טוען...

בדרך לאי-הפללה: הקנס על החזקת קנאביס לשימוש עצמי – 500 ש”ח

שר המשפטים חתם היום על התקנה לפיה עבירת החזקת קנאביס לשימוש עצמי לא תיחשב עוד עבירה פלילית אלא עבירה מנהלית בלבד. הקנס בגינה יעמוד על 500 ש"ח וללא תנאים כפי שקובע המודל הנוכחי. ההצעה דרושה אישור של ועדת חוקה שתתכנס לאשרה במהלך הפגרה לפני 1.4, מועד פקיעת תוקף המודל הנוכחי

שר המשפטים גדעון סער, בהסכמת שר הבריאות ניצן הורוביץ, חתם היום (ד’) על התקנה לפיה עבירת השימוש העצמי בקנאביס תהפוך לעבירה מינהלית במקום פלילית, ללא רישום במרשם הפלילי. כמו כן, גובה הקנס על החזקת קנאביס יופחת ל-500 ש״ח, על שימוש 500 ש”ח ועל שימוש במקום ציבורי על 1,000 ש”ח, וכל זאת בכל מקרה וללא תנאים, במקום 1,000 ו-2,000 כיום על שתי עבירות ראשונות בלבד.

התקנות יועברו לועדת חוקה חוק ומשפט שאמורה לאשרן ביום ב’ בשבוע הבא (14.3) בדיון שיערך בועדת חוקה חוק ומשפט. בועדת חוקה חוק ומשפט יש רוב מוחץ לקואליציה ובפרט למפלגת תקווה חדשה. ההתנגדות היחידה שעלולה לצוץ היא מכיוונה של מפלגת רע”מ, שבשלב זה מסרה רק “אין תגובה”.

במקביל, הפיץ סער תזכיר לתיקון תקנות העבירות המנהליות שיאפשרו את ביטול הרישום הפלילי. “התקנות המוצעות מהוות השלמה למהלך הכולל, והן יאפשרו להפוך את העבירות של החזקת קנאביס ושימוש בו לצריכה עצמית, לעבירות מינהליות בלבד,” מסר. “בכך למעשה לא יהיה יותר רישום פלילי על עבירה זו.”

גדעון סער (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
“אזרחים נורמטיביים רבים בישראל הופכים לעבריינים פליליים” – שר המשפטים גדעון סער (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)

כזכור, המצב כיום (על פי ״מתווה ארדן״) עומד לפוג ב-1 באפריל 2022, ולאחר פקיעתו אמורה לחזור אכיפה פלילית מלאה כפי שהיה לפני אפריל 2019, מועד כניסתה לתוקף של הוראת השעה שכונתה “חוק הקנסות” ואיפשרה לרשום קנסות בסך 1,000 ו-2,000 ש”ח רק למי שנתפס בפעמיים הראשונות וכל עוד לא נעברה עבירה נלווית.

על פי השינוי שנחתם:

  • משתמשי קנאביס לא יואשמו בדין פלילי
  • תבוטל ההחרגה של אנשים עם עבר פלילי
  • תבוטל האבחנה בין עבירה ראשונה לבין עבירות נוספות
  • הקנס על החזקה יוגבל ל-500 ש״ח
  • הקנס על שימוש יעמוד על 1,000 ש”ח

על פי טיוטת התקנות שהוגשו לאישור ועדת חוקה חוק ומשפט, מההסדר יוחרגו, על פי עמדת המשרדים הרלוונטיים, חיילים, שוטרים וסוהרים בשירות חובה, וקטינים שלגביהם ייקבע הסדר מיוחד המעודד מתן טיפול.

“שימוש עצמי” נחשב לרוב כהחזקה בכמות של עד 15 גרם קנאביס. עם זאת, במקרים מסויימים כבר נקבע בעבר שגם החזקה של כמויות גדולות יותר ולעתים אפילו במקרים של גידול עציץ קנאביס בודד, מדובר בשימוש עצמי.

כזכור, צוות בין-משרדי בהובלת משרד המשפטים (בראשות שר המשפטים דאז אבי ניסנקורן) הגיש המלצותיו בנובמבר 2020 לפיהן יש לבצע אסדרה מלאה של שוק הקנאביס (לגליזציה), אך הממשלה הנוכחית, הכפופה גם לדרישותיו של יו”ר רע”מ מנסור עבאס המתנגד להקלה בחוקי הקנאביס מתוקף התנגדות מועצת השורא וחוקי השריעה, לא יכולה לקדם יוזמה זו.

כפי שנחשף לאחרונה במגזין קנאביס, מודל אי ההפללה החלקי הקיים, הביא לירידה של 90% בפתיחת תיקי משטרה בגין שימוש עצמי בקנאביס וכן ירידה של 33% בהגשת כתבי אישום בגין עבירה זו. יחד עם זאת, נרשמה עלייה חדה של 77% במספר הקנסות בגין שימוש עצמי בקנאביס בין 2019 ל-2021, כלומר, בסך הכל, האכיפה בכללותה לא פחתה משמעותית.

אם אכן תאושר יוזמה זאת ותיכנס לתוקף, ייתכן שהדבר יביא לביטול סופי של “בגץ הלגליזציה“. בשלב זה בית המשפט נתן למדינה זמן עד 1.5 להגשת תגובה בה יצויינו השינויים שיושמו. במקביל קראו השבוע השרים סער והורוביץ להגיש בקשות לחנינה לביטול רישום פלילי לצרכני קנאביס שהואשמו בהחזקת קנאביס לשימוש עצמי בלבד.

שר המשפטים גדעון סער מסר: ״היעדר מדיניות בנושא הופכת, הלכה למעשה, אזרחים נורמטיביים רבים בישראל לעבריינים פליליים, פוגעת בזכויות הפרט ומערערת את האמון בין האזרחים למערכות אכיפת החוק. המהלך הזה מצטרף למהלכים אחרים שאני מוביל שמגמתם: דה-פליליזציה – צמצום היקפם של האישומים הפליליים והעבירות הפליליות והצורך במיקוד המשפט הפלילי בפשיעה. אני מבקש להודות לשר הבריאות ניצן הורוביץ על הסכמתו להתקנת התקנות ועל שיתוף הפעולה. אני מודה גם ליו״ר סיעת תקווה חדשה ח״כ שרן השכל שפועלת שנים רבות בנושא.״

שר הבריאות ניצן הורוביץ: “התקדמנו. אין שום סיבה שהמדינה תמשיך להתייחס למשתמשי קנאביס כעבריינים. המהלך החשוב של דה-פליליזציה של שימוש עצמי, יחד עם המהלך שאנו מובילים במשרד הבריאות להוצאת ה-CBD מפקודת הסמים, הם חלק משינוי גישה כולל של הממשלה הזו כלפי הקנביס. הגיע הזמן. איפה שאפשר – נמשיך לפתוח ולשחרר”.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר