הקלה לאנשי קבע שיתפסו עם קנאביס

חיילים וקצינים בשירות קבע, שיתפסו עם מעט קנאביס לשימוש עצמי, יזכו לאותן הקלות שנקבעו לפני כשנתיים עבור חיילי חובה - זאת בעקבות החלטת בית הדין הצבאי במשפט של איש קבע שנתפס וטען כי מדובר בהפליה.

בשנתיים האחרונות חיילים בשירות חובה שנתפסים עם קנאביס לשימוש עצמי ובכמויות קטנות, יוצאים מזה בלי רישום פלילי, זאת בעקבות הנחיה מיוחדת שניסח צה”ל.

כעת, לראשונה, יאלץ הצבא להחיל את אותה מדיניות גם כלפי אנשי קבע, לא מתוך רצון אלא בהנחיית בית הדין הצבאי .

כתב חדשות “כאן” משה שטיינמץ מדווח כי בעקבות פסיקה של בית הדין הצבאי (דרום), שזיכה לפני כמה שבועות איש קבע שהואשם בשלושה שימושים בקנאביס, הנוהל יהיה תקף גם לאנשי קבע.

פרקליטו של איש הקבע טען בדיון להגנה מן הצדק ולאפליה בין אנשי קבע לחיילי סדיר. לדבריו הגשת כתב אישום נגדו, במצב בו חייל חובה לא היה מקבל כתב אישום, היא אפליה.

בית הדין קיבל את טענותיו של איש הקבע, פסק כי מדובר בהפליה וחייב את צה”ל להחיל את אותה מדיניות אי הפללה גם על אנשי הקבע.

“התוצאה של העמדת משרת קבע לדין בעבירה הנושאת עימה רישום פלילי, מקום בו חיילי חובה בנסיבות דומות לא יועמדו כלל לדין פלילי, היא תוצאה מפלה,” פסק השופט.

על פי הנוהל, שהחריג עד כה במפורש את אנשי הקבע, לא יוגש כתב אישום נגד חייל שייתפס עם פחות מ-1 גרם קנאביס לשימוש עצמי – זאת בהגבלות מסוימות, למשל ללא עבירות סמים קודמות וכן כל עוד לא מגולגל כג’וינט.

עוד נקבע אז כי “חייל שיתברר כי עישן קנאביס מחוץ לשורות הצבא, בהזדמנויות בודדות, יגובש נגדו כתב אישום, אך אם יתחייב למסור דגימות שתן, ויסיים תקופת מבחן מסויימת (או את שירותו הצבאי) ללא עבירות נוספות – הוא לא יועמד לדין”.

בתגובה להחלטה הגישה התביעה הצבאית ערעור על מנת לנסות ולהחזיר את המצב לקדמותו.

דובר צה”ל מצדד בהגשת הערעור ומסר בתגובה כי “עמדת התביעה היא שקיים שוני מהותי בין אנשי קבע לחיילי חובה והדבר צריך להתבטא בחומרת ההרשעה”.

מנגד בסניגוריה הצבאית בירכו על ההחלטה. עו”ד רס”ן עומר קנובלר, שייצג את הקצין מטעם מהסנגוריה הצבאית, מסר: “לא מובנת ההתעקשות להכתים ברישום פלילי, בגין עבירות שלא התרחשו במסגרת צבאית, דווקא את אלה שהתנדבו לשרת את המדינה, לעתים גם תוך סיכון חייהם”.

עוד הוסיף רס”ן קנובלר: “אנו מברכים על החלטת בית הדין הצבאי המחוזי, שמנעה אפליה לרעה של קבוצה איכותית זו למול חיילי החובה. אנו מקווים שבית הדין הצבאי לערעורים יאשר את פסק הדין ולא יקבל את הטיעון כאילו יש להזהיר את הציבור הישראלי מפני משרתי הקבע שכשלו בעבירה שהעונש המוטל על אזרחים בגינה הוא קנס בלבד”.

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט