הקלה בעונשו של צעיר שגידל עשרות שתילי קנאביס בדירה

במקום 4 חודשי עבודות שירות - 240 שעות של"צ. כך החליט בית המשפט המחוזי במסגרת ערעור שהגיש נאשם בגידול עשרות שתילי קנאביס במשקל 113 ק"ג על עונשו, לאחר שהשופט התרשם מהליך שיקומי מוצלח ביותר.

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל לאחרונה ערעור שהגיש צעיר כבן 27 על עונש של 4 חודשי עבודות שירות שהוטל עליו לאחר שאותרו בדירתו עשרות שתילי קנאביס במשקל של 113 קילו וסיפק הקלה בעונש.

השופטים יגאל גריל, כמאל סעב ושושנה שטמר התרשמו כי הנאשם עבר שיקום מוצלח ביותר, נגמל משימוש בקנאביס, והצליח להשתלב בשוק העבודה, וכי עבודות השירות עשויות להסיט אותו מהמסלול החיובי עליו עלה.

פסק דין - ייעוץ וסיוע משפטי חינם לצרכני קנאביס

לפיכך החליטו השופטים לקבל את המלצת שירות המבחן ולהמיר את העונש ל-240 שעות שירות לתועלת הציבור לאחר שהצעיר הודה והורשע בשנה שעברה בעבירות של גידול, ייצור והכנת סמים מסוכנים והחזקת כלים להכנת סם לצריכה עצמית.

טרם גזירת דינו בבית משפט השלום בקריות הוגשו בעניינו שלושה תסקירי מבחן שתיארו את ההשתלבות החיובית שלו בהליך טיפולי קבוצתי ופרטני, את הגמילה שעבר, ואת השינוי החיובי שחל בו ככל שחלפו החודשים. בהתאם לכך, בתסקיר האחרון המליץ השירות על ענישה שיקומית של 240 שעות שירות לציבור למען אוכלוסיה נזקקת, שתאפשר לו להמשיך בטיפול.

בית משפט השלום הסכים שבמקרה הזה ראוי לחרוג ממתחם הענישה ההולם, שעומד על 8-20 חודשי מאסר בפועל, אך קבע כי העונש המומלץ קל מדי ולא נותן ביטוי הולם לחומרת העבירות שביצע הנאשם. משכך נגזרו על הנאשם 4 חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, ובנוסף הוטלו עליו צו מבחן של שנה, קנס של 5,000 שקל ו-6 חודשי מאסר על תנאי.

בערעור שהגיש הנאשם על גזר הדין נטען כי בית המשפט לא נתן משקל לכך שהנאשם הודה וחסך זמן שיפוטי, היה עצור במשך שבוע ושהה יותר משנה במעצר בית. המערער ביקש לקבל את המלצת שירות המבחן שניתנה על רקע שיקום מוצלח ושיתוף פעולה מלא, ואף הזכיר כי מדובר בהרשעה הראשונה שלו.

מנגד, המדינה התנגדה לערעור וטענה כי העונש שנגזר על המערער קל בהתחשב בעבירות החמורות שביצע.

מקרה מיוחד

השופטים יגאל גריל, כאמל סעב ושושנה שטמר הזמינו תסקיר משלים כדי לבחון האם המערער המשיך בהתקדמות חיובית. התסקיר, שהוגש באוקטובר השנה, אישר זאת: המערער ממשיך בטיפול, נמנע משימוש בסמים, השתלב בעבודה כנהג הובלה בלילות והצליח לסגור חובות.

לפיכך חזר השירות על המלצתו המקורית תוך שצוין בתסקיר כי שליחתו של המערער לעבודות שירות עשויה לגרום לרגרסיה ולפגוע בשיקום משום שהוא יתקשה להתמיד במקביל בעבודה בלילות ובטיפול בשעות היום.

השופטים קיבלו את ההמלצה ובהתאם לכך, את הערעור. “דומה בענייננו, שבמקרה מיוחד זה, שבו תהליך השיקום נחל הצלה מלאה באופן שהמערער עלה (נכון לעכשיו) על מסלול של חיים נורמטיביים, כשהוא נגמל מהתמכרותו ואף מצליח להשתלב בעבודה שמסייעת לו להתמודד עם בעיותיו הכלכליות, ובהתחשב בכך, שהמערער צעיר כבן 27, נעדר עבר פלילי, יש להעדיף את אינטרס השיקום, מתוך תקווה, כי נפתחה לפניו הדרך לחיים נורמטיביים, והוא ימשיך בה”, נכתב בפסק הדין.   

לפיכך השופטים קבעו כי עבודות השירות יוחלפו בצו שירות לתועלת הציבור בהיקף של 240 שעות ותוקף צו המבחן יוארך ל-18 חודשים. יתר העונשים (המאסר על תנאי והקנס) יישארו על כנם.

  • ב”כ המערער: שלומי שרון, עו”ד פלילי
  • ב”כ המשיבה: מאיה הרטמן מפרקליטות מחוז חיפה (פלילי)

הכותב, עו”ד משה פלמור, העוסק בפלילים, לא ייצג בתיק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר