הקלה בעונשי הסמים בארה”ב: 46,000 אסירים צפויים להשתחרר

וועדת הענישה של של ממשלת ארה”ב אישרה אמש פה אחד את התיקון בחוק שיאפשר לאסירים פדרליים הכלואים בגין עבירות סמים קלות להגיש בקשות להפחתת עונשים. השינוי יפחית בממוצע למעלה משנתיים מהעונשים שנגזרו וצפוי להשפיע על כ-46,000 אסירים.

במקביל להודעתו ההיסטורית של ארגון הבריאות העולמי שהמליץ השבוע להפסיק לרדוף ולהפליל את צרכני הסמים, הצביעו פה אחד שבעה נציגי וועדת הענישה של הממשל הפדרלי (USSC) – הוועדה הקובעת את מדיניות הענישה בה נוקטים השופטים – בעד תיקון לחוק אשר יפחית את העונשים המוטלים על עברייני סמים בארה”ב וייקצר רטרואקטיבית את העונשים של אלו הכלואים בגין עבירות סמים קלות.

פאטי סאריס שופטת
השופטת פאטי סאריס, יו”ר וועדת הענישה של ארה”ב

“התיקון קיבל תמיכה מלאה מכל חברי הוועדה בגלל שמדובר בצעד מדוד ומחושב,” הסבירה השופטת פאטי סאריס, יו”ר הוועדה. “התיקון מפחית את כמות האסירים ואת עלויות אחזקתם בכלא ועומד בקנה אחד עם שינויים שנעשו מאז נקבע החוק לראשונה, ותוך שמירה על בטחון הציבור.”

בחודש אוגוסט 2013 כבר רמז אריק הולדר, התובע הכללי של ארה”ב, על התכניות לשינוי החוק ובחודש אפריל 2014 כבר הצביעה הוועדה בעד הפחתת רמות הענישה כך שכל עונש יופחת בשתי רמות. לדוגמה, אם אדם שהבריח 280 גרם של קראק-קוקאין היה נענש עד כה ב-10 עד 12 שנות מאסר, כעת יעמוד העונש על בין 8 ל-10 שנים. ההחלטה אמש שינתה את ההגדרה כך שתחול גם רטרואקטיבית על אסירים הכלואים כבר היום בגין אותן עבירות.

החלטת הוועדה באה לאחר שחבריה בחנו את ממצאי המחקר שנערך לבשנת 2007 לאחר החלטה דומה ובו נמצא כי אסירים שנכלאו בגין שימוש בקראק-קוקאין ושוחררו מוקדם מהצפוי לא היו בעלי סיכון גבוה יותר לבצע פשעים מאשר אלו שריצו את כל תקופת המאסר.

הקונגרס האמריקני יהיה רשאי לבטל את התיקון לחוק עד ל-1 בנובמבר 2014 ואם לא יעשה כן, שופטים בכל רחבי ארה”ב יוכלו להתחיל לשקול קיצור עונשים לכלואים בגין עבירות סמים. עם זאת, על פי התיקון, לא ישוחררו אסירים לפני סוף השנה הבאה, חודש נובמבר 2015.

על פי הוועדה צפויים 46,290 אסירים לעמוד בתנאים לקיצור העונש, כאשר ממוצע הקיצור יעמוד על למעלה משנתיים מאסר. על פי הדיווח, מתוך אלו העומדים בתנאים כ-28% נאסרו בגין סחר במתאמפטמינים וכ-27% בגין עבירות קוקאין שונות. שאר האסירים העומדים בתנאים נשפטו בגין סחר בקראק-קוקאין, מריחואנה, הרואין ואוקסיקודון.

הדיווח:

צפו: כך הוצאה המריחואנה מהחוק
ראו: שופט העליון של ארה”ב: “בעד לגליזציה של מריחואנה”
ראו: ה-FBI יגייס סטלנים עבור מלחמות סייבר
ראו גם: איטליה: בוטל החוק המשווה קנאביס להרואין – 10,000 אסירים צפויים להשתחרר

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי