הרוקחים מגיבים לקיצוץ הצפוי ברווחיהם: “היצרנים מרוויחים יותר”

הרוקחים לא מוותרים על הרווחים הנאים ממכירת קנאביס רפואי ויוצאים לקרב. בפנייה לבג"ץ הם טוענים שמשרד הבריאות נטפל אליהם ומתעלם דווקא מהרווח של חברות הייצור. לטענתם סגן השר קיש פועל שלא בסמכות ויביא להרס ענף הרוקחות.

בשנה האחרונה זיהו יזמים את הפוטנציאל הגלום בשוק הקנאביס הרפואי ועוד יותר בשוק הלגליזציה שצפוי לבוא בהמשך, ונכנסו לפעילות בתחום דרך הקמת בתי מרקחת ייעודיים לממכר קנאביס. הם אמנם מחויבים להחזיק מלאי תרופות ולעמוד בכל התנאים של בית מרקחת “רגיל”, אבל הגישה, העיצוב, והכוונה – היא להיות מן חנות קנאביס, “דיספנסרי”, שעיקר עיסוקה והתמקצעותה הוא בתחום זה.

תופעה זו, הכוללת נכון להיום כמה בתי מרקחת בודדים בלבד, צפויה אולי להתרחב משמעותית בחודשים הבאים לאור החלטת סגן שר הבריאות יואב קיש להתיר שיווק ישיר של קנאביס רפואי, “מהמפעל למטופל”, מעל ראשם של בתי המרקחת. היתר כזה יאפשר למעשה לכל מפעל או בית מסחר, אולי גם לכל מגדל בהמשך, לשווק קנאביס בעצמו, דרך מן חנות-מפעל משלו, ללא צורך באחזקת בית מרקחת שלם הכפוף לדרישות קפדניות מאוד של תרופות.

מי שחושש מתופעה זו הם חברי הסתדרות הרוקחים, הגוף המייצג את בתי המרקחת הפרטיים, שנהנים מאוד מעלייה חדה בקצב המכירות בעקבות היותם הגורם הבלעדי הרשאי לשווק קנאביס בישראל. על פי תחשיב ממשלתי הם גוזרים נתח של כ-30% ויותר מכל מוצר קנאביס שנמכר, עובדה שעוררה דרישה ציבורית לקצץ ברווחיהם על מנת להפחית את המחירים שזינקו בעקבות הרפורמה במאות אחוזים – יוזמה זו לא תבטל את זכותם של בתי המרקחת לפעול בתחום, אך אולי תייתר חלק מהם.

בניסיון לעצור את המהלך פנה כבר בשבוע שעבר יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו אל הכנסת בדרישה שלא יישם את ההחלטה לאפשר שיווק ישיר. השבוע (ג’) שלח פפו פנייה נוספת, הפעם אל שופטי בג”ץ, במסגרת העתירה המתנהלת מזה שנה וחצי נגד הרפורמה. בפנייה, שעותק ממנה הגיע למגזין קנאביס, הוא מטיח ביקורת נוקבת בקיש ובהחלטותיו, ומזהיר מפני הרס מוחלט של ענף הרוקחות בישראל.

“החברות מרוויחות עד 77%, ונטפלים אלינו”

“סגן השר אומר למעשה כי אפשר למכור ישר מהמחסן, בלי דרישות של גודל בית מרקחת, מלאי מינימום, שעות פתיחה, זמינות לציבור, מדפים בצורה מסוימת ועוד מאות דרישות הנכללות בחוק ותקנות של בתי מרקחת,” הם מסבירים, אם כי יש לציין כי הם גם כנראה מתעלמים מכך שהחברות כן תחוייבנה לעל פי התכנית נפק את הקנאביס רק על ידי רוקח מומחה ועל פי פרוטוקול ניפוק.

לתשובה לבג”ץ צירפו הרוקחים נתונים מדו”חות כספיים של חברות קנאביס בורסאיות שלדבריהם “מתהדרות במתח רווחים גולמיים שנע בין 50%-77% אבל מתח רווחים זה כלל אינו זוכה להתייחסות של סגן השר בעוד 25%-31% האחוזים של בתי המרקחת הם הנושא הדחוף מבחינתו לטיפול”. לדבריהם “מדובר באפליה בוטה ומכוונת שלא יכולה להתקבל כהחלטה רגולטורית סבירה או לגיטימית”.

עוד לטענתם, גם אם יקוצצו 20% מהעלויות למטופל במסגרת השיווק הישיר, לעולם לא יתאפשר באסדרה החדשה להגיע למחירים של האסדרה הישנה, ולכן הדרך להוזלת המחירים היא אולי קביעת מחיר גג, פיקוח מחירים – מהלך שמשרד האוצר מתנגד לו וגם משרד הבריאות כנראה ויתר עליו זה מכבר. כמו כן הם טוענים כי “ככל הנראה במהלך 2021 יהיה בארץ עודף היצע, ואף תיתכן ירידת מחירים והשמדה של מלאים”.

“השקענו עשרות אלפי שקלים”

“לא נאפשר יצירת בתי-מרקחת רגילים וכאילו-בתי-מרקחת מופחתי דרישות לקנאביס רפואי,” כותבים הרוקחים. “מהלך כזה יביא בהכרח למדרון שידרדר את כל העיסוק ברוקחות לעברי פי פחת”. לטענתם משרד הבריאות נטפל דווקא לרוקחים ומנסה לקצץ מרווחיהם בעוד הוא מתעלם לכאורה מהרווחים של שאר החוליות בשרשרת הייצור. על בסיס טענה זו הם דורשים מבית המשפט “להתמודד עם נושא המחיר מבלי לפגוע רק בחוליה אחת”.

לדבריהם “איננו חוששים מפיקוח מחירים, אנחנו מתקיימים במשטר של פיקוח מאז קום המדינה, לא נהיה מוכנים לכך שסגן שר הבריאות ינדה את בתי המרקחת ויפתח פתח לניפוק תרופות בישראל ללא שירות רוקחי שלא באמצעות בית מרקחת – לא של קנאביס רפואי ולא כל ניפוק של תכשיר אחר. ההצעה של סגן השר היא הליכה אחורה מהרפורמה ובאה לענות על לחצים המופעלים על ידי חלק קטן מהמטופלים”.

כפי שציינו גם במכתב לכנסת, בפנייה לבג”ץ הם טוענים כי “למעשה זו הודעה של סגן השר בכישלון הרפורמה או לפחות חלקה” וכי “אין בהחלטה כל ראיה כוללת, הבנת המשמעות, שינויי החוק הנדרשים, ומעל הכל אין בו שמירה על בריאות הציבור, על מקצוע הרוקחות או על בתי המרקחת”. לטענתם בתי המרקחת “השקיעו עשרות אלפי שקלים כל אחד בהתאמה והכנה לעמידה בדרישות”, ולכן זה לא הוגן כלפיהם.

לבסוף הם חוזרים על כך שהמהלך לא יביא להוזלה ולא ניתן לביצוע באופן חוקי, ודורשים את התערבות שופטי בג”ץ בסוגיה. כזכור, העתירה המתנהלת בבג”ץ קראה להשיב את הליכי הייצור לקדמותם ולבטל את הרפורמה כולה, את המתודה הקלינית עליה היא מבוססת ולהשיב לקדמותו את המחיר הקבוע, 370 ש”ח לחודש לכל כמות. בשלב זה נראה עם זאת כי הצדדים מבינים שהמחיר הוא כנראה הסוגיה המהותית העיקרית שנותרה לא פתורה.

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר