הקלות לנוהגים תחת השפעת מריחואנה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אתמול את הצעת החוק שתקל על אלו שייתפסו כשבדמם שרידי THC בכמות נמוכה.

אחת הבעיות העיקריות בחוקי הסמים היא העובדה שאין כל “גבול מותר” לנהיגה תחת השפעת מריחואנה או חשיש. בניגוד לאלכוהול, בו נקבע גבול של 290 מיקרוגרם, בקנאביס לא נקבעה כל הגדרה ברורה. בעיה נוספת היא העובדה ששאריות של THC, החומר הפעיל בקנאביס, יכולות להישאר בשתן גם עד שבועיים לאחר צריכתו, גם אם ללא השפעה כלל.

בקולורדו, בה אושר השנה חוקי לגליזציה לשימוש עצמי, נקבע הגבול המותר ל-5 נאנוגרם THC לכל מיליליטר דם. ראו כאן: לגליזציה וקוץ בה: מה עושים בקשר לנהיגה תחת השפעת קנאביס?

ראו גם: כמה זמן נשארת מריחואנה בדם?

למעשה, כל מי שנוהג וצרך בשבועיים האחרונים מריחואנה או חשיש מסתכן באובדן הרשיון – מספיקה בדיקת שתן אחת בכדי להאשימו בנהיגה תחת השפעת סמים מסוכנים, עבירה שבגינה נשלל הרשיון למשך שנתיים – באופן אוטומטי.

בעיות אלו מורגשות במיוחד בקרב מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל – אשר המדינה מתירה להם לצרוך מריחואנה וחשיש ברשיון, אך בגלל החוק היבש, הם אינם יכולים כלל לעלות על ההגה. ראו: המטופלים בקנאביס רפואי – עבריינים בעל כורחם.

כעת, חוק חדש שאושר אתמול על ידי ועדת השרים לענייני חקיקה, קובע כי מי שבדמו או בשתנו יימצאו שרידי THC בכמות מועטה (טרם נקבעה הכמות), יישלל רשיונו למשך חצי שנה במקום למשך שנתיים.

הצעת החוק החדשה צפויה לעבור כעת לאישור הכנסת שצפויה כמעט בוודאות לאשרה.

צפו: מבחן נהיגה למעשני מריחואנה
צפו: פרסומת מצחיקה נגד נהיגה תחת השפעת מריחואנה

חדשות