום הוא כזה שהדבר לא אפשרי טכנית”.

לדבריו “אין לי התנגדות להדרכה רוקחית אך מטבע המקצוע אין מעקב רפואי בבתי המרקחת ואילו אחיות הכאב עוקבות לאורך זמן אחר המטופלים ונמצאות בקשר הדוק עם הרופאים המטפלים. רוקח אינו מבצע מעקב רפואי וציפיה שיעשה כך אינה סבירה.”

“אני חוזר ומתנצל אם פגעתי במישהו לא בכוונה אבל ההדרכה של מטופלי הקנאביס לא יכולה להתבצע בתנאים הקיימים היום בבתי המרקחת,” סיכם. “הטענה שלי לא מכוונת לרוקח בשטח אלא למי שכתב הנחייה זו. אני עומד על דעתי שאחיות כאב מומחיות אמורות לעסוק בכך.”

ממשרד הבריאות לא נתקבלה תגובה.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר