מגלגל...

אחרי האיומים: מנהל מדי פארם ומנכ”ל יוניבו מדברים

ריאיון מיוחד עם מנהל בית מרקחת מדי פארם בחולון, שעמד השבוע במרכז פרשה מסעירה במהלכה השותף שלו ובעל השליטה בבית המרקחת, מנכ"ל חברת יוניבו גולן ביטון, השתלט על המקום, סגר אותו, איים לכאורה כי ידרוס את הרוקח ולקח 50,000 ש"ח מהקופה. היום בית המרקחת חזר לפעילות והצדדים מנהלים מו"מ להיפרדות כאשר יוניבו מתכוונת להגיש תביעה לבית המשפט וטוענת: "מדובר בנוכלים, הם גנבו כספים, אנחנו בעלי השליטה ומותר לנו לעשות כרצוננו בחשבון"

בשבוע שעבר פרסמה חברת הקנאביס יוניבו (Univo) הודעה מהותית לגבי סכסוך עסקי משמעותי שנתגלע עם בית מרקחת מדי פארם בחולון, בו היא מחזיקה 51% מהמניות, כלומר בו היא בעלת השליטה, זאת מזה כשנה וחצי, מאז יולי 2021.

איש בענף לא האמין שבחלוף ימים בודדים יפורסמו ברשת מראות כמו אלו שנראו השבוע בסרטונים שפורסמו שלשום (ג’) במגזין קנאביס, בהם נראה מנכ”ל יוניבו, גולן ביטון, צועק באמצע הרחוב בחולון על עובדת שלו שתיסע מהמקום בעוד היא מחזיקה תיק מלא בכ-50,000 ש”ח במזומן שביטון ועובדי יוניבו לקחו מקופת מדי פארם כמה דקות קודם לכן, מעט לאחר שהשתלטו על בית המרקחת בליווי שומרים מחברת אבטחה פרטית.

50,000 השקלים הללו נלקחו לטענת יוניבו כדי להפקידם בחשבון הבנק של בית המרקחת, חשבון שנמצא בבעלות משותפת של יוניבו ביחד עם מי שמחזיקים ביתר 49% המניות של בית המרקחת – מנהל בית המרקחת אלון נייזוב (45) והרוקח של בית המרקחת אבי יגודייב (39). אך אלון ואבי טוענים כי ביטון ועובדי יוניבו לא באמת התכוונו להכניס את 50,000 השקלים לחשבון המשותף, אלא לחשבון הפרטי של יוניבו, ולכן, לדבריהם, הם ניסו למנוע את המעשה. 

לכן גם, כפי שניתן גם לראות בסרטונים שפורסמו, נראה אבי כשהוא חוסם בגופו את דרכם של ביטון ועובדי יוניבו מלנסוע מהמקום עם הכסף המזומן בידיהם. לטענת אלון ואבי, רק לאחר שהמשטרה הגיעה למקום וסוכם שהכסף יופקד בחשבון המשותף של בית המרקחת, נפתרה הבעיה, לפחות זמנית. מנגד, לטענת יוניבו, אין באפשרותם בכלל להפקיד כסף לחשבון הבנק של יוניבו גם אם היו חפצים בכך, זאת בגלל הגדרות רגולטוריות שמונעות הפקדת מזומן בחשבון זה, כמו גם בחשבונות בנק אחרים של החברה, כך שמדובר בטענות שווא של מי שלטענתם הם אלה שהפרו את הנהלים והשתלטו על העסק בכוח.

אתמול (ד’), יממה למחרת האירוע המתוקשר וחשיפתו במגזין קנאביס, פרסמה יוניבו הודעה רשמית לבורסה ולציבור המשקיעים, כמו גם הודעה לתקשורת, ובהן תגובה לפרסום במגזין קנאביס ופירוט נוסף לגבי האירוע שהתרחש. אלון ואבי מצידם פתחו הבוקר (ה’) את בית המרקחת מחדש כשבתחילה הגיע ביטון אל המקום בניסיון לסגור אותו שוב אך משטרה שהוזמנה למקום סילקה לטענת אלון את ביטון ואיפשרה את המשך הפעילות עד הודעה חדשה.

בשיחה עם מגזין קנאביס מסבירים אלון ואבי מצד אחד איך נוצר הקשר שלהם עם גולן ביטון ועם יוניבו, מה הביא לסכסוך שהוביל לפיצוץ שפירק השבוע את השותפות, איך הם מגיבים להאשמות של יוניבו כלפיהם על כך שהם לכאורה התנהלו באופן לא תקין בניהול בית המרקחת ומה הם מתכוונים לעשות כעת אחרי הפיצוץ. מצד שני בשיחה עם מגזין קנאביס הערב ביטון משיב על הטענות ומנסה לספק הסברים משלו תוך שהוא מטיח האשמות קשות בשותפיו עד לא מכבר.

אלון, יוניבו פרסמו הודעה לבורסה לפיה בית המרקחת סגור עד הודעה חדשה, עד שהם יחליפו את ההנהלה – כלומר אתכם. מה אתם יכולים לעשות לגבי זה?

אותנו הם לא יכולים להחליף.

מדוע? הרי הם 51% מהעסק, הם בעלי השליטה. הם לא יכולים לעשות מה שהם רוצים כבעלי שליטה?

ממש לא, אם הם היו יכולים לעשות את זה הם היו עושים את זה מזמן ועובדה שלא. זה שהם בעלי השליטה לא אומר שהם יכולים להוציא כמה כסף שבא להם ומתי שבא להם בשביל מה שבא להם ככה סתם. בנוסף, אנחנו אלה שמנהלים את בית המרקחת והם גם חייבים לנו כסף על הגעה ליעדים בהתאם לחוזה ביננו, אז הם עכשיו סתם מספרים סיפורים, רק כדי להעיף אותנו. שקודם יעמדו במחויבות שלהם. למשל, בהסכם שלנו הוחלט שכל רבעון יהיה סכום מסויים של מחזור חודשי של הכנסות שאם אנחנו מגיעים אליו הם צריכים לשלם. מדובר ב-750 אלף שקל שהם חייבים ולא שילמו, זה רק על הבונוסים וזה חוץ ממשכורות שלא קיבלנו בחודשים האחרונים, ועוד 860 אלף שנאלצנו להכניס לקופה מכסף שלנו בחודש האחרון כדי לעמוד בהתחייבויות של בית המרקחת לספקים אחרי שיוניבו לקחו 760 אלף שקל מחשבון הבנק של בית המרקחת בלי להסביר לנו למה. בקיצור, איך שהתחלנו לבוא בטענות על זה שהם לא משלמים את הבונוסים שסוכם עליהם, התהפכו היוצרות. 

כמה זמן נמשך שיתוף הפעולה ביניכם לבין יוניבו?

כבר שנה וחצי, החל מיולי 2021. 

איך נוצר הקשר בכלל, אתם הייתם בית מרקחת פעיל, רגיל, כמה זמן קודם?

אנחנו היינו 15 שנים שותפים, הפעלנו שנינו אני ואבי 50-50 את בית המרקחת והעסק צמח וגדל ברוך השם. לפני כמה שנים החלטנו להיכנס גם לתחום הקנאביס והגשנו בקשה ליק”ר, קיבלנו קוד ראשוני, שיפצנו את המקום. בתקופה הזאת בינתיים גולן כל יום נכנס אלינו, שלח לנו הודעות, שלח לנו גם את מורן עטר העובדת שלו, גישש. בשלב מסויים לחצתי לו יד ולצערי כשאני לוחץ יד אני לא יכול ללכת אחורה, זה משהו דפוק אצלי. השותף שלי אבי אמר לי ‘בוא נרד מזה, לא כדאי’. זו היתה טעות שלי. לא יכולתי לחזור מלחיצת היד. מאז, לקח כמעט איזה שנה לסיים את הכנת החוזה. היינו במשא ומתן, ואז בחודש יולי 2021 חתמנו על החוזה והתחלנו פעילות משותפת.

מתי הבנת שמשהו לא כשורה?

מאז שהם התחילו להיות חייבים לנו כסף, את הבונוסים על עמידה ביעדים, ולא שילמו אותם. זאת לדעתי גם הסיבה לכך שהם כל הזמן רבים איתנו ומאשימים אותנו בהאשמות. זאת הסיבה שהם מנסים להפיל אותנו – רק כדי לא לשלם לנו. שתבין, אנחנו בהתחלה לא ידענו בכלל מה זה קנאביס. לא היה לנו שמץ של מושג. גם אמרנו לו את זה. לא ידענו כמה נרוויח אם בכלל, כמה כסף זה מכניס. אמרנו לו ‘זה בית המרקחת, אתה קונה אותו כמו שהוא’. הוא הבטיח ‘יש לנו נהגים, נעשה לכם משלוחים ושינוע, יש לי בית מסחר שנכנס בו חצי טון של סחורה, תוכלו כל פעם להזמין…’ שום דבר מזה לא קרה. כל מה שהוא אמר היה שקר וכזב.

אלון נייזוב, מנהל מדי פארם
“גולן הוביל אותנו לסף שיטת רגל” – אלון נייזוב, מנהל מדי פארם

מתי היה הפיצוץ המשמעותי הראשון?

בפעם הראשונה זה היה כשהם באו לכאן בפברואר השנה, 2022, וקרה בדיוק אותו מקרה כמו שקרה עכשיו. הוא פתאום טען שאנחנו גנבנו כסף. אפילו לא הבנו מה קורה כאן, הוא הביא לכאן משטרה, בדיוק כמו עכשיו. בשעה 1 בלילה לקחתי את גולן, אמרתי לו ‘נרגעת? סיימת לקלל ולצעוק, לקרוא לנו גנבים? עכשיו תסביר לי על סמך מה אתה רב איתי כי אני לא מבין’. לא הבנתי מה הוא רוצה. אחר כך הבנתי שהוא טוען שנכנס כסף דרך קניות מהאתר שלנו לחשבון אחר. אמרתי לו שיבוא עם סמנכ”ל הכספים שלו, הקודם, פבל בובר, שיסביר לי מה קרה. הוא אמר לי תאריכים, פתחתי להם את המחשב, את החשבונות, הראיתי להם הכל. אני מאוד מסודר. אני רושם הכל בעצמי לעצמי כדי שחס וחלילה לא יהיה שום גזל. הראיתי לו בדיוק איפה הכל. גולן שואל את פבל ‘איך לא ראית את זה?’ ופבל עונה לו ‘אופס לא שמתי לב’. אתה מבין? בגלל ה’לא שמתי לב’ הזה שבועיים בית המרקחת היה סגור. הפסדנו מאות אלפי שקלים ונכנסו להפסדים. לצערנו, כאשר חתמנו את ההסכם עם יוניבו לא היה לנו כנראה עורך דין רציני, אז זה היה עורך דין אחר ולא עו”ד עמבר שעכשיו איתנו. ההסכם היה ממש גרוע כנראה ועכשיו אנחנו משלמים את המחיר. 

מה קרה מאז?

הסתבר לנו שהם לוקחים כסף מהקופה. מאות אלפי שקלים. הם נכנסו לחשבון בנק, והעבירו את הכסף לחשבון של יו.אן.וי מדיסין בע”מ, חברה בת של יוניבו. עלינו על זה ושלחתי הודעה לסמנכ”ל כספים פבל הודעה, אבל גולן אסר עליו לדבר איתנו, הוא אסר גם על אנסטסיה לדבר איתנו ועל ליאת – על כל מחלקת הנהלת חשבונות. אף אחד לא דיבר על זה מאז. שהכנסנו עורכי דין לסיפור אז הוא הכניס בחזרה את חלק מהכסף.

זה היה בפברואר, כלומר כ-7 חודשים אחרי שחתמתם על החוזה וכחודש לאחר שהייתם אמורים לקבל את הבונוס השני לדבריכם, מה קרה הלאה?

כן, לא קיבלנו כלום, ואז חלפו כמה חודשים נוספים ואז בחודש מאי, לפני כחצי שנה, שוב אותו דבר, פעם שנייה… בפעם הזאת, האמת היא שעד היום אף אחד לא מבין מה הוא רצה בדויק. הוא טען שאנחנו הצהרנו על סחורה בשווי 1.6 מיליון בעוד שבמציאות היה לנו מלאי של 2.8 מיליון. זה מה שהוא טען. זה לא נכון שהצהרנו על מספר שונה אבל גם אם זה היה נכון, נגיד, אז מה הטענה שלו כאן בעצם? הוא צריך להגיד תודה שיש סחורה בשווי מיליון שקל יותר. לא ככה? אבל הוא שוב רב איתי. סתם. שבועיים ככה. בסוף הוכחנו להם שוב שזו טעות שלהם. אגב, בכל המקרים זה תמיד היו טעויות של העובדים שלו, אנשים שהוא הביא. חשוב לי שיבינו: כל הניהול של הכספים של בית המרקחת הוא בכלל אצלם בידיים כבר שנה שלמה. והם טוענים שאני גנבתי… איך אני יכול לגנוב אם הכסף אצלם? אפילו בכסף אני לא נוגע. העובדת שלו, אנסטסיה, הקפדתי גם שהיא זאת שתספור כל פעם את הכסף, אף פעם לא היה חסר. אפילו קפה כבר הפסקנו לקנות מהחשבון של העסק וקנינו מהחשבון הפרטי שלנו. כל שקל שנכנס לקופה עבר דרך העובדים שלו בקיצור, הם אלה שהכניסו את הכסף לתיק, והפקידו. ואז גם הסיבוב הזה נגמר, עוד פעם לחצנו ידיים, השלמנו, וחשבנו שזה נגמר.

אוקיי, אז מה שקרה השבוע זו בעצם הפעם השלישית שדבר כזה קורה? ספר מה קרה

כן. הפעם עם איש כספים חדש שלו, אחד בשם איתמר. אבל זה לא באמת התחיל עכשיו כמו שהם דיווחו לבורסה אלא כבר לפני כחודשיים, בתחילת חודש ספטמבר, הוא פתאום לקח מהחשבון של בית המרקחת כמעט 760,000 שקל. אמרו לנו שאנחנו חייבים להכניס בגלל זה לחשבון את כל המזומנים שיש בעסק, כי אמורים לרדת כספים, חובות, התחייבויות, הרי היינו צריכים גם לשלם משכורות וכו’. זה לא עניין אותו. שום דבר לא מעניין אותו, לא העובדים, לא המשכורות שלהם, לא הביטוחים שלהם. אז כדי לשלם משכורות הכנסנו לחשבון איזה 150,000 שקל מזומן שהיו בכספת. פיזית לא אני הכנסתי, העובדת שלו אנסטסיה הכניסה את הסכום פיזית. אני בכלל לא מתעסק בניירות, חשבוניות וכל זה. פתאום אנחנו מגלים שגם את הכסף הזה הוא משך. תאמין לי, לא אכפת לו מכלום. כשאנחנו במצב שאמורים לרדת כספים לספקים, נשארו בחשבון איזה 20 אלף שקל. זה אומר שאנחנו על סף פשיטת רגל. הוא הכניס אותנו למצב שנקרא אכ”מ, שזה ‘אין כיסוי מספיק’, זה אומר שצ’קים והוראות התחילו לחזור, אנשים התקשרו מכל החברות. ישר חסמו אותנו. ובכלל לא היה לנו מושג שהוא לקח את הכסף הזה. 

יש לך השערה למה הוא משך את הסכומים האלה? זה קרוב למיליון שקל…

אנחנו לא יודעים למה. הוא לקח את זה, העביר את זה לחשבון של חברה בשם יו.אן.וי מדיסין. זו חברה בת של יוניבו.

ואז מה קרה?

אז דיברתי עם העו”ד החדש שלנו אבי עמבר, והוא אמר לנו שמוכרחים למנוע מיוניבו להוציא את הכסף מהחשבון שוב ככה כל פעם מתי שהם רוצים, וגם הבנק סירב לאפשר את זה, ולכן היה צריך לפעול עם חשבון אחר, כדי להציל את בית המרקחת, אחרת בית המרקחת היה פושט רגל. אז פתחנו את החשבון והכנסנו בעצמנו כסף שלי ושל אבי, פרטי, 860 אלף שקל. בזמן הזה העובדות של יוניבו עבדו פה, גם אנסטסיה וגם ליאת, שתיהן יודעות הכל. אז איך הם טוענים עכשיו שאנחנו לקחנו כספים לחשבון הפרטי שלנו? זה ממש לא נכון.

אבל אם כל זה קרה בספטמבר, וכבר אז פתחתם חשבון חדש, נפרד, בגלל שלא יכולתם להוציא כסף מהחשבון המשותף, והכנסתם לתוכו את הכספים מבית המרקחת, אז למה רק בשבוע שעבר, חודשיים אחרי, יוניבו דיווחה שהחשבון המשותף ננעל על ידי הבנק?

במשך החודשיים האלה, בין ספטמבר לנובמבר, פנה אלינו נציג של הבנק בכל פעם שגולן ביקש למשוך משם כסף. עניתי לו שאני לא מאשר כי זה כסף ששייך לספקים. אמרתי לו ‘אני מצידי מוכן לא לגעת בזה אבל שגם הם לא יגעו בזה’. הסיבה שיוניבו דיווחה על זה רק בשבוע שעבר למרות שזה קרה כבר בספטמבר היא שרק בשבוע שעבר הבנק בעצם שלח מכתב רשמי אליהם ואלינו שאומר שהחשבון ננעל. כבר לפני כמה חודשים הבנק ראה שנוצר בלאגן ביוניבו, שהם לקראת חדלות פירעון, ואני גם דיברתי עם מנהלי הבנק, אמרתי להם שלא נשאר לי כסף לתת עוד, נתתי כבר קרוב למיליון שקל וגם 4 חודשים שאנחנו לא לוקחים משכורות, הכל כדי לסגור חובות. בתחילת החודש דיברתי שוב עם הבנק ואמרתי לו שאמור להיכנס כסף מקופת חולים מכבי, הרבה כסף, אבל שמכבי לא מוכנים להעביר אותו לחשבון החדש שפתחנו אלא רק לחשבון הרגיל, הישן, שאליו העבירו תמיד. אז ביקשתי מהבנק שברגע שהכסף נכנס, שיעבירו לי אותו לחשבון החדש שפתחנו, אבל, כנראה באותו זמן גם גולן ביקש מהבנק את אותה בקשה, למשוך את הכספים שמכבי יכניסו, אולי כדי לכסות חובות, ובגלל הבקשות המקבילות בבנק הבינו שיש בעיה ואז הם החליטו לשלוח לראשונה מכתב רשמי בנושא לשני הצדדים. בשלב הזה יוניבו לא יכלה שלא להודיע לבורסה על המצב ולכן יצאה ההודעה בשבוע שעבר. אבל אני אומר לך שהחשבון הזה היה נעול למשיכות כבר חודשיים. גולן ידע כבר בספטמבר שהוא לא יכול למשוך כסף מחשבון הבנק של בית המרקחת.

אוקיי בוא נחזור לאירוע בבית המרקחת – מה גולן ועובדי יוניבו עשו כשהם נכנסו למקום?

גולן נכנס לכיוון הדלפק, אמר לעובדים שלו ‘בואו תתחילו לקחת את המחשבים’. אמרתי לו שהוא לא יכול לקחת שום דבר, שיש במחשבים מידע רפואי סודי ומידע של לקוחות. הוא אמר לנו ‘אתם מפוטרים בכלל, אתם כבר לא פה, הדירקטוריון החליט שאתם מפוטרים ואתם לא יודעים לעבוד’. כשהוא הכניס לכאן את הביריונים שלו המשטרה כבר הגיעה ואמרה להם לצאת, שהם יכולים לעמוד רק בכניסה מבחוץ. 

הסרטון בו נראה ביטון מנסה לנסוע מהמקום עם 50,000 השקלים

ואיך זה הגיע למצב שבו כולם ראו את גולן בסרטון צועק על אנסטסיה באמצע הרחוב שתיסע, ושהוא ידרוס את השותף שלך אבי?

בין היתר הגיעו למקום בועז המפרק של יוניבו, מיטל זוהרה הרו”ח, סמנכ”ל הכספים איתמר ועוד כמה. אחרי שרבנו והתווכחנו, בסוף הם אמרו לי ‘באנו רק לראות את המזומנים’. אז אמרתי להם ‘אין בעיה אני מראה לכם הכל. מראה לכם את הבנק. כמה עשינו כל חודש’. אז הוצאתי להם את כל הדפים, פתחתי להם את הכספת, הוצאתי את הכסף, שמתי על השולחן בדיוק כמו שאני תמיד עושה קראתי לאנסטסיה כדי שתספור את זה. היא באה, ספרה את הכסף, שמה את הכסף בתוך נייר, ואז בתיק השחור שלה, ותוך כדי שהם מדברים איתי, גולן אומר לה משהו לעשות, ואז היא יצאה מבית המרקחת ונסעה משם. לקח לי 2 דקות לקלוט מה קרה, שאלתי את אבי איפה המזומנים ואז הבת שלי שהיתה במקום אמרה לי שאנסטסיה לקחה את הכסף ונסעה. ישר התקשרתי אל אנסטסיה ואמרתי לה שזו גניבה ושתחזיר את הכסף. היא כנראה נכנסה ללחץ וחזרה. היא אמרה לי ‘אני פה אני פה, חזרתי’. ואז היא אמרה לי שגולן אמר לה לנסוע להפקיד את הכסף בבנק. כששאלתי איזה בנק, היא אמרה בחשבון של יוניבו. אז שלחתי מיד את אבי הרוקח החוצה שיחסום אותם כדי שלא יסעו עם הכסף וכדי שלא יפקידו את זה בחשבון של יוניבו, ואז גם גולן יצא, ומשם זה מה שרואים בסרטון, שהוא מאיים על אבי שהוא ידרוס אותו ואומר לאנסטסיה לנסוע עם הכסף שבתיק השחור.

אתה מספר ששלחת את אבי כדי שיחסום אותם כדי שלא יסעו להפקיד את הכסף בחשבון הפרטי של יוניבו, אבל שהם טוענים בתגובה שמעולם לא היתה להם כוונה להפקיד את הכסף בחשבון של יוניבו, אלא באותו חשבון משותף, ישן, של בית המרקחת. 

נו באמת, אז תסביר לי אתה – למה שגולן יגיד שם שהוא ידרוס את אבי, זה להרוג מישהו, רק כדי להפקיד את הכסף בחשבון המשותף שממנו הוא בכלל לא יכול למשוך את הכסף כי החשבון נעול? ולמה שאנחנו נחסום אותו אם הכוונה היא להפקיד את הכסף בחשבון המשותף? ההסכמה להפקיד את זה בחשבון המשותף באה רק אחרי שהוזמנה שוב משטרה למקום. אבי גם וידא שזה באמת הופקד בחשבון המשותף.

יש לך רעיון למה היה לו כל כך דחוף לקחת 50,000 ש”ח מבית המרקחת?

אין לי מושג. האיש הזה לא ברור.

אוקיי, מה לגבי הטענות של יוניבו שאומרים שבבדיקה שנערכה על ידי משרד רואי חשבון מכובד נמצאו אינדיקציות לניהול רשלני של בית המרקחת מצידכם? אתה יודע למה הכוונה?

לא אני לא יודע, אף פעם לא סיפרו לי דבר כזה. אני אשמח אם יבואו ויסבירו. מה שכן, כבר ברגע שהגענו ליעדים שנקבעו בהסכם, עוד בתחילת השנה, גולן התחיל לומר לנו ‘אתם לא יודעים לנהל, אתם מוחלפים, אתם מפוטרים…’ אמרתי לך שלוש פעמים הוא עושה לנו את הדבר זה. אבל לדעתי הוא עשה את זה רק כדי לא לשלם את מה שהגיע לנו בהסכם, את מה שהוא היה חייב לנו כבונוס. זה הגיע כבר לסכום של 750,000 שקל. להגיד את האמת, בחציון השני כבר לא הגענו ליעדים וגם כבר לא התאמצנו אפילו כי הבנו מה קורה וגם כי הם כל הזמן רבו איתנו.

אז לטענתך הם חייבים לכם בונוסים?

לא רק, גם משכורות לא שולמו לנו במשך 4 חודשים. בנוסף, כשהם ביוניבו הכריזו על תוכנית התייעלות לפני כמה חודשים בגלל חשש לחדלות פירעון, הוא בא ואמר לנו שמורידים כסף לכל המנהלים. ואנחנו היינו פה בבית המרקחת ברווח בכלל, לא בהפסד. אז ביקשתי מהם שיראו לי דוחות שאנחנו בהפסד. לא נתנו לי אף פעם דוח כזה. לא הציגו נתונים.

נכנסתם לתחום הקנאביס לפני החוזה עם יוניבו או אחריו?

בדיוק כשפתחנו את הפעילות בתחום הקנאביס התחיל גם החוזה עם יוניבו. ביוני 2021 קיבלנו את הרישיון לממכר קנאביס וביולי חתמנו את החוזה עם יוניבו.

בתגובה שקיבלתי מיוניבו, הם כותבים שכל הסכסוך התחיל כשאתם, אלון ואבי, ביקשתם לקנות מהם בחזרה את ה-51% שהם קנו ממכם בשנה שעברה ב-5.5 מיליון שקל, וזאת בתמורה ל-2.5 מיליון שקל. על פי מה שהם טוענים, מדובר בניסיון שלכם להרוויח 3 מיליון שקל תוך שנה, וזאת אחרי שבמסגרת החוזה ביניכם הם שילמו לשניכם יחד 100,000 שקל בחודש.

לגבי ה-100,000 זה לא כמו שזה נשמע. הרי גם אני וגם אבי שנינו רוקחים שעובדים במקום. היום עלות של רוקח, 180 שעות בחודש, זה 50,000 שקל בחודש. הוא לא עשה לי טובה. כל רוקח שתביא, העלות שלו היא 40-50 אלף שקל בחודש. אבל חוץ מזה, את הסכום הזה קיבלנו במשך משהו כמו 8 חודשים רק, מאז חתימת החוזה ביולי 2021 ועד בערך מאי השנה, כשאז, זה אחרי הפיצוץ השני שסיפרתי לך עליו, במשך 3 חודשים הוא קיצץ לנו ל-40 אלף כל אחד ואחר כך, מאוגוסט ועד היום, כבר לא קיבלנו כסף חודשי בכלל. רק השקענו כסף משלנו, רק הכנסנו כסף לקופה כדי להציל את בית המרקחת.

ומה לגבי הטענות על ההצעה או הניסיון שלכם לקנות ממנו את ה-51% בחזרה בתמורה ל-2.5 מיליון שקל? מתי זה קרה?

אכן נתנו לו הצעה, לכמה ימים, כי בינתיים הם הורסים את העסק ומביאים אותו לשווי אפס. הצענו לו את זה לפני שבוע בערך, בניסיון לפתור את הסכסוך. זה או שהוא יקנה אותנו או שאנחנו נקנה אותו. לו אין כסף לקנות אותנו. אז כן, הצענו 2.5 מיליון שקל במזומן, אבל זה לא סתם ככה רק 2.5 מיליון שקל לבד, צריך להוסיף לזה גם יותר מ-300 אלף במשכורות שלא קיבלנו, יש את ה-750 אלף בונוסים שהוא לא שילם לנו, יש גם את ה-760 אלף שקל שהוא משך מהקופה, יש את ה-860 אלף שקל שאנחנו הכנסנו מהכסף שלנו לקופה. ביחד זה יוצר איזה 5 מיליון כמעט 5.5 מיליון. זה חובות. אז כן, אמרתי לו ‘אני נותן לך 2.5 מיליון ולא רוצה לשמוע ממך יותר’. מוותר על החובות אפילו. עכשיו אני לא יודע מה יקרה. בינתיים כל יום שבית המרקחת סגור הערך שלו יורד. 

אוקיי בוא נעשה זום-אאוט – איך אתה מסכם את השנה וחצי האחרונות, את המסע הזה בתחום הקנאביס?

את האמת? עברנו תקופה קשה מאוד. קשה לתאר את זה אפילו, את כל מה שקרה… סיפרתי רק בתמצית את הדברים, עברנו מיליון ואחד דברים, יש הרבה מאוד דברים שפספסנו בשיחה הזאת ולא סיפרתי. יש עוד דפים שאני יכול למלא.

ומה אתה מצפה שיקרה מכאן ואילך מבחינתכם – האם תגיעו לפשרה עם יוניבו או שתיפרדו?

אני מחכה לתשובות מהעו”ד שלי, שיגיד לי אם הגיע להבנות עם העו”ד של יוניבו. בינתיים אני לא נשאר ככה. אנחנו למכירה. או שהוא קונה אותי או שאני קונה אותו. אי אפשר להיות שנינו ביחד. לכן גם נתתי לו את ההצעה של 2.5 מיליון שקל ואני מוחק לו את כל החובות, רק שיצא החוצה ושיגיד תודה שאני לא תובע אותו.

טוב, שאלה אחרונה, בכל זאת אנחנו מגזין קנאביס, מעניין אותנו איך השפיעה על בתי המרקחת הכניסה של פעילות הקנאביס בעקבות הרפורמה בענף. יש למשל בתי מרקחת שאומרים שזה הציל אותם מפשיטת רגל… וגם, מה החלק של הקנאביס מסך הפעילות של בית המרקחת?

אין ספק. התחום הזה הציל הרבה בתי מרקחת. אני מכיר הרבה כאלה. אנחנו ספציפית תמיד עבדנו. היה לנו אתר אינטרנט מאוד חזק. זה בהחלט הכניס לנו עוד סוגי אנשים ולקוחות, עוד רווחיות. זה העלה בערך ב-20 עד 30 אחוז את שורת הרווח. העיקר הוא עדיין תרופות רגילות. האמת היא שאם התוכניות היו מתממשות, אם גולן באמת היה עוזר לנו כמו שהבטיח, היינו יכולים להיות מבין החזקים בארץ. גם כשלא היו ריבים, והיה כאילו טוב, רצינו שיכניס כספים, למשוך מוצרים טובים, אבל זה לא קרה. כדי להצליח צריך לקנות מיד 3-4 קילו של הסחורה הטובה כשהיא מגיעה, ואת זה לא היתה לי יכולת לעשות. לכל בתי המרקחת שהכניסו את החברות הגדולות יש את הכוח לעשות את זה. לנו לא היה את הכוח הזה. גולן לא הביא את היתרון. רק כאבי ראש.

גולן ביטון: “מדובר בנוכלים, הם לא עמדו ביעדים לבונוסים, איפה יש בית מרקחת שמכניס 20 מיליון ולא מרוויח שקל?”

בעקבות הטענות הקשות כלפיו וכלפי החברה שהוא מוביל, פנינו אל גולן ביטון בניסיון להבין ממנו את הצד שלו לסיפור.

אז מה הסיפור גולן? למה הבלאגן נוצר?

נוצר בלאגן כי הם לקחו את השליטה על החשבון בנק באופן חד צדדי, פתחו חשבון חדש, גנבו והעבירו את כל הכספים של השותפות לחשבון הפרטי שלהם, כולל הסליקה של כרטיסי האשראי.

ממתי אתה יודע שהם העבירו לחשבון חדש?

אנחנו שמענו על זה לפני כמה שבועות אבל רשמית קיבלתי מידע על זה רק בשבוע שעבר, כשדיווחנו לבורסה.

הם טוענים שאתה יודע מספטמבר כבר שאתה לא יכול למשוך כסף מהחשבון הזה, שהחשבון ננעל ושהבנק חסם משיכת כספים.

מה זה  משנה ממתי אני יודע, אני צריך מסמכים רשמיים, אני לא יכול על פי שמועות להוציא דיווח לבורסה. עזוב את ההתנהלות מול הבנק.

אבל זו כל הסיבה שבגללה הם פתחו חשבון חדש לטענתם, אחרת למה הם פתחו חשבון חדש?

זה לא נכון. למה הם פתחו זה תשאל אותם. איך הם מעיזים באופן חד צדדי לגנוב נכסים מהשותפות. אם יש לך שותף בפיצוציה שמחזיק 51%, אתה יכול לקחת את הכספים בלי להגיד לו ובלי לשתף אותו?

לא הייתי עושה דבר כזה אלא אם השותף עשה את זה קודם, וזה מה שהם טוענים שאתה עשית, במשך זמן מה, כשלקחת קרוב למיליון שקל, ואז כשניסית שוב לבקש למשוך 200 אלף שקל שמכבי הכניסו לחשבון, אז החליט הבנק לנעול את האפשרות למשוך כספים חד-צדדית. זאת אומרת אתה לקחת ראשון.

אני אסביר, קודם כל השותפות היא בבעלות יוניבו. יוניבו יכולה לנהל את הכספים שלה איפה שהיא רוצה ועל זה הם חתמו. אם הבעלות היא 51% של יוניבו, והכספים זה כספי ציבור (מכיוון שיוניבו היא חברה ציבורית הנסחרת בבורסה, מ”ק), אני חייב להגן על כספי הציבור.

לטענתם זה שאתה עם 51% שליטה על בית המרקחת לא אומר שמותר לך לקחת את כל הכסף ולעשות איתו מה שאתה רוצה. בהסכם נקבע שהפעילות ההדדית תהיה לטובת העסק המשותף. אתה בעצמך אומר לא הגיוני שצד אחד לוקח את כל הכסף.

מותר לחברה לנהל את הכספים שלה איפה שהיא רוצה. זה לא גרם לשום בעיה מול הבית מרקחת. בית המרקחת משלם משכורות, משלם לספקים. לא הייתה שום בעיה לבית המרקחת. נקודה.

אבל הם טוענים שכן היתה בעיה. שבית המרקחת נותר עם 20,000 שקל בלבד בחשבון, שהוכרז עליו אכ”מ, שהצ’קים חזרו, שספקים התקשרו להתלונן, שהם נאלצו להכניס כסף שלהם פרטי…

יש פה התנהלות שלהם, חד-צדדית, של נוכלים. כל הסיפור פה זה נוכלות. הם רצו, וזה גם מה שהם עשו, להוריד את המחיר של בית המרקחת, גרמו לו להפסיד, רק כדי לקנות אותי (את ה-51%, מ”ק) בחזרה בזול. זה מה שהם עשו. קיבלו 5.5 מיליון ש”ח, גרמו לעסק לקרוס, ואז הם כל פעם אמרו ‘העסק לא מצליח, צא החוצה’. וזה לא יקרה.

גולן ביטון, מייסד ומנכ"ל יוניבו (Univo), על רקע מתקן הגידול "חוות עמית" בבעלות החברה
“הם נוכלים, מותר לי לנהל את הכספים” – גולן ביטון, מנכ”ל יוניבו (צילום: אוהד שביט)

תגיד, למה אחרי חצי שנה של שיתוף פעולה, לא שילמת להם את הבונוסים על עמידה ביעדים. הם אומרים ‘עמדנו ביעדים של רבעון ראשון ושל רבעון שני, היינו אמורים לקבל 750,000 שקל, והוא לא רצה לתת’.

הם לא עמדו ביעדים. היעד היה מוגדר כרווחים ולא היה להם רווחים. הכוונה לרווחים אחרי המשכורות שלהם. הם היו מקבלים 120,000 שקל בחודש. שניהם, ואשתו הרוקחת. אחרי המשכורת שלהם היה צריך להישאר רווחים בחברה. לא נשאר רווח שקל. אפילו לא שקל. איך יכול להיות שקניתי בית מרקחת, וזה הפך לבית המרקחת היחיד שהכניס פעילות קנאביס והפסיד? תראה לי עוד בית מרקחת כזה במקום כזה מרכזי שמכניס 20 מיליון שקל בשנה ועם רווח אפס… הם מעלימים מלאי לבית מרקחת אחר, מאפסים את המלאי… הבאנו דו”ח שגילה הכל.

טוב, אבל עדיין, בסוף הם הכניסו כסף לבית מרקחת, והם טוענים שאתה באת ולקחת את הכסף. זה לא נכון?

אתה שוכח דבר אחד… אנחנו בעלי הבית, אנחנו מנהלים את המקום כמו שאנחנו רוצים. 

טוב… למה לקחת השבוע את ה-50,000 שקלים ולמה התכוונת להכניס אותם לחשבון של יוניבו?

זה לא נכון, מי אמר את זה.

אנסטסיה אמרה את זה, היא אמרה שאתה אמרת לה להכניס את זה לחשבון הבנק של יוניבו. שמעתי אותה אומרת את זה באוזניים שלי.

אני לא מקבל את מה שאתה אומר וזה לא נכון. הכוונה היתה להכניס את זה לחשבון של השותפות. יותר מזה אני אגיד לך – גם אם הייתי רוצה להכניס את זה לחשבון של יוניבו, לא הייתי יכול להכניס. אין ליוניבו סליקה מזומן. זה נקרא ‘קופה’. ליוניבו כחברה ציבורית אין קופה. אי אפשר להכניס לחשבון הזה כסף מזומן. 

טוב, אבל אתה לא מוכן להסביר למה העברת כספים, קרוב למיליון שקל, מחשבון הבנק של בית המרקחת לחשבון של יו.אן.וי מדיסין?

זה 760 אלף שקל וזה נכון, יוניבו החליטה לנהל את הכספים של השותפות כי יוניבו יכולה לעשות את זה על פי ההסכם. זה לא פגע בבית המרקחת נקודה. החלטנו לפטר את אבי ואלון. הם חתמו על זה. הם לא רוצים לצאת בכוח ולכן אנחנו פונים למשטרה ולבית משפט. רצינו לסגור את בית המרקחת כדי להגן על כספי הציבור. החברה לא יכולה לשלוט בכספים. המשטרה לא רוצה להתערב בזה, בסדר, אז נלך לבית משפט.

ומה לגבי ההצעה שלהם לקנות ממך את ה-51%, למה לא?

לא יודע. בוא נראה מה ההצעה. נעלה את זה לבורד. שמעתי את ההצעות האלה. כל פעם שהסכמנו להצעה הם חזרו בהם. נעלה את זה לדירקטוריון ונקבל החלטה.

מה לגבי הטענות שלהם על זה שהבטחת להם שירותי שינוע, שיהיה להם בית מסחר שלך זמין.

מה? טוב, בסדר, בוא… נו…

טוב לסיום, תסביר, איך אתה מגיע למצב שאתה אומר לבנאדם ‘אני אדרוס אותך’. 

אני אמרתי לו לזוז כדי שלא ידרסו אותו, זה יצא מהקשרו, אתה תופס בנאדם עם המכנסיים למטה כשהוא עצבני. אתה יודע מה אני עובר איתם? אני חברה ציבורית. ההנהלה שלנו חשופה אישית לסיפור הזה בגלל שזה כספי ציבור. אתה יודע כמה ליקויים, כמה גניבות, כמה איפוס מלאי יש בבית מרקחת הזה? אתה קונה 100 מוצרים, אחרי חודש מכרת 20 אמור להישאר 80 נכון? איפה הלך עוד חלק? הם מאפסים את המלאי נשאר פתאום 40. בספירות מלאי לא מוצאים את המלאים. יש כאן את כל תמרורי האזהרה ובסוף מזהירים אותי. תפסנו אותם גונבים והם לא רוצים מה לעשות.

התגובה לתגובה

בתשובה לטענות של גולן ביטון על כך שהוא כבעל השליטה עם 51% רשאי לעשות כרצונו בכסף שבחשבון המשותף, השיב עו”ד אבי עמבר, מרשם של אלון ואבי, כי שליטה בשותפות עסקית לא מתירה לבעל השליטה לקחת כסף כרצונו מהחשבון המשותף וכי הוא מחוייב לפעול למען הצלחת החברה. לגבי טענת ביטון על כך שמשיכות הכספים שהוא ויוניבו ביצעו בסך קרוב למיליון ש”ח לא פגעו בספקים של החברה כך שלא יכולות להיות טענות מצד אלון ואבי, טוען אלון כי יש בידיו את כל המסמכים שמוכיחים צ’קים שחזרו, הגדרת החשבון כאכ”מ ופניות מספקים שהתלוננו על אי-תשלום, אך הוא אינו מעוניין לחשוף אותם בשלב זה.

ואחרי כל זה, שני הצדדים רומזים בשעות האחרונות בשיחות עם מגזין קנאביס כי נראה שהם נכנסו לדין ודברים שוב, וייתכן שבתחילת שבוע הבא יגיעו להבנות על מכירת צד זה לאחר או להפך לצורך היפרדות סופית.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר