הרופא למטופל: תרופות בחינם – קנאביס ב-1,500 ש"ח

חולה פוסט טראומה שביקש לקבל מרשם לקנאביס רפואי קבע תור למרפאה ציבורית, ללא עלות. משנודע למרפאה שהמטרה היא קנאביס הודיעו לו כי התור מבוטל וכי הוא מוזמן לשלם 1,500 ש"ח עבור ביקור פרטי.

ש', בן 25 הסובל מפוסט טראומה ומטופל בכדורים פסיכיאטרים, ביקש לקבל מרשם לקנאביס רפואי לאחר שהטיפול התרופתי לא הצליח.

על מנת לנסות את הטיפול האלטרנטיבי פנה ש' אל מרפאה ציבורית של ד"ר נחום סגול בקופת חולים "מכבי", אחד הרופאים המוסמכים לניפוק מרשמי קנאביס רפואי.

התור נקבע להיום (א') וזאת ללא כל דרישת תשלום, שכן ש' הוא מבוטח של הקופה וזכאי לטיפול רפואי ללא עלות במסגרת הרפואה הציבורית.

אך להפתעתו של ש', מרגע שנודע לד"ר סגול כי הוא מבקש טיפול בקנאביס רפואי, הודיע מיד הרופא על ביטול התור באופן חד צדדי, בהודעת ווצאפ.

במקום התור החינמי שבוטל הציע ד"ר סגול לש' תור חדש למרפאתו הפרטית וזאת בעבור תשלום בסך 1,500 ש"ח עבור בדיקה – ללא הבטחה לניפוק רישיון.

בהודעת ווצאפ שקיבל נכתב: "קבעת תור ליום ראשון, התור הוא בעניין קנאביס? אם כן עניין הקנאביס זה באופן פרטי בעלות 1,500 ש"ח. התור ליום ראשון מבוטל."

בשיחה עם מגזין קנאביס מספר ש' כי נציגי המרפאה הבהירו לו כי ביטול התור והעברתו למרפאה פרטית נובעים מכך שביקש קנאביס, וכי במידה והיה מבקש טיפול רפואי "רגיל" לא היה מתבטל התור והוא לא היה נדרש לשלם כלל.

אך מלבד עלות הטיפול הגבוהה לה נדרש לפתע ש', קובעים נהלי היחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) כי רופא כלל לא רשאי לנפק מרשמי קנאביס במסגרת פרטית, אלא יכול רק להמליץ על הטיפול ולהמתין לאישור משרד הבריאות, בדומה לאסדרה הישנה בתחום.

על פי הנוהל, כפי שמופיע גם באתר משרד הבריאות, "רופאים אלו [המוסמכים לכך] מורשים להנפיק רישיונות במסגרת הרפואה הציבורית ואינם מורשים להנפיק רישיונות בביקור פרטי או במסגרת שר"פ".

למעשה ש' נדרש גם לשלם סכום כסף נכבד עבור התור החדש, וגם לא זכה באפשרות לקבל את המרשם לקנאביס בו במקום כפי שמבטיחה הרפורמה החדשה, אלא לקוות להמלצת הרופא שתועבר למשרד הבריאות ואולי תאושר תוך כמה שבועות או יותר.

פרשייה זו נוגעת למעשה באחת הנקודות הבעייתיות ביותר מבחינת רפורמת הקנאביס הרפואי – חוסר רצונם של הרופאים, וגם של הקופות, למלא את התורים במרפאות הציבוריות במטופלים המעוניינים בקנאביס רפואי.

לשם כך, כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס, מקדם בימים אלו משרד הבריאות נוהל חדש שייקבע תג מחיר של 283 ש"ח לביקור אצל רופא קנאביס במסגרת הרפואה הציבורית, בתקווה שאז הרופאים והקופות יהיו מוכנים לאפשר טיפול זה באופן שוטף.

מנגד בדיון שנערך בשבוע שעבר בנושא זה בועדת הכספים של הכנסת, הביעו חלק מחברי הכנסת התנגדות לגביית תשלום כלשהו עבור טיפול בקנאביס ברפואה הציבורית וטענו כי לא צריך להיות הבדל בין טיפול בקנאביס לטיפול בתרופות.

פשרה שהוצעה במהלך הדיון היא לאפשר למרפאות לגבות את הסכום של 283 ש"ח בביקור הראשון, בעת ניפוק המרשם, ולאחר מכן להסיר את החיוב במקרה של חידושי רישיון.

לא בטוח שהקופות והרופאים יסכימו לפשרה זו, אך גם בלעדיה ייתכן בהחלט שרופאים ימשיכו לסרב לקבל מטופלי קנאביס במרפאות ציבוריות ויעדיפו לדרוש מהם תשלום גבוה במסגרת טיפול במרפאה פרטית.

מטעמו של ד"ר סגול נמסר: "אין תגובה".

מקופת חולים "מכבי" נמסר: "אנחנו שותפים לקושי של מטופלים להשגת תכשירי קנאביס להקלה על מצבם הרפואי. קנאביס אינו תרופה ואינו כלול בסל הבריאות ועל כן אינו חלק מהטיפול הניתן בקופות החולים. הנושא מצוי באחריות משרד הבריאות. משרד הבריאות הכשיר מספר רופאים המורשים לרישום קנאביס, אך הרופאים אינם מחוייבים להעניק שירות זה במסגרת עבודתם בקופת החולים. אנו מצפים ממשרד הבריאות להסדיר במהרה את נושא אספקת הקנאביס לחולים הזקוקים לו בצורה מהירה ושירותית".

ממשרד הבריאות נמסר: "הרופאים המוסמכים במסגרת הקורסים שמעביר משרד הבריאות צריכים לעבוד במסגרת ציבורית, ומחויבים להביא אישור על העסקה במוסד ציבורי כתנאי להשתתפות בקורס. אין זה מונע מהם לעבוד גם במסגרת פרטית, אך שם אינם יכולים לתת רישיון 'ישיר' אלא המלצה, שצריכה אישור היק״ר".

חדשות
Back to top button