מגלגל...

הקונגרס בצ’ילה אישר לגליזציה של קנאביס

בית הנבחרים של צ’ילה אישר ברוב גדול את הצעת החוק להתרת שימוש עצמי, גידול וסחר חוקי של מריחואנה וחשיש במדינה. על פי ההצעה יוכלו תושבי צ’ילה להחזיק, לצרוך, לגדל ולסחור בקנאביס באופן חוקי. ההצעה נתמכת על ידי נשיאת המדינה וצפויה כעת לעלות לאישור אחרון של הסנאט.

אורוגוואי הפכה בשנה שעברה למדינה הראשונה בעולם שמעיזה “לצפצף” על החוק הבינלאומי ועל אמנת האו”ם משנת 1961 – ולהתיר לגליזציה של קנאביס בשטחה. מאז הצהירו רבות ממדינות אמריקה הלטינית גם הן על כוונתן לנקוט בצעדים דומים, אך עד כה טרם נרשמו התפתחויות משמעותיות בעניין. כעת נראה שגם צ’ילה הולכת צעד נוסף אל עבר העתיד הירוק – הצפוי לשטוף גם את שאר העולם בקרוב.

כבר בשנת 2007 הכריזה הממשלה הצ’יליאנית על דה-קרימינליזציה (אי הפללה) של שימוש וגידול עצמי של קנאביס, אך אמש נרשמה התקדמות משמעותית נוספת לאחר שחברי הקונגרס אישרו בקריאה ראשונה את הצעת החוק החדשה ללגליזציה ולהתרת שימוש מוסדר במריחואנה וחשיש.

10 גרם לשימוש, 6 צמחים לגידול

הצעת החוק, המתירה החזקה, שימוש, גידול והפצה של קנאביס באופן חוקי, אושרה כאמור בקונגרס ברוב מוחץ של 68 תומכים מול 39 מתנגדים וכעת צפויה לעלות גם לאישור הסנאט. ההערכות בצ’ילה מדברות על כך שממשלת השמאל הנמצאת בשלטון צפויה לתמוך בחוק החדש, לצד תמיכתה של נשיאת המדינה מישל בצ’לט. בצ’לט אישרה בשנה שעברה לראשונה את פתיחתו של ענף הקנאביס הרפואי במדינה ולפני שלושה חודשים כבר נקצר שדה הקנאביס החוקי הראשון במדינה.

מישל בלצ'ט, נשיאת צ'ילה
מישל בלצ’ט, נשיאת צ’ילה

עוד לפני כן תופנה ההצעה לביקורת של ועדת הבריאות, תחזור לאישור פרטני בבית הנבחרים ואז תעלה כאמור להצבעה בסנאט. במידה ואכן תאושר, יוכל כל תושב בצ’ילה להחזיק עד 10 גרם של קנאביס לשימוש אישי ולגדל עד 6 צמחי קנאביס.

“זהו יום היסטורי בעיקר לצרכני הקנאביס הרפואי הנאבקים כדי להפסיק את הרדיפה והמעצרים כנגדם ולהתיר את הגישה לתרופה שהם יכולים לגדל בעצמם בחצר,” אמר על פי הדיווח עורך הדין קרול קריולה, חבר קואליציית השמאל של הנשיאה בלצ’ט.

המאבק ללגליזציה בצ’ילה

הדיון בנוגע ללגליזציה בצ’ילה צבר תאוצה בקיץ 2012 לאחר שחבר הסנאט פולביו רוסי הודה בשימוש במריחואנה בשידור חי בטלוויזיה, בעקבות הצעת חוק שתכננה לחייב עובדי ממשל לספק בדיקות שתן למציאת סמים. רוסי השתתף אז בתכנית הטלוויזיה הצ’יליאנית “אפס סובלנות” וקרא לדיון אינטליגנטי יותר בנוגע לקנאביס. “לגליזציה של מריחואנה תשבור את עסקי העולם התחתון,” אמר אז רוסי. “מריחואנה פחות מסוכנת מאלכוהול וטבק וזו זכות חוקית של אזרח להשתמש בה אם כך הוא בוחר.”

קהילת צרכני הקנאביס ותומכי הלגליזציה בצ’ילה היא מהבולטות בעולם ורק לפני כחצי שנה יצאו קבוצת אמהות בקמפיין מקורי ששמו “אמא מגדלת” ובו דרשו לאפשר להן לספק קנאביס חוקי לילדיהן הסובלים מאפילפסיה. “זה אפילו לא עניין של תרופה מקובלת מול תרופה אלטרנטיבית,” אמרה אחת האמהות. “נאלצתי לשלם 800$ מדי חודש רק כדי לקבל את התרופה המותרת, שכלל לא עזרה ולא הקלה על הכאבים של בתי. הפקת שמן הקנאביס עולה לי 100$ בחודש בלבד.”

בצ’ילה הוקם אפילו ערוץ טלוויזיה שלם שמוקדש כולו לשידורי קנאביס. Cultiva TV הוא שמו ובפרק הראשון של התכנית הראשונה עקבה למשל המצלמה אחר כתבי הערוץ שנסעו לאמסטרדם ולברצלונה, לא כדי לבלות דווקא, אלא בכדי לנסות ולבחון את הגישות החוקתיות השונות של מדינות שונות באירופה.

ראו עוד:
הצעת חוק הקנאביס בישראל
מחירי המריחואנה והחשיש במדינות העולם

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר