מגלגל...

ארה”ב: הצבעה היסטורית בקונגרס על לגליזציה מלאה לקנאביס

הצעת החוק MORE Act להחרגת הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים והתרת מסחר חוקי ברמה הפדרלית בארה"ב ("לגליזציה") תעלה בשבוע הבא להצבעה בקונגרס, עם סיכוי לא קטן שתאושר. עם זאת את השלב הבא בסנאט שבשליטת הרפובליקנים היא לא צפויה לעבור.

הצעת החוק ללגליזציה מלאה של קנאביס ברמה הפדרלית בארה”ב (MORE Act), שבשנה שעברה עברה בהצלחה את ועדת המשפט של הקונגרס, תובא בשבוע הבא, בין רביעי לשישי (2-4.12), להצבעה בבית המחוקקים האמריקני, כך הודיע היום (שישי) נציג הרוב בקונגרס מטעם המפלגה הדמוקרטית סטני הויר.

הצעת החוק M.O.R.E, ראשי תיבות של “Marijuana Opportunity Reinvestment and Expungement”, דורשת להוציא את הקנאביס מרשימת הסמים המסוכנים, למחוק רטרואקטיבית רישומים פליליים וכתבי אישום על עבירות קנאביס ולהטיל על המסחר החוקי בקנאביס מס בגובה 5% שרווחיו יופנו לטובת סיוע, טיפול ומניעה.

על פי רוב ההערכות הצעת החוק MORE Act אמנם צפויה לעבור בהצלחה את ההצבעה בקונגרס בשבוע הבא, אך לא תוכל כנראה לצלוח ב-4 השנים הקרובות לפחות גם את ההצבעה הבאה בסנאט, הנשלט בידי המפלגה הרפובליקנית.

הרפובליקנים, בראשם נציג הרוב בסנאט מיטש מקונל מהמפלגה הרפובליקנית, הבהירו בעבר כי הם מעדיפים את המודל השמרני של ה-States Act, הצעת חוק שמציעה שכמו היום קנאביס ישאר אסור ברמה הפדרלית אך המדינות (States) תוכלנה לקבוע את החוק בשטחן, כפי שעשו עד כה 15 מדינות בארה”ב.

בעוד שתומכי הלגליזציה בארה”ב שמחים על המהלך, בצד המתנגדים לא מתרשמים. קווין סאבת’, המתנגד הקולני והאקטיבי ביותר ללגליזציה בארה”ב ומי שייסד את ארגון SAM המוביל את ההתנגדות, התלוצץ בטוויטר כשכתב כי “אישור הצעת חוק לגראס בקונגרס בשבוע הבא זה כמו לזכות בניצחון במשחק ראווה אחרי שהעונה כבר נגמרה”.

מלבד הצעת החוק MORE Act ללגליזציה מלאה ברמה הפדרלית, והצעת החוק STATES Act להיתר למדינות לאשר לגליזציה מלאה בשטחן, מצפים תומכי הקנאביס ובעיקר העוסקים בענף מביניהם גם לאישור אפשרי של הצעת החוק SAFE Act שדורשת לאפשר לבנקים, הכפופים לחוק הפדרלי, לקבל את מה שעדיין מוגדר בחוק “כספי סמים”. חוק זה מונע מסחר חופשי ואף לא מאפשר לעוסקים בענף לפתוח חשבון בנק.

בעוד כחודשיים צפוי להיכנס ג’ו ביידן לבית הלבן ולהחליף את דונלד טראמפ בתפקיד נשיא ארה”ב. ביידן עומד על התנגדותו להסדרת שוק קנאביס חוקי למבוגרים, לגליזציה, ומוכן היה לראשונה להסכים לתמוך באי-הפללת הצרכנים בלבד. סגניתו לעתיד, קמלה האריס, הביעה תמיכה מלאה בלגליזציה ואף ציינה כי טעתה כשהתנגדה לכך בעבר.

במקביל באותו יום, 2.12, תיערך הצבעה היסטורית בועדת הסמים של האו”ם (CND) בדיון על המלצות ארגון הבריאות העולמי מלפני כשנתיים להכיר בקנאביס כבעל תועלת רפואית. המשמעות: קנאביס במרשם רופא וזריקת אנרגיה משמעותית לענף.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר