הקלטות מועדת השרים: כך מתקבלים חוקים בישראל

קומבינות, דילים וחוסר שקיפות: ערוץ 2 חושף הערב הקלטות מועדת השרים הסודית לענייני חקיקה – כנראה הגוף החזק ביותר בישראל שמרבית האנשים כלל אינם מודעים לקיומו. חברי הועדה קובעים בשם הממשלה כולה, בדיונים חסויים ללא פרוטוקול, אילו חוקים יתקבלו ואילו יידחו על הסף. צפו:

מרבית הישראלים מניחים שהצעות חוק מתקבלות או נדחות על ידי הכנסת. אבל האמת היא שההחלטה האם הצעת חוק תהפוך גם לחוק מתקבלת במקום אחר לגמרי: “ועדת השרים לענייני חקיקה” – הגוף שאחראי בדיוק על נושא זה והוא שקובע בשם הממשלה כולה אילו חוקים חדשים יאושרו ואילו לא.

במהלך השנים האחרונות נדחו על הסף מאות ואולי אלפי הצעות חוק על ידי אותה ועדת שרים עלומה, גם כאלו שהיו לכאורה הגיוניות ומוצדקות לחלוטין. כך לדוגמה הצעת החוק לשינוי הגדרת הקנאביס לחומר “בעל תועלת רפואית” – לכאורה החלטה פשוטה וברורה לאור העובדה שהממשלה עצמה מחלקת אותו כטיפול רפואי – נדחתה על ידי הממשלה ללא הסבר או פירוט.

הועדה הסודית שקובעת הכל

אך בניגוד למליאת הכנסת, שם יכול הציבור לראות מה הצביע כל אחד מנציגיו באופן גלוי, חברי הועדה הסודית מתכנסים מדי שבוע ומחליטים בשקט, בדיון חסוי ללא פרוטוקול, האם לאשר או לא לאשר את הצעות החוק – ובכך לחרוץ את דינן. ברוב המקרים את ההחלטה כיצד להצביע מקבלים השרים בדילים והסכמות מראש ולעתים כלל מבלי להכיר את החוק.

כעת לראשונה נחשפות הקלטות מתוך ישיבת הועדה הסודית, בכתבה של דפנה ליאל מחדשות 2 ששודרה הערב (ב’):

ראשי ארגונים חברתיים למען שקיפות פועלים בימים אלו למען הוספת פרוטוקולים לדיוני הועדה. אחרי שהצעות חוק שיזמו לשקיפות בועדת השרים נדחו, הם מתכוונים כעת לעתור לבג”ץ. במקביל 64 ח”כים חתמו על הצעת חוק חדש שתחייב את הועדה לשקיפות.

בממשלה הנוכחית הם יו”ר הועדה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי), ממלא מקום שר התיירות יו”ר הועדה יריב לוין (הליכוד), שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי), השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (הליכוד), שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד), שר המדע הטכנולוגיה והחלל אופיר אקוניס (הליכוד), השר לענייני ירושלים זאב אלקין (הליכוד), שר התשתיות הלאומיות יובל שטייניץ (הליכוד), שר האוצר משה כחלון (כולנו), שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר (ישראל ביתנו), השר לענייני דתות דוד אזולאי (ש”ס) ושר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה).

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר